Սուբվենցիոն ծրագրերի՝ հաջորդ տարի տեղափոխման վերաբերյալ շրջանառվող լուրերն ու համայնքներին ուղարկված գրությունները պայմանավորված են բացառապես հայտերի ներկայացման սահմանված ժամկետների խախտումներով:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Նախարարի խոսքով՝ տարվա սկզբին սուբվենցիոն աշխատանքների համար հստակ ժամկետ է սահմանվում, օրինակ, մինչև ապրիլի 1-ը։ Սակայն ընթացքում նախարարությունը ստիպված է լինում դիտարկել նաև ավելի ուշ՝ մայիսին, հունիսին կամ հուլիսին ստացված հայտերը, որպեսզի ընթացիկ տարում շինաշխատանքներ իրականացվեն:
«Այս պրոցեսն անվերջ շարունակվել չի կարող, և մի պահից առաջարկում ենք հավաքել այդ աշխատանքները և դրանք իրականացնել հաջորդ տարի»,- ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ որոշումը պայմանավորված է բացառապես տեխնիկական և ընթացակարգային պատճառներով:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե նման դեպքեր գրանցվել են ընդդիմադիր համայնքապետներ ունեցող Վանաձորում և Կապանում, Խուդաթյանը հակադարձել է.
«Վանաձորում համայնքի ղեկավարն առնվազն ընդդիմադիր քաղաքական հայացքներ չունի։ Ինչ վերաբերում է Կապանին, պիտի ասեմ, որ Կապանը Սյունիքի մարզում ամենամեծ ծավալի սուբվենցիոն աշխատանքներ իրականացնող համայնքներից մեկն է։ Այդ բոլոր աշխատանքները հաստատել և համաֆինանսավորել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, և հետևաբար եթե մենք քաղաքական հայացքներով նայեինք այս աշխատանքներին, այդ ծավալի աշխատանքներ չէինք հաստատի։
Բացառապես դրանով է պայմանավորված։ Մենք 2026 թվականի ընթացքում ռեկորդային ֆինանսական կշիռ ունեցող հայտեր ենք հաստատել, որոնք վերաբերում են համայնքային ենթակառուցվածքների տարբեր ուղղությունների զարգացմանը՝ մանկապարտեզներ, ջրագծեր, գազատարներ, լուսավորության ցանցեր, այգիներ, բնականաբար ասֆալտապատման աշխատանքներ, խմելու և ոռոգման ջրագծի կառուցման աշխատանքներ»։
Խուդաթյանը նաև հայտնել է, որ աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով առաջին անգամ կիրառվելու է նոր ձևաչափ. 2027 թվականի սուբվենցիոն հայտերը կհավաքվեն մինչև 2026 թվականի տարեվերջ: Մինչև 2026թ. տարեվերջ նախատեսվում է ամփոփել հայտերը, անցկացնել միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստերը, ինչի շնորհիվ հաստատված ծրագրեր ունեցող համայնքները կկարողանան շինարարական աշխատանքները սկսել 2027 թվականի օրացուցային տարվա հենց մեկնարկից:

News about the transfer of subvention programs to next year and letters sent to communities are exclusively related to violations of the established deadlines for submitting applications.
This was stated by the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, David Khudatyan, in a conversation with journalists.
According to the minister, a clear deadline is set for subvention works at the beginning of the year, for example, until April 1. However, during the year, the ministry is also forced to consider later applications received in May, June, or July to ensure that construction works are carried out in the current year.
"This process cannot continue indefinitely, and at some point, we propose to gather these works and implement them next year," he emphasized, adding that the decision is based solely on technical and procedural reasons.
In response to a journalist's observation that such cases have been recorded in Vanadzor and Kapan, where there are opposition mayors, Khudatyan countered:
"In Vanadzor, the community leader at least does not have opposition political views. As for Kapan, I must say that Kapan is one of the communities with the largest volume of subvention works in the Syunik region. All these works have been approved and co-financed by the Government of the Republic of Armenia, and therefore, if we looked at these works through political views, we would not have approved such a volume of works.
This is exclusively what it is based on. We have approved applications with a record financial weight in 2026, which relate to the development of various directions of community infrastructure - kindergartens, water lines, gas pipelines, lighting networks, parks, and of course, asphalt paving, construction of drinking and irrigation water lines.