Միացյալ Նահանգներն աննախադեպ պատժամիջոցներ կկիրառի Իրանի նկատմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը: Newsmax-ին տված հարցազրույցում Սքոթ Բեսենթն ասել է, որ դրանց մասին ավելի մանրամասն կհայտարարվի հաջորդ շաբաթ:
«Դա կլինի տնտեսական մեկուսացման աշխարհում աննախադեպ միջոցների և Հորմուզի նեղուցի շարունակական շրջափակման համադրություն, ինչի արդյունքում ոչինչ չի կարող մուտք գործել իրանական նավահանգիստներ կամ դուրս գալ այնտեղից», - նշել է Բեսենթը:
Պաշտպանության նախարարն իր հերթին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է անվերջ շարունակել Իրանի ծովային շրջափակումը, ինչը, նրա պնդմամբ, արդեն իսկ տնտեսական լուրջ վնաս է հասցրել առանց այն էլ տնտեսական մեծ դժվարությունների բախվող Իրանին:
«ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը կարող են անորոշ ժամանակով պահպանել այսպիսի շրջափակումը, քանզի հերթապահող մեր նավերին կփոխարինեն նորերը, ինչպես արել ենք, և այդպես շարունակ»,- լրագրողներին ասել է Փիթ Հեգսեթը:
Ըստ Associated Press-ի՝ Խաղաղ օվկիանոսում հերթապահող ամերիկյան George Washington ավիակիրն արդեն մի քանի օր է, ինչ ուղղություն է վերցրել դեպի Մերձավոր Արևելք:
Նախարարը նաև հերքել է լուրերը, թե Իրանի ծովային շրջափակմանը մասնակցող ամերիկյան Abraham Lincoln ավիակիրը պաշարների մատակարարման խնդիրների է բախվում, իսկ ծառայողներն արդեն հոգեբանական խնդիրներ ունեն չափից շատ ծովում անցկացնելու պատճառով:
ԱՄՆ փոխնախագահն էլ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն Իրանում կհասնի իր երկու գլխավոր նպատակներին՝ կանխել Թեհրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը և պահպանել աշխարհում էներգակիրների կայուն գները:

Соединенные Штаты введут беспрецедентные санкции против Ирана, заявил министр финансов США. В интервью Newsmax Скотт Бенсент сказал, что подробности будут объявлены на следующей неделе:
«Это будет сочетание беспрецедентных мер экономической изоляции и продолжительной блокады Ормузского пролива, в результате чего ничего не сможет войти в иранские порты или выйти из них», - отметил Бенсент.
Министр обороны также заявил, что США могут бесконечно продолжать морскую блокаду Ирана, что, по его утверждению, уже нанесло серьезный экономический ущерб Ирану, который и так сталкивается с большими экономическими трудностями:
«Военно-морские силы США могут поддерживать такую блокаду неопределенно долго, так как наши патрульные корабли будут заменены новыми, как мы это делали, и так далее», - сказал журналистам Пит Хегсет.
По данным Associated Press, американский авианосец George Washington, находящийся в Тихом океане, уже несколько дней движется в сторону Ближнего Востока.
Министр также опроверг сообщения о том, что американский авианосец Abraham Lincoln, участвующий в морской блокаде Ирана, сталкивается с проблемами снабжения, и что его экипаж уже испытывает психологические проблемы из-за слишком долгого пребывания в море.
Заместитель министра США также заявил, что США достигнут своих двух основных целей в Иране - предотвратить приобретение Тегераном ядерного оружия и сохранить стабильные цены на энергоресурсы в мире.