Վենեսուելայի նավթային վերականգնումը ավելի դանդաղ է, քան ԱՄՆ-ն ակնկալում էր
Վենեսուելայի նավթային վերականգնումը, որը համարվում է աշխարհի ամենամեծ նավթային պահեստների տեր, ընթանում է ավելի դանդաղ, քան ԱՄՆ-ը ակնկալում էր: ExxonMobil և ConocoPhillips ընկերությունները reluctant են վերադառնալ Վենեսուելա, քանի որ բանակցությունները դանդաղում են գրավիչ հարկային պայմանների և քաղաքական ու իրավական կայունության մասին մտահոգությունների պատճառով:
Փոքր ԱՄՆ ընկերությունները, ինչպիսիք են SLB և Hunt Oil, ավելի արագ են առաջ շարժվում, ստորագրելով համաձայնագրեր, իսկ Pacific Coast Energy-ն ձգտում է 800 միլիոն դոլար արժողությամբ ընդլայնման:
Վենեսուելայի նավթային նախարար Paula Henao-ն հայտարարել է, որ այս ամսվա սկզբին ստորագրվել են համաձայնագրեր SLB-ի և Hunt Oil-ի հետ, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնել ներդրումները երկրի էներգետիկ ոլորտում:
Չնայած որոշ համաձայնագրերի ստորագրմանը, ExxonMobil և ConocoPhillips ընկերությունները դեռևս չեն վերադարձել, քանի որ բանակցությունները չեն զարգանում այնպես, ինչպես ԱՄՆ-ի կառավարությունը ակնկալում էր:

Возрождение нефти Венесуэлы идет медленнее, чем ожидали в США
Возрождение нефти Венесуэлы, которая считается обладателем крупнейших запасов нефти в мире, идет медленнее, чем ожидали в США. ExxonMobil и ConocoPhillips не спешат возвращаться в Венесуэлу, так как переговоры затягиваются из-за требований о привлекательных налоговых условиях и опасений по поводу политической и правовой стабильности.
Меньшие американские компании, такие как SLB и Hunt Oil, движутся быстрее, подписывая соглашения, а Pacific Coast Energy стремится к расширению на сумму 800 миллионов долларов.
Министр нефти Венесуэлы Паула Хенао сообщила, что в начале этого месяца были подписаны соглашения с SLB и Hunt Oil, которые направлены на увеличение инвестиций в ключевую энергетическую отрасль страны.
Несмотря на подписание некоторых соглашений, ExxonMobil и ConocoPhillips все еще не вернулись, так как переговоры не развиваются так, как ожидала администрация США.