Վարկանիշային ներդրողների կարծիքները շուկայի ռիսկերի մասին
Այս տարի գլոբալ շուկաները անհանգիստ են եղել, և ներդրողները տարբեր ռիսկեր են տեսնում, սակայն համեմատաբար համաձայնում են, որ պետք է բազմազանություն անել:
Ներդրողները նշում են, որ կարևոր է չկենտրոնանալ միայն անցյալ տարվա հաղթողներին, այլև ուսումնասիրել այլ հնարավորություններ:
ԱՄՆ բացառիկության նվազումը
Chris Rush-ը, IBOSS ներդրումային մենեջերը, CNBC-ին ասել է, որ ներդրողների համար ամենամեծ ռիսկը կենտրոնացած լինելն է անցյալ տարվա հաղթողներին, ինչը կարող է բաց թողնել այլ հնարավորություններ:
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ բաժնետոմսերը կազմում են գլոբալ պորտֆելների մեծ մասը, և կենտրոնացումը կարող է ավելի մեծ ռիսկ լինել:
«Մի մահացեք հերոս լինելու համար»
Ben Kumar-ը, 7IM ընկերության ռազմավարության ղեկավար, նշել է, որ ներդրողների համար այս տարվա մեծ մարտահրավերը եղել է կոնկրետ անհանգստությունները կառավարելը:
Նա նշել է, որ բազմազանությունը օգնել է շատ, և եթե ներդրողները պատրաստ են չգնալ բոլորովին հաղթողների հետևից, ապա դա կարող է լավ տարի լինել:
Հանգստության զգուշացում
Ben Seager-Scott-ը, Forvis Mazars-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն, նշել է, որ շուկաները կարող են հանգստանալ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների շուրջ:
«Անհարմար փոխզիջում»
Charlie Ambler-ը, Saltus-ի համահիմնադիր, նշել է, որ կենտրոնական բանկերը դժվարանում են վերահսկել երկարաժամկետ տոկոսադրույքները:
AI ծախսերի ազդեցությունը
Billy Leung-ը, Global X ETFs-ի ներդրումային ռազմավար, նշել է, որ շուկաներում երկու հիմնական ռիսկերի քննարկումներ են ընթանում:

Investors' Views on Market Risks
This year, global markets have been volatile, and investors see different risks, but broadly agree that diversification is essential.
Investors emphasize the importance of not concentrating solely on last year's winners and exploring other opportunities.
Fading U.S. Exceptionalism
Chris Rush, investment manager at IBOSS, told CNBC that the biggest risk for investors is being too concentrated in last year's winners, which may lead to missed opportunities.
He also noted that U.S. equities make up a significant portion of global portfolios, and concentration could pose a greater risk.
“Don’t die trying to be a hero”
Ben Kumar, head of strategy at 7IM, noted that the big challenge for investors this year has been managing specific volatility.
He pointed out that diversification has helped significantly, and if investors are prepared not to chase all winners, it could be a good year.
Complacency Warning
Ben Seager-Scott, chief investment officer at Forvis Mazars, warned that markets could become complacent regarding events in the Middle East.
“Uncomfortable Trade-off”
Charlie Ambler, co-chief investment officer at Saltus, mentioned that central banks are struggling to control long-term interest rates.
Impact of AI Spending
Billy Leung, an investment strategist at Global X ETFs, noted that markets are currently running two main risk discussions.