Վարչապետի կոչի գործնական արդյունքը. ԲՏԱ նոր փոխնախարարը աշխարհի առաջատար 200 համալսարաններից մեկի շրջանավարտ է
Լուրեր | 2026/08/07 11:02
Տաթև Ասլանյանը նշանակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ օգոստոսի 6-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ է նշանակվել Տաթև Ասլանյանը։ Նա բարձրագույն կրթությունը ստացել է Նիդերլանդներում:
Այս նշանակումը, ըստ էության, աշխարհի առաջատար 200 համալսարանների շրջանավարտներին ՀՀ government's кадровый банк-ում ընդգրկվելու և բարձր պաշտոնների նշանակվելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի կոչի գործնական արդյունքն է։
Կենսագրություն
Ծննդյան տարեթիվ, ամիս/օր, ծննդավայր
1995թ., սեպտեմբերի 8, Կոտայքի մարզ, Նոր Հաճըն
Կրթություն
2018-2019թթ.- Էրազմուսի Ռոտերդամի համալսարան (Նիդերլանդներ), «Էկոնոմետրիկա և կառավարման գիտություն» (բարձրագույն մաթեմատիկա և ստատիստիկա), մագիստրոսի աստիճան (M.Sc.):
2015-2018թթ.- Տիլբուրգի համալսարան (Նիդերլանդներ), «Էկոնոմետրիկա և գործառնությունների հետազոտություն», բակալավրի աստիճան (B.Sc.):
Աշխատանքային գործունեություն
2025-2026թթ.-SeleneX, համահիմնադիր, գլխավոր գործադիր տնօրեն (CEO) և արհեստական բանականության գլխավոր ճարտարապետ (Chief AI Architect)։ SeleneX-ն արհեստական բանականության վրա հիմնված առողջապահական (HealthTech/BioTech) ընկերություն է ձվարանների քաղցկեղի վաղ ախտորոշման, անհատականացված բուժման և հետբուժական խնամքի ուղղությամբ։
Ղեկավարում է միջազգային թիմ՝ ավելի քան 12 ինժեներ և 17 գիտությունների թեկնածու (PhD), ներառյալ առաջատար ուռուցքաբաններ, ռադիոլոգներ և կլինիկական բժշկության մասնագետներ։
2023-2026թթ.-LunarTech, համահիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն (CEO)։
Ընկերության կրթական ծրագրերն ընդգրկում են ավելի քան 50 հազար ուսանող 144 երկրներում։ Ընկերությունը ներառվել է Տեխասի լավագույն 150 ԱԲ նորարարների ցանկում (Global Investor Forum, 2026թ.), արժանացել Եվրոպական նորարարական խորհրդի (EIC) «Seal of Excellence» մրցանակին (2026թ.), իսկ LunarTech Academy-ն ճանաչվել է 2025թ. տվյալների գիտության լավագույն ծրագրերից մեկը։
Համագործակցել է Fortune 500 ընկերությունների հետ Նիդերլանդներում, ԵՄ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում և Կանադայում։
2026թ.- Octavia, համահիմնադիր. գեներատիվ արհեստական բանականության վրա հիմնված տեսանյութերի կրկնօրինակման և թարգմանության հարթակ։
2022-2023թթ.-Arcurve, ավագ տվյալների գիտնական (Senior Data Scientist, AI enge):
2019-2022թթ.-RELX (Elsevier), տվյալների գիտնական և արհեստական բանականության մասնագետ (Data Scientist&AI Engineering):
2019թ.-Newcraft, տվյալների գիտնական:
2016-2018թթ.-StudentvoorStudent, ուսանողների խորհրդատու և մենթոր (Data Science, Econometrics, Machine Learning):
Այլ գործունեություն
Գիտական հոդվածների հեղինակ՝ հրապարակված ACM Applied Computing Review գիտական հանդեսում (2021թ.) և ներկայացված ACM/SIGAPP միջազգային գիտաժողովում (Թայբեյ, 2021թ.)։ Ավելի քան 10 հրապարակված ձեռնարկների և գրքերի հեղինակ արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման և տվյալների գիտության ոլորտներում (ներառյալ freeCodeCamp-ի բաց կոդով ստեղծողների լավագույն 5-յակը՝ 75-ից)։
Համաշխարհային մակարդակի տեխնոլոգիական և ԱԲ համաժողովների բանախոս, ներառյալ Web Summit-ը և ACM/SIGAPP գիտաժողովները։ Արհեստական բանականության ոլորտի միջազգային հարթակների և վարկանիշների մասնակից (այդ թվում՝ Տեխասի լավագույն 150 ԱԲ նորարարների ցանկ և Եվրոպական նորարարական խորհրդի (EIC) «Seal of Excellence» մրցանակ)։

Практический результат призыва премьер-министра. Новый заместитель министра БТА - выпускник одного из 200 ведущих университетов мира
Новости | 2026/08/07 11:02
Татев Асланян назначен заместителем министра высоких технологий Армении
По решению премьер-министра Николы Пашиняна, 6 августа на должность заместителя министра высоких технологий Армении назначена Татев Асланян. Она получила высшее образование в Нидерландах.
Это назначение является практическим результатом призыва Николы Пашиняна к включению выпускников ведущих 200 университетов мира в кадровый банк правительства Армении.
Биография
Дата рождения, место рождения
8 сентября 1995 года, Нор Хачен, Котайкская область
2018-2019 гг. - Университет Эразма в Роттердаме (Нидерланды), «Эконометрика и управление» (высшая математика и статистика), степень магистра (M.Sc.):
2015-2018 гг. - Университет Тилбурга (Нидерланды), «Эконометрика и исследование операций», степень бакалавра (B.Sc.):
Трудовая деятельность
2025-2026 гг. - SeleneX, соучредитель, генеральный директор (CEO) и главный архитектор искусственного интеллекта (Chief AI Architect). SeleneX - это компания в области здравоохранения (HealthTech/BioTech), основанная на искусственном интеллекте, занимающаяся ранней диагностикой рака яичников, индивидуализированным лечением и постлечебным уходом.
Руководит международной командой из более чем 12 инженеров и 17 кандидатов наук (PhD), включая ведущих онкологов, радиологов и специалистов клинической медицины.
2023-2026 гг. - LunarTech, соучредитель и генеральный директор (CEO).
Образовательные программы компании охватывают более 50 тысяч студентов в 144 странах. Компания была включена в список 150 лучших инноваторов в области АИ в Техасе (Global Investor Forum, 2026 г.) и удостоилась награды «Seal of Excellence» от Европейского совета по инновациям (EIC) (2026 г.), а LunarTech Academy была признана одной из лучших программ в области науки о данных в 2025 году.
Сотрудничала с компаниями из списка Fortune 500 в Нидерландах, ЕС, Великобритании, США и Канаде.
2026 г. - Octavia, соучредитель. Платформа для воспроизведения и перевода видео на основе генеративного искусственного интеллекта.
2022-2023 гг. - Arcurve, старший научный сотрудник (Senior Data Scientist, AI enge):
2019-2022 гг. - RELX (Elsevier), научный сотрудник и специалист по искусственному интеллекту (Data Scientist&AI Engineering):
2019 г. - Newcraft, научный сотрудник:
2016-2018 гг. - StudentvoorStudent, консультант и ментор для студентов (Data Science, Econometrics, Machine Learning):
Другая деятельность
Автор научных статей, опубликованных в научном журнале ACM Applied Computing Review (2021 г.) и представленных на международной конференции ACM/SIGAPP (Тайбэй, 2021 г.). Автор более 10 опубликованных руководств и книг в области искусственного интеллекта, машинного обучения и науки о данных (включая топ-5 создателей open-source freeCodeCamp из 75).
Докладчик на международных конференциях по технологиям и ИИ, включая Web Summit и конференции ACM/SIGAPP. Участник международных платформ и рейтингов в области искусственного интеллекта (включая список 150 лучших инноваторов в области АИ в Техасе и награду «Seal of Excellence» от Европейского совета по инновациям (EIC)).