Վարչապետը մեկնել է Բիշքեկ՝ ՇՀԿ գագաթնաժողովին մասնակցելու
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Ղրղզստան, հայտնում են Կառավարությունից՝ մանրամասնելով, որ Փաշինյանը մայրաքաղաք Բիշքեկում կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:
Վարչապետը հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:
Առայժմ հայտնի է միայն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ սպասվելիք հանդիպման մասին։ Օգոստոսի 28-ին նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ նախագահ Պուտինը սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում հանդիպում կանցկացնի վարչապետ Փաշինյանի հետ՝ քննարկելով Եվրամիությանն անդամակցելու՝ Հայաստանի ձգտումները:
Նախօրեին էլ լրագրողների հետ զրույցում Պուտինի խոսնակն էր անդրադարձել սպասվող երկխոսությանը․ «Մենք չենք կարող ավելի հայ լինել, քան հայերն իրենք։ Եվ, իհարկե, հայերն իրենք կորոշեն իրենց ճակատագիրը։ Եվ մենք առաջարկում ենք, որ նրանք հենց դա անեն՝ հանրաքվե անցկացնեն», - ընդգծել էր Դմիտրի Պեսկովը:
Մոսկվայից հետևողականորեն հայտարարում են՝ միաժամանակ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի մաքսային միության կազմում գտնվելն անհնար է։ Պնդում են՝ Հայաստանը պետք է հանրաքվե անցկացնի՝ ընտրություն կատարելով Եվրոպական և Եվրասիական միությունների միջև:
Փաշինյանը նախորդ շաբաթ Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Երևանն առաջիկայում կսկսի Եվրամիությանն անդամակցելու դիմումի գործընթացը:

Премьер-министр отправился в Бишкек для участия в саммите ШОС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился с двухдневным рабочим визитом в Кыргызстан, сообщает правительство, уточняя, что Пашинян примет участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Бишкеке и мероприятиях, связанных с ним.
Премьер-министр проведет встречи с зарубежными партнерами.
Пока известно только о предстоящей встрече с президентом России Владимиром Путиным. 28 августа помощник президента Юрий Ушаков сообщил, что Путин встретится с Пашиняном 1 сентября в Бишкеке для обсуждения стремлений Армении к членству в Европейском Союзе.
На днях пресс-секретарь Путина также прокомментировал ожидаемый диалог: «Мы не можем быть более армянами, чем сами армяне. И, конечно, армяне сами решат свою судьбу. И мы предлагаем, чтобы они именно это и сделали — провели референдум», — подчеркнул Дмитрий Песков.
Из Москвы последовательно заявляют, что одновременно находиться в составе ЕС и ЕАЭС невозможно. Утверждают, что Армения должна провести референдум, выбрав между Европейским и Евразийским союзами.
На прошлой неделе Пашинян заявил в Национальном собрании, что Ереван вскоре начнет процесс подачи заявки на членство в Европейском Союзе.