ԵՐԵՎԱՆ, 8 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը տեղեկացրել է, որ իրականացնում է ջրամատակարարման համակարգերի վերակառուցման լայնածավալ աշխատանքներ Արաратի մարզի Արեվշատ և Լանջազատ համայնքներում՝ պարտադիր կապիտալ աշխատանքների ծրագրի շրջանակներում: Ընդհանուր ներդրումների ծավալը կազմում է 184 մլն դրամ:
Ընկերության հաղորդագրության համաձայն, այս գումարից 154.5 մլն դրամը վերաբերում է Արեվշատ համայնքին: Այստեղ վերակառուցվում է ջրամատակարարող մագիստրալային ջրագիծը, ինչպես նաև վերանայվում են բաշխիչ ցանցի արտակարգ հատվածները: Գործող մագիստրալային ջրագիծը կառուցվել է դեռ 1937 թվականին և ներկայումս չի համապատասխանում շահագործման պահանջներին, ինչը հանգեցնում է հաճախակի արտակարգ իրավիճակների և ջրի զգալի կորուստների: Այս ջրագծով ջրամատակարարվում են նաև 14 բնակավայրեր Արտաշատի ընդլայնված համայնքում: Նախագծի շրջանակներում 95 բաժանորդի համար կառուցվում է մոտ 5 կմ ջրագիծ:
Լանջազատում իրականացվում է 29.5 մլն դրամ արժողությամբ նախագիծ՝ խորհրդային ժամանակներից շահագործվող հին երկաթյա ջրագծի փոխարինման համար: «Վեոլիա Ջուր»-ի տվյալներով, գործող ջրագիծը ամբողջությամբ անցնում է մասնավոր տարածքներով, ինչը տարիներ շարունակ զգալիորեն դժվարացրել է համակարգի շահագործումը և արտակարգ վերականգնողական աշխատանքների իրականացումը:
Հին ջրագիծը կփոխարինվի նոր ջրագծով, որը կանցկացվի ճանապարհի երկայնքով, ինչը թույլ կտա ապահովել ավելի անվտանգ շահագործում և անխափան սպասարկում: Միաժամանակ Լանջազատում վերակառուցվում են բաշխիչ ցանցի արտակարգ հատվածները: Ընկերությունում նշում են, որ աշխատանքների ավարտից հետո կբարձրանա ջրամատակարարման համակարգի արդյունավետությունը, կկրճատվեն ջրի կորուստները, իսկ բնակիչները կստանան ավելի հուսալի և կայուն ջրամատակարարում:

«Веолия Джур» направила 184 млн драмов на реконструкцию водопроводных сетей в двух общинах Араратской области
Новости | 2026/08/08 14:26
Компания «Веолия Джур» проводит работы по реконструкции систем водоснабжения
ЕРЕВАН, 8 августа. /АРКА/. Компания «Веолия Джур» сообщила о проведении масштабных работ по реконструкции систем водоснабжения в населенных пунктах Аревшат и Ланджазат Араратской области в рамках программы обязательных капитальных работ. Общий объем инвестиций составляет 184 млн драмов.
Как отмечается в сообщении компании, из этой суммы 154,5 млн драмов приходится на Аревшат. Здесь реконструируются магистральный водопровод, обеспечивающий населенный пункт водой, а также аварийные участки распределительной сети.
Действующий магистральный водопровод был построен еще в 1937 году и в настоящее время не соответствует эксплуатационным требованиям, что приводит к частым авариям и значительным потерям воды. По этому водопроводу также снабжаются 14 населенных пунктов укрупненной общины Арташат. В рамках проекта для 95 абонентов строится около 5 км водопроводной линии.
В Ланджазате реализуется проект стоимостью 29,5 млн драмов по замене изношенного чугунного водопровода, эксплуатируемого с советских времен. По данным «Веолия Джур», существующий водопровод полностью проходит по частным территориям, что на протяжении многих лет существенно затрудняло эксплуатацию системы и проведение аварийно-восстановительных работ.
Старый водопровод будет заменен новым трубопроводом, который проложат вдоль дороги, что позволит обеспечить более безопасную эксплуатацию и бесперебойное обслуживание системы. Одновременно в Ланджазате реконструируются аварийные участки распределительной сети. В компании отмечают, что после завершения работ повысится эффективность системы водоснабжения, сократятся потери воды, а жители населенных пунктов получат более надежное и стабильное водоснабжение.