Վարչապետի կոչի գործնական արդյունքը. ԲՏԱ նոր փոխնախարարը աշխարհի առաջատար 200 համալսարաններից մեկի շրջանավարտ է
Լուրեր | 2026/08/07 11:02
Տաթև Ասլանյանը նշանակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ օգոստոսի 6-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ է նշանակվել Տաթև Ասլանյանը։ Նա բարձրագույն կրթությունը ստացել է Նիդերլանդներում:
Այս նշանակումը, ըստ էության, աշխարհի առաջատար 200 համալսարանների շրջանավարտներին ՀՀ government's кадровый банк-ում ընդգրկվելու և բարձր պաշտոնների նշանակվելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի կոչի գործնական արդյունքն է։
Կենսագրություն
Ծննդյան տարեթիվ, ամիս/օր, ծննդավայր
1995թ., սեպտեմբերի 8, Կոտայքի մարզ, Նոր Հաճըն
Կրթություն
2018-2019թթ.- Էրազմուսի Ռոտերդամի համալսարան (Նիդերլանդներ), «Էկոնոմետրիկա և կառավարման գիտություն» (բարձրագույն մաթեմատիկա և ստատիստիկա), մագիստրոսի աստիճան (M.Sc.):
2015-2018թթ.- Տիլբուրգի համալսարան (Նիդերլանդներ), «Էկոնոմետրիկա և գործառնությունների հետազոտություն», բակալավրի աստիճան (B.Sc.):
Աշխատանքային գործունեություն
2025-2026թթ.-SeleneX, համահիմնադիր, գլխավոր գործադիր տնօրեն (CEO) և արհեստական բանականության գլխավոր ճարտարապետ (Chief AI Architect)։ SeleneX-ն արհեստական բանականության վրա հիմնված առողջապահական (HealthTech/BioTech) ընկերություն է ձվարանների քաղցկեղի վաղ ախտորոշման, անհատականացված բուժման և հետբուժական խնամքի ուղղությամբ։
Ղեկավարում է միջազգային թիմ՝ ավելի քան 12 ինժեներ և 17 գիտությունների թեկնածու (PhD), ներառյալ առաջատար ուռուցքաբաններ, ռադիոլոգներ և կլինիկական բժշկության մասնագետներ։
2023-2026թթ.-LunarTech, համահիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն (CEO)։
Ընկերության կրթական ծրագրերն ընդգրկում են ավելի քան 50 հազար ուսանող 144 երկրներում։ Ընկերությունը ներառվել է Տեխասի լավագույն 150 ԱԲ նորարարների ցանկում (Global Investor Forum, 2026թ.), արժանացել Եվրոպական նորարարական խորհրդի (EIC) «Seal of Excellence» մրցանակին (2026թ.), իսկ LunarTech Academy-ն ճանաչվել է 2025թ. տվյալների գիտության լավագույն ծրագրերից մեկը։
Համագործակցել է Fortune 500 ընկերությունների հետ Նիդերլանդներում, ԵՄ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում և Կանադայում։
2026թ.- Octavia, համահիմնադիր. գեներատիվ արհեստական բանականության վրա հիմնված տեսանյութերի կրկնօրինակման և թարգմանության հարթակ։
2022-2023թթ.-Arcurve, ավագ տվյալների գիտնական (Senior Data Scientist, AI enge):
2019-2022թթ.-RELX (Elsevier), տվյալների գիտնական և արհեստական բանականության մասնագետ (Data Scientist&AI Engineering):
2019թ.-Newcraft, տվյալների գիտնական:
2016-2018թթ.-StudentvoorStudent, ուսանողների խորհրդատու և մենթոր (Data Science, Econometrics, Machine Learning):
Այլ գործունեություն
Գիտական հոդվածների հեղինակ՝ հրապարակված ACM Applied Computing Review գիտական հանդեսում (2021թ.) և ներկայացված ACM/SIGAPP միջազգային գիտաժողովում (Թայբեյ, 2021թ.)։ Ավելի քան 10 հրապարակված ձեռնարկների և գրքերի հեղինակ արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման և տվյալների գիտության ոլորտներում (ներառյալ freeCodeCamp-ի բաց կոդով ստեղծողների լավագույն 5-յակը՝ 75-ից)։
Համաշխարհային մակարդակի տեխնոլոգիական և ԱԲ համաժողովների բանախոս, ներառյալ Web Summit-ը և ACM/SIGAPP գիտաժողովները։ Արհեստական բանականության ոլորտի միջազգային հարթակների և վարկանիշների մասնակից (այդ թվում՝ Տեխասի լավագույն 150 ԱԲ նորարարների ցանկ և Եվրոպական նորարարական խորհրդի (EIC) «Seal of Excellence» մրցանակ)։

By the decision of Prime Minister Nikol Pashinyan, on August 6, Tatev Aslanyan was appointed as the Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia. She received her higher education in the Netherlands.
This appointment is essentially a practical result of Prime Minister Nikol Pashinyan's call for including graduates of the world's top 200 universities in the Armenian government's personnel bank.
Biography
Date of birth, place of birth
September 8, 1995, Nor Hachin, Kotayk Province
2018-2019 - Erasmus University Rotterdam (Netherlands), "Econometrics and Management Science" (advanced mathematics and statistics), Master's degree (M.Sc.):
2015-2018 - Tilburg University (Netherlands), "Econometrics and Operations Research", Bachelor's degree (B.Sc.):
Work experience
2025-2026 - SeleneX, co-founder, CEO, and Chief AI Architect. SeleneX is a HealthTech/BioTech company based on artificial intelligence, focused on early diagnosis of ovarian cancer, personalized treatment, and post-treatment care.
She leads an international team of over 12 engineers and 17 PhD candidates, including leading oncologists, radiologists, and clinical medicine specialists.
2023-2026 - LunarTech, co-founder and CEO.
The company's educational programs cover over 50,000 students in 144 countries. The company has been included in the list of the top 150 AI innovators in Texas (Global Investor Forum, 2026) and has received the European Innovation Council (EIC) "Seal of Excellence" award (2026), while LunarTech Academy was recognized as one of the best data science programs in 2025.
She has collaborated with Fortune 500 companies in the Netherlands, EU, UK, USA, and Canada.
2026 - Octavia, co-founder. A platform for video reproduction and translation based on generative artificial intelligence.
2022-2023 - Arcurve, Senior Data Scientist (AI engineer):
2019-2022 - RELX (Elsevier), Data Scientist and AI Specialist:
2019 - Newcraft, Data Scientist:
2016-2018 - StudentvoorStudent, student consultant and mentor (Data Science, Econometrics, Machine Learning):
Other activities
Author of scientific articles published in the ACM Applied Computing Review journal (2021) and presented at the ACM/SIGAPP international conference (Taipei, 2021). Author of more than 10 published manuals and books in the fields of artificial intelligence, machine learning, and data science (including top 5 open-source creators of freeCodeCamp out of 75).
Speaker at international technology and AI conferences, including Web Summit and ACM/SIGAPP conferences. Participant in international platforms and rankings in the field of artificial intelligence (including the list of the top 150 AI innovators in Texas and the European Innovation Council (EIC) "Seal of Excellence" award).