Սուբվենցիոն ծրագրերի՝ հաջորդ տարի տեղափոխման վերաբերյալ շրջանառվող լուրերն ու համայնքներին ուղարկված գրությունները պայմանավորված են բացառապես հայտերի ներկայացման սահմանված ժամկետների խախտումներով:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Նախարարի խոսքով՝ տարվա սկզբին սուբվենցիոն աշխատանքների համար հստակ ժամկետ է սահմանվում, օրինակ, մինչև ապրիլի 1-ը։ Սակայն ընթացքում նախարարությունը ստիպված է լինում դիտարկել նաև ավելի ուշ՝ մայիսին, հունիսին կամ հուլիսին ստացված հայտերը, որպեսզի ընթացիկ տարում շինաշխատանքներ իրականացվեն:
«Այս պրոցեսն անվերջ շարունակվել չի կարող, և մի պահից առաջարկում ենք հավաքել այդ աշխատանքները և դրանք իրականացնել հաջորդ տարի»,- ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ որոշումը պայմանավորված է բացառապես տեխնիկական և ընթացակարգային պատճառներով:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե նման դեպքեր գրանցվել են ընդդիմադիր համայնքապետներ ունեցող Վանաձորում և Կապանում, Խուդաթյանը հակադարձել է.
«Վանաձորում համայնքի ղեկավարն առնվազն ընդդիմադիր քաղաքական հայացքներ չունի։ Ինչ վերաբերում է Կապանին, պիտի ասեմ, որ Կապանը Սյունիքի մարզում ամենամեծ ծավալի սուբվենցիոն աշխատանքներ իրականացնող համայնքներից մեկն է։ Այդ բոլոր աշխատանքները հաստատել և համաֆինանսավորել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, և հետևաբար եթե մենք քաղաքական հայացքներով նայեինք այս աշխատանքներին, այդ ծավալի աշխատանքներ չէինք հաստատի։
Բացառապես դրանով է պայմանավորված։ Մենք 2026 թվականի ընթացքում ռեկորդային ֆինանսական կշիռ ունեցող հայտեր ենք հաստատել, որոնք վերաբերում են համայնքային ենթակառուցվածքների տարբեր ուղղությունների զարգացմանը՝ մանկապարտեզներ, ջրագծեր, գազատարներ, լուսավորության ցանցեր, այգիներ, բնականաբար ասֆալտապատման աշխատանքներ, խմելու և ոռոգման ջրագծի կառուցման աշխատանքներ»։
Խուդաթյանը նաև հայտնել է, որ աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով առաջին անգամ կիրառվելու է նոր ձևաչափ. 2027 թվականի սուբվենցիոն հայտերը կհավաքվեն մինչև 2026 թվականի տարեվերջ: Մինչև 2026թ. տարեվերջ նախատեսվում է ամփոփել հայտերը, անցկացնել միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստերը, ինչի շնորհիվ հաստատված ծրագրեր ունեցող համայնքները կկարողանան շինարարական աշխատանքները սկսել 2027 թվականի օրացուցային տարվա հենց մեկնարկից:

Новости о переносе субвенционных программ на следующий год и письма, отправленные в общины, связаны исключительно с нарушением установленных сроков подачи заявок.
Об этом в разговоре с журналистами заявил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян.
По словам министра, в начале года устанавливается четкий срок для субвенционных работ, например, до 1 апреля. Однако в течение года министерству приходится рассматривать также более поздние заявки, поступившие в мае, июне или июле, чтобы в текущем году были проведены строительные работы.
«Этот процесс не может продолжаться бесконечно, и в какой-то момент мы предлагаем собрать эти работы и реализовать их в следующем году», - подчеркнул он, добавив, что решение обусловлено исключительно техническими и процедурными причинами.
На замечание журналиста о том, что такие случаи были зафиксированы в Ванадзоре и Капане, где есть мэры от оппозиции, Худатян ответил:
«В Ванадзоре глава общины, по крайней мере, не имеет оппозиционных политических взглядов. Что касается Капана, то я должен сказать, что Капан является одним из общин с наибольшим объемом субвенционных работ в Сюникской области. Все эти работы были утверждены и софинансированы правительством Республики Армения, и, следовательно, если бы мы смотрели на эти работы с политическими взглядами, мы бы не утвердили такой объем работ.
Это исключительно тем и обусловлено. Мы утвердили заявки с рекордным финансовым весом в 2026 году, которые касаются развития различных направлений коммунальной инфраструктуры - детские сады, водопроводы, газопроводы, сети освещения, парки, а также, конечно, работы по асфальтированию, строительству водопроводов для питьевой и орошения.