Անալիտիկ Վագե Դավթյանը նշել է, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների սերտացումը կարող է վտանգներ ստեղծել հայկական զբոսաշրջության համար, հատկապես, եթե Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների համար վիզային ռեժիմ ներդրվի:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ ռուս զբոսաշրջիկների համար ամենատարածված ուղղություններից մեկը, և ռուսական շուկան հայկական զբոսաշրջության համար համակարգային նշանակություն ունի:
2026 թվականի առաջին յոթ ամիսների ընթացքում Հայաստան այցելել է 1,24 միլիոն զբոսաշրջիկ, որից 40%-ը՝ 491,5 հազար մարդ, եղել են Ռուսաստանից:
Դավթյանը նշել է, որ եթե ռուս զբոսաշրջիկների թիվը կրճատվի, դա կարող է հանգեցնել Հայաստանի զբոսաշրջային շուկայի շուրջ 7%-ի կորուստի:

Expert: Visa regime with Russia poses risks for Armenian tourism amid Armenia's rapprochement with the EU
News | 2026/08/20 11:03
The potential introduction of a visa regime may harm tourism in Armenia
Analyst Vage Davtyan stated that the rapprochement between Armenia and the EU could pose risks for Armenian tourism, especially if a visa regime is introduced for tourists from Russia.
He emphasized that Armenia remains one of the most popular destinations for Russian tourists, and the Russian market is systemically important for Armenian tourism.
In the first seven months of 2026, Armenia was visited by 1.24 million tourists, of which 40% — 491.5 thousand people — came from Russia.
Davtyan noted that if the number of Russian tourists decreases, it could lead to a loss of about 7% of Armenia's tourism market.