Վանաձորի նախագծի ղեկավարի ձերբակալությունը կոռուպցիայի մեղադրանքով
Նատալյա Լապաուրի, ով ղեկավարել է Վանաձորի քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող նախագիծը, ձերբակալվել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեի կողմից սկսված քրեական վարույթի շրջանակներում: Նա մեղադրվում է հաշվարկի ընդունման, իրեն վստահված գույքի յուրացման, փողերի լվացման և պաշտոնական կեղծիքների մեջ, հայտնում է Factor.am-ը՝ հղում անելով Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեին:
«Նույն նախագծում ներգրավված փորձագետը նույնպես ձերբակալվել է և մեղադրվում է կաշառքի ընդունման օգնություն ցուցաբերելու մեջ: Նախնական հետաքննության շահերից ելնելով, մենք չենք կարող տրամադրել լրացուցիչ տեղեկություններ», - ասել է կոմիտեն:
Մեդիա աղբյուրի համաձայն, ձերբակալված փորձագետը Դավիթ Մելքոնյանն է: Radio Free Europe/Radio Liberty-ն հայտնում է, որ Լապաուրին ղեկավարել է 4 միլիոն եվրո արժողությամբ Եվրոպական միության նախագիծը Վանաձորում և Գյումրիում՝ չորս տարվա ընթացքում:

Руководитель проекта Ванадзора арестован по обвинению в коррупции
Наталья Лапаури, которая возглавляла проект, реализуемый муниципалитетом Ванадзора, была арестована в рамках уголовного дела, инициированного Комитетом по борьбе с коррупцией. Ей предъявлены обвинения в приеме взятки, присвоении доверенного ей имущества, отмывании денег и официальной подделке, сообщает Factor.am со ссылкой на Комитет по борьбе с коррупцией.
«Эксперт, участвовавший в том же проекте, также был арестован и обвиняется в содействии приему взятки. В интересах предварительного расследования мы не можем предоставить дополнительную информацию», - заявили в комитете.
По данным СМИ, арестованный эксперт - Давид Мелконян. Radio Free Europe/Radio Liberty сообщает, что Лапаури возглавляла проект стоимостью 4 миллиона евро, финансируемый Европейским Союзом, в Ванадзоре и Гюмри в течение четырех лет.