Վանաձորի «Պիրաժոկ»-ի մասնաճյուղի գործունեությունը կասեցվել է
Վանաձորի «Պիրաժոկ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող հանրային սննդի օբյեկտի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ։
Վերահսկողության ընթացքում օբյեկտում արձանագրվել են մի շարք խախտումներ։ Մասնավորապես՝ խոհանոցի պատերը չեն ունեցել հարթ մակերես և չեն պահպանվել նորոգ վիճակում, իսկ սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող սարքավորումների մակերևույթները չեն եղել նորոգ վիճակում և չեն պատրաստված եղել հեշտությամբ մաքրվող ու ախտահանվող նյութերից։
Խախտումներ են արձանագրվել նաև սառնարանի վիճակում․ այն չի պահպանվել նորոգ և բարվոք վիճակում, իսկ դարակաշարերը ենթարկված են եղել կոռոզիայի։ Բացի այդ, սանհանգույցի դուռը բացվել է անմիջապես դեպի խոհանոց, իսկ անձնակազմի համար հանդերձարան չի եղել։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ օբյեկտի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է։ Ընկերության տնօրենին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ սննդի կառույցը օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին համապատասխանեցնելու համար։ Սահմանվել է խախտումները վերացնելու վերջնաժամկետ։

Приостановлена деятельность одного из филиалов «Пиражок» в Ванадзоре
Приостановлена деятельность одного из филиалов «Пиражок» в Ванадзоре по решению руководителя инспекции по безопасности пищевых продуктов.
Во время проверки в объекте были выявлены ряд нарушений. В частности, стены кухни не имели ровной поверхности и не содержались в надлежащем состоянии, а поверхности оборудования, контактирующего с продуктами, не были в исправном состоянии и не были подготовлены из легко очищаемых и дезинфицируемых материалов.
Также были выявлены нарушения в состоянии холодильника: он не содержался в исправном и надлежащем состоянии, а полки подвергались коррозии. Кроме того, дверь туалета открывалась непосредственно в кухню, а для персонала не было раздевалки.
По решению руководителя инспекции деятельность объекта приостановлена. Директору компании поручено принять необходимые меры для приведения пищевого заведения в соответствие с требованиями законодательства. Установлен срок для устранения нарушений.