Վենեսուելայի նավթի արտահանումը նվազում է, մինչդեռ ԱՄՆ-ի առաքումները հասնում են յոթ տարվա բարձրագույն մակարդակի
Լուրեր | 2026/08/04 14:05
Վենեսուելան հուլիսին արտահանել է 1.16 միլիոն բարել նավթ օրական
Վենեսուելան հուլիսին արտահանել է 1.16 միլիոն բարել նավթ օրական, ինչը փոքր նվազում է հունիսի 1.2 միլիոն բարել օրական ցուցանիշից: ԱՄՆ-ի համար արտահանումը, սակայն, աճել է՝ հասնելով 786,000 բարելի, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է 2019 թվականից ի վեր:
ԱՄՆ-ի ներմուծումները Վենեսուելայից աճել են, հատկապես նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի իշխանության տապալումից հետո հունվարին: Մյուս երկրներին, ինչպիսիք են Հնդկաստանը և Եվրոպան, արտահանումները նվազել են:
Վենեսուելայի նավթի արտահանումը 2023 թվականի հունվարից ի վեր ընդհանուր առմամբ 13 միլիարդ դոլար է բերել, սակայն երկրում տնտեսական վերականգնման ապացույցներ չեն երևում:

Экспорт нефти Венесуэлы падает, несмотря на то, что поставки из США достигают семилетнего максимума
Венесуэла в июле экспортировала 1,16 миллиона баррелей нефти в день, что является небольшим снижением по сравнению с июньскими 1,2 миллиона баррелей в день. Однако экспорт в США увеличился, достигнув 786,000 баррелей, что является самым высоким показателем с начала 2019 года.
Импорт из Венесуэлы в США продолжает расти, особенно после свержения президента Николаса Мадуро в январе. Экспорт в другие страны, такие как Индия и европейские государства, снизился.
С начала 2023 года венесуэльский экспорт нефти принес в страну 13 миллиардов долларов, однако в самой Венесуэле нет признаков экономического восстановления.