ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոնը՝ Իդրամի եւ IDBank-ի աջակցությամբ
Երկրորդ տարին անընդմեջ Վանաձորի կենտրոնական հրապարակը վերածվել էր սպորտային մեծ հարթակի․ «ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոն 2026»-ը համախմբել էր ավելի քան 600 վազորդի՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից եւ արտերկրից։ Այս տարի կիսամարաթոնի գլխավոր հովանավորներն են Իդրամն ու IDBank-ը, որոնք «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակում աջակցում են միջոցառման իրականացմանը։ Կիսամարաթոնից ստացված միջոցներն ուղղվելու են «Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամին՝ Հայաստանում կլինիկական դեղագիտության զարգացմանն աջակցելու համար։
Կիսամարաթոնի մեկնարկն ազդարարվեց փոքրիկ վազորդների պայքարով, ովքեր հաղթահարեցին 1կմ վազքատարածությունը։ Վանաձորում փոքրիկ վազորդներին միացավ նաեւ Ջունիորը՝ ոգեշնչելու փոքրիկներին եւ դառնալու նրանց առաջին մեծ հաղթանակների անբաժան մասը։ Մրցույթի ավարտին փոքրիկ հաղթողները Idram Junior-ի կողմից արժանացան հատուկ պարգեւների։
Փոքրիկներից հետո հերթը մեծահասակներինն էր․ նրանք իրենց ուժերը փորձեցին 5կմ, 10կմ եւ 21կմ վազքատարածություններում։ Կիզիչ արեւի տակ ընթացած լարված պայքարի արդյունքում լավագույնները Իդրամի եւ IDBank-ի կողմից արժանացան դրամական պարգեւների՝ idcoin-ների տեսքով։
IDBank-ի եւ Իդրամի Հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանի խոսքով՝ Իդրամի եւ IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության ուղղություններում շատ կարեւոր տեղ ունեն կրթությունը եւ համայնքներին աջակցությունը։ «Այս մարաթոնին միանալով՝ Իդրամն ու IDBank-ը միավորում են միանգամից երեք ուղղություն՝ խրախուսել առողջ ապրելակերպը, աջակցել համայնքների զարգացմանն ու կրթությանը։ Մարաթոնից ստացված ողջ հասույթը հատկացվելու է կլինիկական դեղագիտության զարգացմանն ու ապագա մասնագետներին կրթաթոշակների տրամադրմանը»,- նշեց Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
«Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգիս Մելիքսեթյանը բարձր գնահատեց ընկերությունների հետ ձեւավորված համագործակցությունը։ «Կարծում եմ՝ Իդրամի եւ IDBank-ի հետ իրականացնում ենք շատ կարեւոր գործունեություն, որի ազդեցությունը մեր քաղաքի վրա, վստահ եմ, տեսնելու ենք տարիներ անց»,- ասաց Սարգիս Մելիքսեթյանը։

Полумарафон ВМХ Ванадзора при поддержке Idram и IDBank
Во второй раз центральная площадь Ванадзора стала спортивной площадкой: «Полумарафон ВМХ Ванадзора 2026» собрал более 600 бегунов из разных регионов Армении и зарубежья. Главными спонсорами полумарафона в этом году стали Idram и IDBank, которые поддерживают проведение мероприятия в рамках инициативы «Сила одного драма». Средства, полученные от полумарафона, будут направлены в фонд «Вахе Меликсетьян» для поддержки развития клинической фармацевтики в Армении.
Старт полумарафона был дан соревнованием среди маленьких бегунов, которые преодолели дистанцию в 1 км. К маленьким бегунам в Ванадзоре присоединился также Джуниор, чтобы вдохновить детей и стать неотъемлемой частью их первых больших побед. По окончании соревнования маленькие победители получили специальные призы от Idram Junior.
После детей пришла очередь взрослых, которые испытали свои силы на дистанциях 5 км, 10 км и 21 км. В напряженной борьбе под палящим солнцем лучшие были награждены денежными призами в виде idcoin от Idram и IDBank.
По словам руководителя отдела коммуникаций и программ социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеваян, в направлениях социальной ответственности Idram и IDBank важное место занимают образование и поддержка сообществ. «Присоединившись к этому марафону, Idram и IDBank объединяют сразу три направления: поощрение здорового образа жизни, поддержку развития сообществ и образования. Все средства, полученные от марафона, будут направлены на развитие клинической фармацевтики и предоставление стипендий будущим специалистам», - отметила Татевик Вардеваян.
Исполнительный директор фонда «Вахе Меликсетьян» Саргис Меликсетьян высоко оценил сотрудничество с компаниями. «Я думаю, что с Idram и IDBank мы реализуем очень важную деятельность, влияние которой на наш город, уверен, мы увидим через годы», - сказал Саргис Меликсетьян.