Վարչապետը ներկա է գտնվել «Firebird AI»-ի գործարանի պաշտոնական բացմանը
Նիկոլ Փաշինյանը բացման արարողության ընթացքում շեշտել է տեխնոլոգիական համագործակցության կարևորությունը
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Firebird AI»-ի և համաշխարհային տեխնոլոգիական ընկերություն NVIDIA-ի համագործակցությամբ ստեղծված ԱԲ գործարանի պաշտոնական բացման արարողությանը։
«Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է գործարանում, ծանոթացել ընկերության հնարավորություններին, առաջիկա ծրագրերին։
Վարչապետին ներկայացվել է, որ Հայաստանում իրականացվող նախագիծը արտացոլում է ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև զարգացող տեխնոլոգիական համագործակցությունը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության և արհեստական բանականության ոլորտներում համատեղ զարգացման համար։ Նշվել է, որ ՀՀ Կառավարությունը հանդես է գալիս որպես նախագծի ռազմավարական գործընկեր՝ աջակցելով Հայաստանում առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածքի ձևավորմանը և Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոնի զարգացմանը։
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել հանդիսավոր արարողություն, որին մասնակցել են ՀՀ Կառավարության անդամներ, Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ, Արհեստական բանականության և թվային զարգացման նախարար Ժասլան Մադիևը, «Firebird AI» կենտրոնի համահիմնադիրներ Ալեքսանդր Եսայանը և Ռազմիկ Հովակիմյանը, NVIDIA-ի ֆիզիկական ԱԲ սիմուլիացիայի գծով փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը, դիվանագետներ և այլք:
Վարչապետը ողջունել է ներկաներին և նշել, որ օգոստոսի 8-ը գնալով ավելի ու ավելի ծանրակշիռ նշանակություն է ձեռք բերում Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ։ Նա ընդգծել է, որ խաղաղությունը շրջադարձային է, ընդհանրապես մեր երկրում տնտեսական և ներդրումային միջավայրը փոխելու տեսակետից։
Գործարանը Հայաստանում ստեղծվող առաջադեմ արհեստական բանականության հաշվողական ենթակառուցվածք է, որը նախատեսված է ԱԲ մոդելների ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև մեծածավալ և բարդ հաշվարկային խնդիրների իրականացման համար։
Նախագծի առաջին փուլում նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 100 մշտական աշխատատեղ, իսկ երկրորդ փուլում աշխատակիցների թիվը նախատեսվում է հասցնել մինչև 300-ի։

Пресс-служба премьер-министра сообщает, что Никол Пашинян присутствовал на официальном открытии завода «Firebird AI», созданного в сотрудничестве с мировой технологической компанией NVIDIA.
«Никол Пашинян осмотрел завод, ознакомился с возможностями компании и предстоящими проектами.
Премьер-министру было представлено, что реализуемый в Армении проект отражает развивающееся технологическое сотрудничество между США и Арменией, создавая новые возможности для совместного развития в области высоких технологий, инноваций и искусственного интеллекта. Было отмечено, что правительство Армении выступает в качестве стратегического партнера проекта, поддерживая формирование передовой инфраструктуры ИИ в Армении и развитие Армении как регионального технологического центра.
Затем состоялась торжественная церемония, в которой приняли участие члены правительства Армении, заместитель премьер-министра Казахстана, министр искусственного интеллекта и цифрового развития Жаслан Мадиев, соучредители центра «Firebird AI» Александр Есаян и Размик Ховакімян, вице-президент NVIDIA по физическому моделированию ИИ Рев Лебаредян, дипломаты и другие.
Премьер-министр приветствовал присутствующих и отметил, что 8 августа становится все более значимым в истории Республики Армения. Он подчеркнул, что мир является поворотным моментом, в целом меняющим экономическую и инвестиционную среду в стране.
Завод представляет собой передовую инфраструктуру для вычислений в области искусственного интеллекта, предназначенную для обучения и развертывания ИИ моделей, а также для решения масштабных и сложных вычислительных задач.
В первом этапе проекта планируется создать около 100 постоянных рабочих мест, а во втором этапе количество сотрудников планируется увеличить до 300.