Վաշինգտոնն ու Մոսկվան կպայմանավորվեն, Երևանին կասեն՝ սա՛ է
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը միջազգայնագետ, «Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի» ղեկավար Սուրեն Սարգսյանն է:
Հարցազրույցի կարևոր թեզերը՝ ստորև:
• TRIPP-ը գլոբալ աշխարհաքաղաքական, ռազմավարական նշանակության նախագծի ընդամենը մի բաղկացուցիչ մասն է, որն անցնելու է Հայաստանի տարածքով։ Այսինքն՝ մենք գործ ունենք գլոբալ նախագծի հետ, որի նպատակն է Կենտրոնական Ասիայի ռեսուրսները, թուրքմենական գազը և տարբեր պետությունների բոլոր հնարավոր ռեսուրսները՝ Կասպից ծովով, այնուհետև Հարավային Կովկասով դեպի Եվրոպա արտահանելը։ Եվ սա ռազմավարական մեծ նշանակություն ունի։
• Պրոյեկտը, բնականաբար, ունի նաև տնտեսական բաղադրիչ: Այն, ըստ էության, շրջանցում է Չինաստանը, Ռուսաստանը և Իրանը։ Այսինքն՝ հիմնական գաղափարն այն է, որպեսզի Միացյալ Նահանգների ազդեցության տակ լինի մի ճանապարհ, որը շրջանցում է իր հիմնական հակառակորդներին կամ մրցակիցներին։
Միացյալ Նահանգների ռազմավարական պրոյեկտների մեջ այս ուղղությունը շատ վաղուց է եղել։ Իրավիճակը և այդ նախագիծը ճիշտ հասկանալու համար պետք է նաև պատմությանը հայացք նետել:
1980-ականների վերջերից մի շատ հետաքրքիր դրվագի սղագրություն կա, որը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնազերծված արխիվներում եմ կարդացել և նաև ներառել իմ գրքում:
Արցախյան առաջին պատերազմը եղավ, Հայաստանը հաղթեց, Ռուսաստանն ավելի ակտիվ էր եղել, Միացյալ Նահանգները չէր կարողացել այնպիսի ազդեցություն ձեռք բերել, ինչպիսին այսօր է կարողանում։
TRIPP-ն ընդհանրապես Հայաստանի մասին չէ, այդ ամբողջ պրոյեկտի մի փոքր հատվածն է անցնելու Հայաստանով։
Այս տեսանկյունից պետք է հիշենք մի քանի օր առաջ «Ռուսական երկաթուղիների» ղեկավարի հայտարարությունը, որը մի թիվ հնչեցրեց՝ մոտ 400 միլիոն դոլար։
Չեմ կարծում, թե Վաշինգտոնն ու Մոսկվան պայմանավորվեն, որ ռուսները պետք է մասնակցեն TRIPP-ին, իսկ Հայաստանը ասի՝ «չէ՛, չպետք է մասնակցեք»։

В программе «Прессинг» гостем Сатик Сейранян стал международный эксперт, руководитель «Армянского центра американских исследований» Сурен Саргсян:
Основные тезисы интервью:
- TRIPP — это лишь составная часть глобального геополитического, стратегически важного проекта, который пройдет через территорию Армении. То есть мы имеем дело с глобальным проектом, целью которого является экспорт ресурсов Центральной Азии, туркменского газа и всех возможных ресурсов различных государств через Каспийское море, а затем через Южный Кавказ в Европу. И это имеет стратегическое значение.
- Проект, конечно, имеет и экономическую составляющую. Он, по сути, обходится без Китая, России и Ирана. То есть основная идея заключается в том, чтобы под контролем Соединенных Штатов находился путь, который обходит их основных противников или конкурентов.
Это направление в стратегических проектах США существует уже давно. Чтобы правильно понять ситуацию и этот проект, нужно также взглянуть на историю:
В конце 1980-х годов есть очень интересный эпизод, который я читал в рассекреченных архивах Госдепартамента США и также включил в свою книгу:
Первая Карабахская война произошла, Армения победила, Россия была более активной, Соединенные Штаты не смогли получить такое влияние, какое могут сегодня.
TRIPP вообще не касается Армении, лишь небольшая часть этого проекта пройдет через Армению.
В этой связи стоит вспомнить недавнее заявление руководителя «Российских железных дорог», который озвучил сумму около 400 миллионов долларов.
Не думаю, что Вашингтон и Москва договорятся о том, что россияне должны участвовать в TRIPP, а Армения скажет: «нет, не надо участвовать».