Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կայացած Կառավարության նիստի ընթացքում անդրադարձել է անշարժ գույքի շուկայում արձանագրված ակտիվությանը:
«Երկրորդային շուկան էլ բավականին ակտիվ է, եւ նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի անշարժ գույքի հետ կապված 15 հազարով ավելի գործարքներ ունենք: Ընդ որում՝ սա վերաբերում է տարբեր գործարքներին: Դա միայն առքը եւ վաճառքը չէ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն արձանագրել է՝ Երեւանում կամ Հայաստանում տուն ձեռք բերելը դառնում է թրենդային, այդ թվում՝ Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ու այն մարդկանց համար, որոնք ուղղակի ուզում են ներդրում անել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է նաեւ, որ այդ ֆոնին անշարժ գույքի գները շարունակաբար աճում են: «Մենք քննարկումներ ենք ունենում, եւ մեր նախնական եզրակացությունն այն է, որ շուկայի գործընթացներին կոշտ միջամտություններ անելն այնքան էլ ճիշտ չէ:
Առաջիկայում անդրադառնալու ենք բազմազավակ ընտանիքների բնակարանային ապահովման խնդրին, իրականացնում ենք Ղարաբաղից փախստական մեր հայրենակիցների բնակարանային ապահովման ծրագիր: Շուրջ 7000 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է բնակարանի ձեռքբերման հավաստագիր»,-ասել է վարչապետը՝ հիշեցնելով, որ Կառավարության պլանը 800 մլրդ դրամ ֆինանսավորումն է Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների բնակարանային ապահովման ծրագիրն իրականացնելու համար:

Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на заседании правительства обсудил активность на рынке недвижимости:
«Вторичный рынок также достаточно активен, и по сравнению с прошлым годом в этом году мы имеем на 15 тысяч больше сделок с недвижимостью. При этом это касается различных сделок. Это не только покупка и продажа», - подчеркнул Пашинян:
Премьер-министр отметил, что покупка жилья в Ереване или Армении становится трендовой, в том числе для наших соотечественников из диаспоры и людей, которые просто хотят инвестировать:
Никол Пашинян также отметил, что на этом фоне цены на недвижимость продолжают расти. «Мы ведем обсуждения, и наш предварительный вывод заключается в том, что жесткое вмешательство в процессы рынка не совсем правильно:
В ближайшее время мы обратим внимание на проблему обеспечения жильем многодетных семей, реализуем программу обеспечения жильем наших соотечественников, бежавших из Карабаха. Около 7000 семей уже получили сертификаты на приобретение жилья», - сказал премьер, напомнив, что план правительства - финансирование программы обеспечения жильем перемещенных из Карабаха соотечественников на сумму 800 миллиардов драмов.