Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կայացած Կառավարության նիստի ընթացքում անդրադարձել է անշարժ գույքի շուկայում արձանագրված ակտիվությանը:
«Երկրորդային շուկան էլ բավականին ակտիվ է, եւ նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի անշարժ գույքի հետ կապված 15 հազարով ավելի գործարքներ ունենք: Ընդ որում՝ սա վերաբերում է տարբեր գործարքներին: Դա միայն առքը եւ վաճառքը չէ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն արձանագրել է՝ Երեւանում կամ Հայաստանում տուն ձեռք բերելը դառնում է թրենդային, այդ թվում՝ Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ու այն մարդկանց համար, որոնք ուղղակի ուզում են ներդրում անել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է նաեւ, որ այդ ֆոնին անշարժ գույքի գները շարունակաբար աճում են: «Մենք քննարկումներ ենք ունենում, եւ մեր նախնական եզրակացությունն այն է, որ շուկայի գործընթացներին կոշտ միջամտություններ անելն այնքան էլ ճիշտ չէ:
Առաջիկայում անդրադառնալու ենք բազմազավակ ընտանիքների բնակարանային ապահովման խնդրին, իրականացնում ենք Ղարաբաղից փախստական մեր հայրենակիցների բնակարանային ապահովման ծրագիր: Շուրջ 7000 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է բնակարանի ձեռքբերման հավաստագիր»,-ասել է վարչապետը՝ հիշեցնելով, որ Կառավարության պլանը 800 մլրդ դրամ ֆինանսավորումն է Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների բնակարանային ապահովման ծրագիրն իրականացնելու համար:

Prime Minister Nikol Pashinyan today addressed the activity in the real estate market during a government meeting:
“The secondary market is also quite active, and compared to last year, we have 15,000 more real estate transactions this year. Moreover, this pertains to various transactions. It is not just about buying and selling,” emphasized Pashinyan:
The Prime Minister noted that buying a home in Yerevan or Armenia is becoming trendy, including for our compatriots from the diaspora and those who simply want to invest:
Nikol Pashinyan also mentioned that against this backdrop, real estate prices continue to rise. “We are having discussions, and our preliminary conclusion is that harsh interventions in market processes are not quite right:
In the near future, we will address the issue of housing for large families, and we are implementing a housing program for our compatriots who fled from Artsakh. About 7,000 families have already received certificates for purchasing housing,” said the Prime Minister, reminding that the government’s plan is to finance the housing program for displaced compatriots from Artsakh with 800 billion drams.