Վենեսուելայի նավթային վերականգնումը ավելի դանդաղ է, քան ԱՄՆ-ն ակնկալում էր
Վենեսուելայի նավթային վերականգնումը, որը համարվում է աշխարհի ամենամեծ նավթային պահեստների տեր, ընթանում է ավելի դանդաղ, քան ԱՄՆ-ը ակնկալում էր: ExxonMobil և ConocoPhillips ընկերությունները reluctant են վերադառնալ Վենեսուելա, քանի որ բանակցությունները դանդաղում են գրավիչ հարկային պայմանների և քաղաքական ու իրավական կայունության մասին մտահոգությունների պատճառով:
Փոքր ԱՄՆ ընկերությունները, ինչպիսիք են SLB և Hunt Oil, ավելի արագ են առաջ շարժվում, ստորագրելով համաձայնագրեր, իսկ Pacific Coast Energy-ն ձգտում է 800 միլիոն դոլար արժողությամբ ընդլայնման:
Վենեսուելայի նավթային նախարար Paula Henao-ն հայտարարել է, որ այս ամսվա սկզբին ստորագրվել են համաձայնագրեր SLB-ի և Hunt Oil-ի հետ, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնել ներդրումները երկրի էներգետիկ ոլորտում:
Չնայած որոշ համաձայնագրերի ստորագրմանը, ExxonMobil և ConocoPhillips ընկերությունները դեռևս չեն վերադարձել, քանի որ բանակցությունները չեն զարգանում այնպես, ինչպես ԱՄՆ-ի կառավարությունը ակնկալում էր:

Venezuela’s oil revival, considered to hold the world’s largest oil reserves, is proceeding slower than the U.S. hoped. ExxonMobil and ConocoPhillips remain hesitant to return to Venezuela, as negotiations are slowed by demands for attractive fiscal terms and concerns over political and legal stability.
Smaller U.S. players, such as SLB and Hunt Oil, are moving faster, signing agreements, while Pacific Coast Energy is pursuing an $800 million-backed expansion.
Venezuela’s oil minister, Paula Henao, stated that earlier this month, deals were signed with oilfield service majors SLB and Hunt Oil as part of efforts to boost investment in the country’s key energy industry.
Despite some deals being signed, neither ExxonMobil nor ConocoPhillips have returned, as negotiations are not progressing as fast as the U.S. Administration likely expected.