Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը՝ օգոստոսի 8-ին՝ Երևանն ու Բաքուն Սպիտակ տանը նախաստորագրեցին հայ – ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը: ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ նախաստորագրված փաստաթուղթը կողմերը պատմական որակեցին, իսկ դրան հաջորդած ամիսներին հայտարարում էին, թե երկու երբեմնի թշնամիների միջև խաղաղությունը փաստացի հաստատված է:
Վաշինգտոնում նաև հայտարարվեց ԱՄՆ նախագահի անունը կրող նախագծի՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ծրագրի մասին: ԱՄՆ աջակցությամբ իրականացվող այս նախաձեռնությունը Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանը կապելու է իր էքսկլավ Նախիջևանի հետ:
Անցած մեկ տարում սահմանին կրակոցներ չեն հնչել, զոհեր չեն եղել, Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկսել են առևտուր անել, ճիշտ է՝ առայժմ միակողմանի, բայց շատ հարցեր դեռ բաց են մնում:
Ե՞րբ կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը
Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովից մեկ տարի անց անորոշ է, թե երբ կստորագրվի 17 կետանոց խաղաղության պայմանագիրը, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորվել են հարգել միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը:
Ադրբեջանի նախագահը նախաստորագրումից անմիջապես հետո վերահաստատեց Բաքվի նախապայմանը՝ փաստաթուղթը կստորագրվի, երբ Հայաստանը փոխի իր Սահմանդրությունը՝ այնտեղից հեռացնելով Անխախության հռչակագրին հղումը:
Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից առաջ Հայաստանն արդեն համաձայնել էր Ադրբեջանի այլ նախապայմանների՝ լուծարել ղարաբաղյան կարգավորմամբ 3 տասնամյակ զբաղված ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, հրաժարվել միմյանց դեմ միջազգային հայցերից և սահմաններին երրորդ երկրների ուժեր տեղակայելուց:
19 հայ գերիները տուն կվերադառնա՞ն
Խաղաղության պայմանագիրը չլուծեց հայ գերիների հարցը: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ու 2023-ին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայից հետո, 19 հայ գերի շարունակում է պահվել ադրբեջանական բանտերում:
Չավարտված սահմանազատում և օկուպացված հայկական տարածքներ
Հայաստանն ու Ադրբեջանը դեռ պետք է սահմանազատեն իրենց մոտ 1000 կիլոմետրանոց ընդհանուր սահմանը: Գործընթացը կանգ է առել 2024-ի գարնանը Տավուշում մոտ 12 կիլոմետր սահմանազատելուց հետո:
«Թրամփի ուղին»՝ Կենտրոնական Ասիան Եվրոպային կապող միջանցքի մասին
Անցած տարվա վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը համարվում է «Թրամփի ուղու» վերաբերյալ պայմանավորվածությունը: Այն Հայաստանի հարավային Սյունիքի մարզով ցամաքային կապ է ապահովելու Ադրբեջանի և իր էքսկլավ Նախիջևանի միջև:

Уже год назад, 8 августа, Ереван и Баку предварительно подписали мирное соглашение в Белом доме. Документ, подписанный в присутствии президента США, стороны назвали историческим, а в последующие месяцы заявляли, что мир между двумя когда-то враждующими странами фактически установлен.
В Вашингтоне также была объявлена инициатива, названная в честь президента США — проект «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP). Эта инициатива, поддерживаемая США, соединит Азербайджан с его эксклавом Нахичеванью через территорию Армении.
За прошедший год на границе не было выстрелов, жертв не было, Армения и Азербайджан начали торговать, хотя пока односторонне, но многие вопросы остаются открытыми.
Когда будет подписано мирное соглашение
Год спустя после Вашингтонской встречи неясно, когда будет подписано 17-пунктное мирное соглашение, по которому Армения и Азербайджан обязались уважать суверенитет и территориальную целостность друг друга.
Президент Азербайджана сразу после предварительного подписания подтвердил требование Баку: документ будет подписан, когда Армения изменит свою Конституцию, убрав отсылку к Декларации о независимости.
Перед предварительным подписанием мирного соглашения Армения уже согласилась на другие требования Азербайджана — распустить Минскую группу ОБСЕ, которая занималась карабахским урегулированием в течение 30 лет, отказаться от международных исков друг против друга и от размещения третьих стран на границах.
Вернутся ли 19 армянских пленных домой?
Мирное соглашение не решило вопрос армянских пленных. После 44-дневной войны 2020 года и военной агрессии против Нагорного Карабаха в 2023 году 19 армянских пленных продолжают содержаться в азербайджанских тюрьмах.
Незавершенное деление границ и оккупированные армянские территории
Армения и Азербайджан все еще должны разделить свои почти 1000-километровые общие границы. Процесс остановился весной 2024 года после разделения около 12 километров в Тавуше.
«Путь Трампа» — часть коридора, соединяющего Центральную Азию с Европой
Одним из крупнейших достижений Вашингтонской встречи прошлого года стало соглашение о «Пути Трампа», которое обеспечит сухопутную связь между Азербайджаном и его эксклавом Нахичеванью через южную область Армении Сюник.