Վանաձորում և Գյումրիում 4 միլիոն եվրո արժողության ծրագրի ղեկավար Նատալյա Լափաուրինը ձերբակալվել է
Վանաձորում և Գյումրիում 4 միլիոն եվրո արժողության ծրագիրը 4 տարի ղեկավարած Նատալյա Լափաուրին ձերբակալվել է:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից տեղեկացրել են, որ նա մեղադրվում է կաշառք ստանալու, իրեն վստահված գույքի հափշտակության, փողերի լվացման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար: Ձերբակալվել է նաև նույն ծրագրի փորձագետ Դավիթ Մելքումյանը, ով մեղադրվում է կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար:
Հայաստանի երկրորդ և երրորդ քաղաքներում Եվրամիության ծրագրի ավարտից երկու տարի անց, այս տարվա ապրիլին, իրավապահները մի խումբ պաշտոնյաների կողմից համայնքներին հասցված խոշոր վնաս էին արձանագրել ու քրեական վարույթ հարուցել: Գործը ներառում է 7 հոդված՝ գույքի հափշտակումից մինչև փողերի լվացում ու փաստաթղթերի կեղծում:
«Ազատության» տեղեկություններով, երկու քաղաքներին հասցված վնասի չափը գնահատվում է շուրջ 2.5 միլիոն եվրո:

Наталья Лапаурина, руководившая проектом стоимостью 4 миллиона евро в Ванадзоре и Гюмри, была задержана:
Из Антикоррупционного комитета сообщили, что она обвиняется в получении взятки, присвоении доверенного имущества, отмывании денег и служебном подлоге. Также задержан эксперт этого проекта Давид Мелкумян, который обвиняется в пособничестве в получении взятки.
Два года спустя после завершения программы Европейского Союза в этих двух городах, в апреле этого года правоохранительные органы зафиксировали крупный ущерб, причиненный группой чиновников, и возбудили уголовное дело. Дело включает 7 статей, от присвоения имущества до отмывания денег и подделки документов.
По данным «Азатутюн», размер ущерба, причиненного двум городам, оценивается примерно в 2,5 миллиона евро.