Վահան Միսակյանը նշանակվել է քաղաքաշինության կոմիտեի փոխնախագահ
Վահան Միսակյանը նշանակվել է քաղաքաշինության կոմիտեի փոխնախագահ. Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է որոշումը:
«Հանրային ծառայության մասին օրենքի 9-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն, Վահան Միսակյանը նշանակվում է քաղաքաշինության կոմիտեի փոխնախագահ», - նշված է որոշման մեջ:
Միսակյանը կրթություն է ստացել ճարտարապետության ոլորտում և զբաղվել է ակադեմիական ու մասնագիտական գործունեությամբ: Նա եղել է Լույս հիմնադրամի կրթաթոշակառու, շարունակելով ուսումը արտերկրում, այդ թվում՝ Կոլումբիայի համալսարանում ԱՄՆ-ում:
2014-2015 թվականներին նա աշխատել է ճարտարապետ Studio MDA-ում Նյու Յորքում: Այդ ընթացքում նա նաև եղել է Կոլումբիայի համալսարանի ճարտարապետության, պլանավորման և պահպանման ասոցացված դասախոս:

Vahan Misakyan appointed Deputy Chair of the Urban Development Committee
Vahan Misakyan has been appointed Deputy Chair of the Urban Development Committee. The decision was signed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Pursuant to Article 9, Part 4 of the Law on Public Service, Vahan Misakyan shall be appointed Deputy Chair of the Urban Development Committee,” the decision states.
Misakyan received an education in architecture and has been engaged in academic and professional work. He was a Luys Foundation scholarship recipient, continuing his studies abroad, including at Columbia University in the U.S.
From 2014 to 2015, he worked as an architect at Studio MDA in New York. During the same period, he served as a visiting and associate lecturer in architecture, planning and preservation at Columbia University. He also founded the X-Commons platform and led research at the Controlled Cities Laboratory.