Վարկային տոկոսադրույքների նվազումը վերականգնում է պահանջը
• Տուն գնելու համար վարկային դիմումները աճեցին 3%-ով, սակայն 1%-ով ցածր էին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հինգ շաբաթ շարունակ բարձրացումներից հետո, վարկային տոկոսադրույքները փոքր-ինչ նվազեցին անցյալ շաբաթ: Դա բավական էր, որպեսզի մի փոքր պահանջ վերադառնա շուկա:
Ընդհանուր վարկային դիմումների ծավալը անցյալ շաբաթ աճեց 3.6%-ով նախորդ շաբաթվա համեմատ, ըստ Վարկային Բանկերի Ասոցիացիայի սեզոնային կարգավորված ինդեքսի:
30-ամյա ֆիքսված տոկոսադրույքների միջին պայմանագրային տոկոսադրույքը նվազեց 6.77%-ի, իսկ տոկոսները բարձրացան 0.67-ից 0.65:
«Վարկային տոկոսադրույքները փոքր-ինչ նվազեցին անցյալ շաբաթ, քանի որ նավթի գները ժամանակավորապես նվազեցին Իրանում պատերազմի լուծման հույսերով», - ասաց Ջոել Կան, MBA-ի փոխնախագահը:
Վարկային վերաֆինանսավորման դիմումները աճեցին 5%-ով, սակայն 22%-ով ցածր էին մեկ տարի առաջ:
«Վարկային վերաֆինանսավորման խթանները նվազել են ներկայիս մակարդակներում, և վերաֆինանսավորման դիմումների միջին վարկի չափը նվազել է մինչև 2025 թվականի հուլիսից ի վեր ամենացածր մակարդակը», - նշեց Կան:
Գրանցվեք Property Play-ի համար
CNBC-ի Property Play-ը, որը վարում է Դիանա Օլիկը, շաբաթական տեղեկություններ է տրամադրում նոր և զարգացող հնարավորությունների մասին:
Գրանցվեք այստեղ, որպեսզի այսօր հասանելիություն ստանաք:
Տուն գնելու համար վարկային դիմումները աճեցին 3%-ով, սակայն 1%-ով ցածր էին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Օգոստոսը սովորաբար տարվա ամենաանհարմար ամիսներից մեկն է, սակայն այս տարի այն ավելի թույլ է, քան անցյալ տարի, բարձր գների և տնտեսության ընդհանուր անկայունության պատճառով:
Վարկային տոկոսադրույքները փոքր-ինչ բարձրացան այս շաբաթվա սկզբին, ըստ Mortgage News Daily-ի առանձին հարցման:
«Սա ամենակարևոր ամսական տնտեսական տվյալներից մեկն է, որքան վերաբերում է տոկոսադրույքներին», - գրել է Մեթյու Գրեհեմը:

- The average contract interest rate for 30-year fixed-rate mortgages with conforming loan balances decreased to 6.77% from 6.81%:
- Applications to refinance a home loan rose 5% for the week but were 22% lower than the same week one year ago:
- Applications for a mortgage to purchase a home rose 3% for the week and were 1% lower year-over-year:
After five weeks of gains, mortgage rates fell very slightly last week. That was enough to bring a bit of demand back to the market:
Total mortgage application volume rose 3.6% last week compared with the previous week, according to the Mortgage Bankers Association's seasonally adjusted index:
The average contract interest rate for 30-year fixed-rate mortgages with conforming loan balances decreased to 6.77% from 6.81%, with points increasing to 0.67 from 0.65:
“Mortgage rates declined slightly last week as oil prices dipped briefly on the hopes of a sustained resolution to the war in Iran,” said Joel Kan, vice president and deputy chief economist at the MBA:
Applications to refinance a home loan rose 5% for the week but were 22% lower than the same week one year ago:
“As refinance incentives have dwindled with rates at current levels, the average loan size for refinance applications was down to its lowest level since July 2025,” said Kan:
Get Property Play directly to your inbox
CNBC's Property Play with Diana Olick covers new and evolving opportunities for the real estate investor, delivered weekly to your inbox:
Subscribe here to get access today:
Applications for a mortgage to purchase a home rose 3% for the week and were 1% lower year over year. August is typically one of the slowest months for home sales, but this year appears to be even weaker than last year, due to stubbornly high home prices and less certainty in the overall economy:
Mortgage rates moved slightly higher to start this week, according to a separate survey from Mortgage News Daily:
“This is one of the most important pieces of monthly economic data as far as rates are concerned,” wrote Matthew Graham: