Լուրեր | 2026/08/19 13:02
Visa-ն եւ Mastercard-ը միացել են Agentic Payments Alliance (APA) դաշինքին: Դաշինքի ստեղծման նախաձեռնողը ստեյբլքոինների Rain հարթակն է, հաղորդում է Finextra-ն:
Դաշինքը գործելու է որպես աշխատանքային կոալիցիա, որը միասնաբար ղեկավարվելու է հիմնադիրների կողմից: Մասնակիցները (արդեն ավելի քան 25 կազմակերպություն) համատեղ կսահմանեն միավորման կանոնադրությունն ու առաքելությունը:
Սպասվում է, որ առաջին փուլում աշխատանքը կներառի համատեղ հետազոտություններ եւ հայեցակարգային շրջանակների մշակում, գործակալների նույնականացման ու լիազորման ստանդարտների փորձարկում, ինչպես նաեւ փոխգործակցություն կարգավորող մարմինների հետ:
«Ոչ մի ընկերություն չպետք է միանձնյա որոշի, թե ինչպես են գործակալները գործարքներ իրականացնելու: Դա պետք է բխի ենթակառուցվածք ստեղծող հարթակներից, կանոններ սահմանող կարգավորողներից եւ նորարարներից, ովքեր բոլորից լավ գիտեն, թե ինչպես են գործակալներն կիրառվում արդեն այսօր», - ասել է Rain-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ֆարուք Մալիքը:

Visa и Mastercard присоединились к Альянсу Agentic Payments (APA). Инициатором создания альянса является платформа стейблкоинов Rain, сообщает Finextra.
Альянс будет работать как рабочая коалиция, которая будет совместно управляться основателями. Участники (уже более 25 организаций) совместно определят устав и миссию объединения.
Ожидается, что на первом этапе работа будет включать совместные исследования и разработку концептуальных рамок, тестирование стандартов идентификации и полномочий агентов, а также сотрудничество с регулирующими органами.
«Ни одна компания не должна единолично решать, как агенты будут проводить транзакции. Это должно исходить от платформ, создающих инфраструктуру, регулирующих органов и новаторов, которые лучше всех знают, как агенты применяются уже сегодня», - сказал генеральный директор Rain Фарук Малик.