Վանաձորն ու Արարատը կխոշորացվեն
Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է օրենքում փոփոխություններ հեղինակել ու արդեն իսկ խոշորացված որոշ համայնքներ նորից խոշորացնել։ Համապատասխան նախագիծը ներկայացված է կառավարության օգոստոսի 20-ի նիստի օրակարգում, հավանության արժանանալուց հետո այն կքննարկվի խորհրդրարանում անհետաձգելի կարգով։
Կառավարությունը խորհրդարանին առաջարկում է ձևավորել Արարատ համայնքը, որի մեջ կմտնեն Վեդի ու Արարատ համայնքներն ու նրանց մեջ մտնող 32 բնակավայրերը։
«Պատմական փաստերը վկայում են, որ Վեդի քաղաքը մինչև 1995 թվականի վարչատարածքային բաժանումը ունեցել է քաղաքատիպ ավանի կարգավիճակ։ Խորհրդային Հայաստանում 1920-ական թվականներից սկսած վարչական վերափոխումների արդյունքում Վեդին դարձավ Վեդու շրջանի կենտրոն, իսկ հետագայում՝ Արարատի շրջանի կենտրոն», - նշված է որոշման հիմնավորումներում։
Խոշորացվելու է նաև Վանաձոր քաղաքը, որը միավորվելու է Փամբակ համայնքի հետ՝ վերջիններիս կազմում ընդգրկված 22 բնակավայրերով։ Փամբակ համայնքը ձևավորվել էր 5 տարի առաջ։
Նախատեսվում է, որ խոշորացվող այս համայնքներում եկող տարի տեղի կունենան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։

The Armenian government plans to amend the law and consolidate some already merged municipalities again. The corresponding draft was presented in the agenda of the government meeting on August 20 and, after approval, will be discussed in the parliament on an urgent basis.
The government proposes to the parliament to form the Ararat municipality, which will include the communities of Vedi and Ararat along with 32 settlements within them.
"Historical facts indicate that the city of Vedi had the status of a town until the administrative division of 1995. Due to administrative transformations in Soviet Armenia since the 1920s, Vedi became the center of the Vedi district and later the center of the Ararat district," the justification for the decision states.
Vanadzor city will also be merged with the Pambak municipality, which includes 22 settlements. The Pambak municipality was formed 5 years ago.
It is expected that local self-government elections will take place in these consolidated municipalities next year.