Վարչապետը մեկնել է Բիշքեկ՝ ՇՀԿ գագաթնաժողովին մասնակցելու
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Ղրղզստան, հայտնում են Կառավարությունից՝ մանրամասնելով, որ Փաշինյանը մայրաքաղաք Բիշքեկում կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:
Վարչապետը հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:
Առայժմ հայտնի է միայն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ սպասվելիք հանդիպման մասին։ Օգոստոսի 28-ին նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ նախագահ Պուտինը սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում հանդիպում կանցկացնի վարչապետ Փաշինյանի հետ՝ քննարկելով Եվրամիությանն անդամակցելու՝ Հայաստանի ձգտումները:
Նախօրեին էլ լրագրողների հետ զրույցում Պուտինի խոսնակն էր անդրադարձել սպասվող երկխոսությանը․ «Մենք չենք կարող ավելի հայ լինել, քան հայերն իրենք։ Եվ, իհարկե, հայերն իրենք կորոշեն իրենց ճակատագիրը։ Եվ մենք առաջարկում ենք, որ նրանք հենց դա անեն՝ հանրաքվե անցկացնեն», - ընդգծել էր Դմիտրի Պեսկովը:
Մոսկվայից հետևողականորեն հայտարարում են՝ միաժամանակ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի մաքսային միության կազմում գտնվելն անհնար է։ Պնդում են՝ Հայաստանը պետք է հանրաքվե անցկացնի՝ ընտրություն կատարելով Եվրոպական և Եվրասիական միությունների միջև:
Փաշինյանը նախորդ շաբաթ Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Երևանն առաջիկայում կսկսի Եվրամիությանն անդամակցելու դիմումի գործընթացը:

The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, has embarked on a two-day working visit to Kyrgyzstan, as reported by the government, specifying that Pashinyan will participate in the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in the capital, Bishkek, and related events.
The Prime Minister will hold meetings with foreign partners.
Currently, only the upcoming meeting with Russian President Vladimir Putin is known. On August 28, presidential aide Yuri Ushakov announced that President Putin would meet with Prime Minister Pashinyan on September 1 in Bishkek to discuss Armenia's aspirations for EU membership.
Recently, Putin's spokesperson also commented on the expected dialogue: "We cannot be more Armenian than the Armenians themselves. And, of course, the Armenians will decide their fate themselves. We suggest that they do just that — hold a referendum," emphasized Dmitry Peskov.
From Moscow, it is consistently stated that it is impossible to be simultaneously part of the EU and the EAEU. They insist that Armenia must hold a referendum to choose between the European and Eurasian unions.
Last week, Pashinyan announced in the National Assembly that Yerevan would soon begin the process of applying for EU membership.