Վարկանիշային ներդրողների կարծիքները շուկայի ռիսկերի մասին
Այս տարի գլոբալ շուկաները անհանգիստ են եղել, և ներդրողները տարբեր ռիսկեր են տեսնում, սակայն համեմատաբար համաձայնում են, որ պետք է բազմազանություն անել:
Ներդրողները նշում են, որ կարևոր է չկենտրոնանալ միայն անցյալ տարվա հաղթողներին, այլև ուսումնասիրել այլ հնարավորություններ:
ԱՄՆ բացառիկության նվազումը
Chris Rush-ը, IBOSS ներդրումային մենեջերը, CNBC-ին ասել է, որ ներդրողների համար ամենամեծ ռիսկը կենտրոնացած լինելն է անցյալ տարվա հաղթողներին, ինչը կարող է բաց թողնել այլ հնարավորություններ:
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ բաժնետոմսերը կազմում են գլոբալ պորտֆելների մեծ մասը, և կենտրոնացումը կարող է ավելի մեծ ռիսկ լինել:
«Մի մահացեք հերոս լինելու համար»
Ben Kumar-ը, 7IM ընկերության ռազմավարության ղեկավար, նշել է, որ ներդրողների համար այս տարվա մեծ մարտահրավերը եղել է կոնկրետ անհանգստությունները կառավարելը:
Նա նշել է, որ բազմազանությունը օգնել է շատ, և եթե ներդրողները պատրաստ են չգնալ բոլորովին հաղթողների հետևից, ապա դա կարող է լավ տարի լինել:
Հանգստության զգուշացում
Ben Seager-Scott-ը, Forvis Mazars-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն, նշել է, որ շուկաները կարող են հանգստանալ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների շուրջ:
«Անհարմար փոխզիջում»
Charlie Ambler-ը, Saltus-ի համահիմնադիր, նշել է, որ կենտրոնական բանկերը դժվարանում են վերահսկել երկարաժամկետ տոկոսադրույքները:
AI ծախսերի ազդեցությունը
Billy Leung-ը, Global X ETFs-ի ներդրումային ռազմավար, նշել է, որ շուկաներում երկու հիմնական ռիսկերի քննարկումներ են ընթանում:

Мнения инвесторов о рисках на рынке
В этом году глобальные рынки были волатильными, и инвесторы видят различные риски, но в целом согласны, что необходимо диверсифицировать.
Инвесторы подчеркивают важность не сосредотачиваться только на победителях прошлого года, а исследовать другие возможности.
Угасание американской исключительности
Крис Раш, инвестиционный менеджер IBOSS, сказал CNBC, что наибольший риск для инвесторов заключается в том, что они слишком сосредоточены на победителях прошлого года, что может привести к упущенным возможностям.
Он также отметил, что американские акции составляют значительную часть глобальных портфелей, и концентрация может стать более серьезным риском.
«Не умирай, пытаясь быть героем»
Бен Кумар, глава стратегии в 7IM, отметил, что для инвесторов в этом году основным вызовом стало управление конкретной волатильностью.
Он отметил, что диверсификация значительно помогла, и если инвесторы готовы не гнаться за всеми победителями, это может быть хорошим годом.
Предупреждение о самодовольстве
Бен Сигер-Скотт, главный инвестиционный директор Forvis Mazars, отметил, что рынки могут стать самодовольными в отношении событий на Ближнем Востоке.
«Неудобный компромисс»
Чарли Амблер, соучредитель Saltus, отметил, что центральные банки сталкиваются с трудностями в контроле долгосрочных процентных ставок.
Влияние расходов на ИИ
Билли Люн, инвестиционный стратег Global X ETFs, отметил, что на рынках идут обсуждения двух основных рисков.