Երկրորդ տարին անընդմեջ Վանաձոր քաղաքի կենտրոնական հրապարակը վերածվեց մեծ սպորտային ասպարեզի։ «VMF Վանաձոր կիսամարաթոն 2026»-ը հավաքեց 600-ից ավելի վազորդների տարբեր տարածաշրջաններից և արտերկրից։
Այս տարի կիսամարաթոնի գլխավոր հովանավորներն են Իդրամը և IDBank-ը, որոնք աջակցում են միջոցառմանը «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակներում։ Հավաքված միջոցները կուղղվեն Վահե Մելիքսեթյանի հիմնադրամին՝ Հայաստանում կլինիկական ֆարմակոլոգիայի զարգացման համար։
Կիսամարաթոնը սկսվեց երեխաների մրցավազքով, որտեղ երիտասարդ վազորդները հաղթահարեցին 1 կմ հեռավորությունը։ Վանաձորում «Junior»-ը միացավ երիտասարդ վազորդներին՝ ոգեշնչելով նրանց և մասնակցելով իրենց առաջին մեծ հաղթանակներին։ Մրցույթի ավարտին երիտասարդ հաղթողները ստացան հատուկ մրցանակներ Իդրամի «Junior»-ից։
Երեխաներից հետո մեծահասակները մրցեցին 5 կմ, 10 կմ և 21 կմ հեռավորություններում։ Թեժ մրցակցության արդյունքում լավագույն կատարողները ստացան դրամական մրցանակներ Իդրամի և IDBank-ի կողմից։
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ղեկավար Թաթևիկ Վարդևանյանը նշեց, որ կրթության և համայնքների աջակցությունը կարևոր դեր է խաղում Իդրամի և IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության առաջնահերթություններում։
«Այս մարաթոնին միանալով՝ Իդրամն ու IDBank-ը միավորում են երեք հիմնական ուղղություններ՝ առողջ ապրելակերպի խթանում, համայնքային զարգացման և կրթության աջակցություն։ Մարաթոնից հավաքված բոլոր միջոցները կուղղվեն կլինիկական ֆարմակոլոգիայի զարգացմանը և ապագա մասնագետների կրթաթոշակների տրամադրմանը»,- նշեց Թաթևիկ Վարդևանյանը։
Վահե Մելիքսեթյանի հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգսի Մելիքսեթյանը բարձր գնահատեց ընկերությունների միջև հաստատված գործընկերությունը։
«Հավատում եմ, որ Իդրամի և IDBank-ի հետ միասին մենք իրականացնում ենք շատ կարևոր աշխատանք։ Ես վստահ եմ, որ մենք կտեսնենք դրա ազդեցությունը մեր քաղաքում առաջիկա տարիներին»,- ասաց Սարգսի Մելիքսեթյանը։

Полумарафон VMF Ванадзор 2026 при поддержке Идрама и IDBank
Во второй раз центральная площадь Ванадзора превратилась в крупную спортивную арену. Полумарафон «VMF Ванадзор 2026» собрал более 600 бегунов из разных регионов Армении и зарубежья.
В этом году главными спонсорами полумарафона стали Идрам и IDBank, поддерживающие мероприятие в рамках инициативы «Сила одного драма». Собранные средства будут направлены в фонд Вахе Меликсетяна для поддержки развития клинической фармакологии в Армении.
Полумарафон VMF Ванадзор 2026
Полумарафон начался с детского забега, где юные бегуны преодолели дистанцию в 1 км. В Ванадзоре «Junior» присоединился к юным бегунам, чтобы вдохновить их и стать частью их первых больших побед. В конце соревнования юные победители получили специальные призы от Идрама Junior.
После детей пришла очередь взрослых; они соревновались на дистанциях 5 км, 10 км и 21 км. По итогам напряженной и жаркой борьбы лучшие участники получили денежные призы в idcoins от Идрама и IDBank.
По словам Татевик Вардеваян, руководителя программ коммуникаций и социальной ответственности в IDBank и Идрам, поддержка образования и сообществ играет важную роль в приоритетах социальной ответственности Идрама и IDBank.
«Присоединившись к этому марафону, Идрам и IDBank объединяют три ключевых направления: поощрение здорового образа жизни, поддержку развития сообществ и образования. Все средства, собранные с марафона, будут направлены на развитие клинической фармакологии и предоставление стипендий будущим специалистам», - отметила Татевик Вардеваян.
Саркис Меликсетян, исполнительный директор фонда «Вахе Меликсетян», высоко оценил партнерство, установленное с компаниями.
«Я верю, что вместе с Идрамом и IDBank мы проводим очень важную работу. Я уверен, что мы увидим его влияние на наш город в ближайшие годы», - сказал Саркис Меликсетян.