Վարչապետը ներկա է գտնվել «Firebird AI»-ի գործարանի պաշտոնական բացմանը
Նիկոլ Փաշինյանը բացման արարողության ընթացքում շեշտել է տեխնոլոգիական համագործակցության կարևորությունը
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Firebird AI»-ի և համաշխարհային տեխնոլոգիական ընկերություն NVIDIA-ի համագործակցությամբ ստեղծված ԱԲ գործարանի պաշտոնական բացման արարողությանը։
«Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է գործարանում, ծանոթացել ընկերության հնարավորություններին, առաջիկա ծրագրերին։
Վարչապետին ներկայացվել է, որ Հայաստանում իրականացվող նախագիծը արտացոլում է ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև զարգացող տեխնոլոգիական համագործակցությունը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության և արհեստական բանականության ոլորտներում համատեղ զարգացման համար։ Նշվել է, որ ՀՀ Կառավարությունը հանդես է գալիս որպես նախագծի ռազմավարական գործընկեր՝ աջակցելով Հայաստանում առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածքի ձևավորմանը և Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոնի զարգացմանը։
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել հանդիսավոր արարողություն, որին մասնակցել են ՀՀ Կառավարության անդամներ, Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ, Արհեստական բանականության և թվային զարգացման նախարար Ժասլան Մադիևը, «Firebird AI» կենտրոնի համահիմնադիրներ Ալեքսանդր Եսայանը և Ռազմիկ Հովակիմյանը, NVIDIA-ի ֆիզիկական ԱԲ սիմուլիացիայի գծով փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը, դիվանագետներ և այլք:
Վարչապետը ողջունել է ներկաներին և նշել, որ օգոստոսի 8-ը գնալով ավելի ու ավելի ծանրակշիռ նշանակություն է ձեռք բերում Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ։ Նա ընդգծել է, որ խաղաղությունը շրջադարձային է, ընդհանրապես մեր երկրում տնտեսական և ներդրումային միջավայրը փոխելու տեսակետից։
Գործարանը Հայաստանում ստեղծվող առաջադեմ արհեստական բանականության հաշվողական ենթակառուցվածք է, որը նախատեսված է ԱԲ մոդելների ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև մեծածավալ և բարդ հաշվարկային խնդիրների իրականացման համար։
Նախագծի առաջին փուլում նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 100 մշտական աշխատատեղ, իսկ երկրորդ փուլում աշխատակիցների թիվը նախատեսվում է հասցնել մինչև 300-ի։

The Prime Minister's press service reports that Nikol Pashinyan attended the official opening ceremony of the AI factory 'Firebird AI', created in collaboration with the global technology company NVIDIA.
“Nikol Pashinyan toured the factory, familiarizing himself with the company's capabilities and upcoming projects.
The Prime Minister was informed that the project being implemented in Armenia reflects the developing technological cooperation between the USA and Armenia, creating new opportunities for joint development in high technologies, innovation, and artificial intelligence. It was noted that the Government of Armenia acts as a strategic partner in the project, supporting the formation of advanced AI infrastructure in Armenia and the development of Armenia as a regional technological center.
Next, a ceremonial event took place, attended by members of the Government of Armenia, the Deputy Prime Minister of Kazakhstan, the Minister of Artificial Intelligence and Digital Development, Zhaslan Madiyev, co-founders of the 'Firebird AI' center Alexander Esayan and Razmik Hovakimyan, NVIDIA's Vice President for Physical AI Simulation Rev Lebaredyan, diplomats, and others.
The Prime Minister welcomed the attendees and noted that August 8 is becoming increasingly significant in the history of the Republic of Armenia. He emphasized that peace is a turning point, fundamentally changing the economic and investment environment in the country.
The factory is an advanced computational infrastructure for artificial intelligence being established in Armenia, designed for training and deploying AI models, as well as solving large-scale and complex computational problems.
In the first phase of the project, around 100 permanent jobs are expected to be created, and in the second phase, the number of employees is planned to increase to 300.