Վանաձորն ու Արարատը կխոշորացվեն
Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է օրենքում փոփոխություններ հեղինակել ու արդեն իսկ խոշորացված որոշ համայնքներ նորից խոշորացնել։ Համապատասխան նախագիծը ներկայացված է կառավարության օգոստոսի 20-ի նիստի օրակարգում, հավանության արժանանալուց հետո այն կքննարկվի խորհրդրարանում անհետաձգելի կարգով։
Կառավարությունը խորհրդարանին առաջարկում է ձևավորել Արարատ համայնքը, որի մեջ կմտնեն Վեդի ու Արարատ համայնքներն ու նրանց մեջ մտնող 32 բնակավայրերը։
«Պատմական փաստերը վկայում են, որ Վեդի քաղաքը մինչև 1995 թվականի վարչատարածքային բաժանումը ունեցել է քաղաքատիպ ավանի կարգավիճակ։ Խորհրդային Հայաստանում 1920-ական թվականներից սկսած վարչական վերափոխումների արդյունքում Վեդին դարձավ Վեդու շրջանի կենտրոն, իսկ հետագայում՝ Արարատի շրջանի կենտրոն», - նշված է որոշման հիմնավորումներում։
Խոշորացվելու է նաև Վանաձոր քաղաքը, որը միավորվելու է Փամբակ համայնքի հետ՝ վերջիններիս կազմում ընդգրկված 22 բնակավայրերով։ Փամբակ համայնքը ձևավորվել էր 5 տարի առաջ։
Նախատեսվում է, որ խոշորացվող այս համայնքներում եկող տարի տեղի կունենան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։

Ванадзор и Арарат будут объединены
Правительство Армении намерено внести изменения в закон и снова объединить некоторые уже объединенные муниципалитеты. Соответствующий проект был представлен в повестке дня заседания правительства 20 августа и после одобрения будет рассмотрен в парламенте в срочном порядке.
Правительство предлагает парламенту сформировать муниципалитет Арарат, который будет включать в себя Веди и Арарат и 32 населенных пункта, входящих в их состав.
«Исторические факты свидетельствуют о том, что город Веди до административного деления 1995 года имел статус городского типа. В результате административных преобразований, начиная с 1920-х годов в Советской Армении, Веди стал центром Вединского района, а затем — центром Араратского района», — указано в обоснованиях решения.
Также будет объединен город Ванадзор, который объединится с муниципалитетом Памбак, включающим 22 населенных пункта. Муниципалитет Памбак был сформирован 5 лет назад.
Предполагается, что в этих объединенных муниципалитетах в следующем году пройдут выборы местных органов самоуправления.