Վենեսուելան, որը OPEC-ի հիմնադիրներից մեկն է, այժմ մտածում է կազմակերպությունից դուրս գալու մասին: Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին, ովքեր նշում են, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է աջակցել այդ որոշմանը:
Վենեսուելան արտադրում է մոտ 1.117 միլիոն բարել նավթ օրական, սակայն վերջին տարիներին պատժամիջոցների, ներդրումների պակասի և տնտեսական խառնաշփոթի պատճառով նրա արտադրությունը զգալիորեն նվազել է:
Եթե Վենեսուելան դուրս գա OPEC-ից, դա կլինի կազմակերպության համար մեծ կորուստ, քանի որ այն հանդիսանում է OPEC-ի հիմնադիր անդամներից մեկը:
Ավելին, ԱՄՆ-ի և Վենեսուելայի պաշտոնյաները քննարկում են, թե ինչպես կարող են ամերիկյան ընկերությունները ավելի մեծ դեր ստանալ Վենեսուելայի նավթային ոլորտում:

Венесуэла помогла создать OPEC. Теперь она может помочь его разрушить
Венесуэла, которая является одним из основателей OPEC, теперь рассматривает возможность выхода из организации. Об этом сообщает Bloomberg, ссылаясь на источники, которые отмечают, что Вашингтон готов поддержать это решение:
Венесуэла производит около 1,117 миллиона баррелей нефти в день, но в последние годы ее производство значительно сократилось из-за санкций, нехватки инвестиций и экономической нестабильности:
Если Венесуэла выйдет из OPEC, это будет значительная потеря для организации, так как она является одним из ее основателей:
Кроме того, американские и венесуэльские официальные лица обсуждают, как американские компании могут занять более активную роль в венесуэльском нефтяном секторе: