Վաշինգտոնն ու Մոսկվան կպայմանավորվեն, Երևանին կասեն՝ սա՛ է
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը միջազգայնագետ, «Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի» ղեկավար Սուրեն Սարգսյանն է:
Հարցազրույցի կարևոր թեզերը՝ ստորև:
• TRIPP-ը գլոբալ աշխարհաքաղաքական, ռազմավարական նշանակության նախագծի ընդամենը մի բաղկացուցիչ մասն է, որն անցնելու է Հայաստանի տարածքով։ Այսինքն՝ մենք գործ ունենք գլոբալ նախագծի հետ, որի նպատակն է Կենտրոնական Ասիայի ռեսուրսները, թուրքմենական գազը և տարբեր պետությունների բոլոր հնարավոր ռեսուրսները՝ Կասպից ծովով, այնուհետև Հարավային Կովկասով դեպի Եվրոպա արտահանելը։ Եվ սա ռազմավարական մեծ նշանակություն ունի։
• Պրոյեկտը, բնականաբար, ունի նաև տնտեսական բաղադրիչ: Այն, ըստ էության, շրջանցում է Չինաստանը, Ռուսաստանը և Իրանը։ Այսինքն՝ հիմնական գաղափարն այն է, որպեսզի Միացյալ Նահանգների ազդեցության տակ լինի մի ճանապարհ, որը շրջանցում է իր հիմնական հակառակորդներին կամ մրցակիցներին։
Միացյալ Նահանգների ռազմավարական պրոյեկտների մեջ այս ուղղությունը շատ վաղուց է եղել։ Իրավիճակը և այդ նախագիծը ճիշտ հասկանալու համար պետք է նաև պատմությանը հայացք նետել:
1980-ականների վերջերից մի շատ հետաքրքիր դրվագի սղագրություն կա, որը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնազերծված արխիվներում եմ կարդացել և նաև ներառել իմ գրքում:
Արցախյան առաջին պատերազմը եղավ, Հայաստանը հաղթեց, Ռուսաստանն ավելի ակտիվ էր եղել, Միացյալ Նահանգները չէր կարողացել այնպիսի ազդեցություն ձեռք բերել, ինչպիսին այսօր է կարողանում։
TRIPP-ն ընդհանրապես Հայաստանի մասին չէ, այդ ամբողջ պրոյեկտի մի փոքր հատվածն է անցնելու Հայաստանով։
Այս տեսանկյունից պետք է հիշենք մի քանի օր առաջ «Ռուսական երկաթուղիների» ղեկավարի հայտարարությունը, որը մի թիվ հնչեցրեց՝ մոտ 400 միլիոն դոլար։
Չեմ կարծում, թե Վաշինգտոնն ու Մոսկվան պայմանավորվեն, որ ռուսները պետք է մասնակցեն TRIPP-ին, իսկ Հայաստանը ասի՝ «չէ՛, չպետք է մասնակցեք»։

Washington and Moscow will agree, Yerevan will be told: this is it
In the program “Pressing,” Satik Seyranian’s guest is Suren Sargsyan, an international expert and head of the Armenian Center for American Studies:
The main theses of the interview are as follows:
• TRIPP is just a component of a global geopolitical, strategically significant project that will pass through Armenian territory. In other words, we are dealing with a global project aimed at exporting resources from Central Asia, Turkmen gas, and all possible resources from various states through the Caspian Sea and then through the South Caucasus to Europe. This has great strategic significance.
• The project, of course, also has an economic component. Essentially, it bypasses China, Russia, and Iran. The main idea is to have a route under U.S. influence that circumvents its main opponents or competitors.
This direction has long existed in U.S. strategic projects. To understand the situation and this project correctly, one must also look at history:
There is a very interesting episode from the late 1980s that I read in the declassified archives of the U.S. State Department and also included in my book:
The first Nagorno-Karabakh war occurred, Armenia won, Russia was more active, and the United States could not gain the influence it can today.
TRIPP is not about Armenia at all; only a small part of this project will pass through Armenia.
In this context, it is worth recalling a recent statement by the head of Russian Railways, who mentioned a figure of about 400 million dollars.
I do not think that Washington and Moscow will agree that the Russians should participate in TRIPP while Armenia says, “no, you should not participate.”