Վանաձորի նախագծի ղեկավարի ձերբակալությունը կոռուպցիայի մեղադրանքով
Նատալյա Լապաուրի, ով ղեկավարել է Վանաձորի քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող նախագիծը, ձերբակալվել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեի կողմից սկսված քրեական վարույթի շրջանակներում: Նա մեղադրվում է հաշվարկի ընդունման, իրեն վստահված գույքի յուրացման, փողերի լվացման և պաշտոնական կեղծիքների մեջ, հայտնում է Factor.am-ը՝ հղում անելով Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեին:
«Նույն նախագծում ներգրավված փորձագետը նույնպես ձերբակալվել է և մեղադրվում է կաշառքի ընդունման օգնություն ցուցաբերելու մեջ: Նախնական հետաքննության շահերից ելնելով, մենք չենք կարող տրամադրել լրացուցիչ տեղեկություններ», - ասել է կոմիտեն:
Մեդիա աղբյուրի համաձայն, ձերբակալված փորձագետը Դավիթ Մելքոնյանն է: Radio Free Europe/Radio Liberty-ն հայտնում է, որ Լապաուրին ղեկավարել է 4 միլիոն եվրո արժողությամբ Եվրոպական միության նախագիծը Վանաձորում և Գյումրիում՝ չորս տարվա ընթացքում:

News | 2026/08/20 14:02
Natalya Lapaouri, identified by investigators as N.L., who headed a project implemented by Vanadzor Municipality, has been arrested as part of criminal proceedings initiated by the Anti-Corruption Committee. She has been charged with accepting a bribe, embezzling property entrusted to her, money laundering, and official forgery, Factor.am reports, citing the Anti-Corruption Committee.
“The expert involved in the same project has also been arrested and is accused of aiding the acceptance of a bribe. In the interests of the preliminary investigation, we cannot provide any further information at this time,” the committee said.
According to the media outlet, the arrested expert is Davit Melkonyan. Radio Free Europe/Radio Liberty reports that Lapaouri headed a €4 million European Union project in Vanadzor and Gyumri for four years.