Վահան Կոստանյանը, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամադովը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ալիսոն Հուքերը հանդիպել են Վաշինգտոնում
Լուրեր | 2026/08/12 07:02
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցեր
Օգոստոսի 10-ին, Վաշինգտոնյան խաղաղության գագաթնաժողովի մեկամյակի կապակցությամբ, տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահան Կոստանյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամադովի և ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերի հանդիպումը:
Վահան Կոստանյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական ներդրումը ինչպես նախորդ տարի տեղի ունեցած գագաթնաժողովի կայացման, այնպես էլ ընթացիկ տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ինստիտուցիոնալացման համատեքստում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել արդեն իսկ արձանագրված դրական զարգացումների, տարածաշրջանում ենթակառուցվածքային ծրագրերի և վստահության ամրապնդման միջոցառումների վերաբերյալ:

В Вашингтоне встретились Ваган Костанян, заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов и заместитель госсекретаря США Элисон Хукер
Новости | 2026/08/12 07:02
На встрече обсуждались вопросы установления мира в регионе
10 августа, в связи с годовщиной Вашингтонской мирной конференции, состоялась встреча временно исполняющего обязанности заместителя министра иностранных дел Армении Вагана Костаняна, заместителя министра иностранных дел Азербайджана Эльнура Мамедова и заместителя госсекретаря США Элисон Хукер:
Ваган Костанян высоко оценил личный вклад президента США Дональда Трампа как в организацию прошедшей в прошлом году конференции, так и в контексте институционализации мира между Арменией и Азербайджаном в текущем году:
Во время встречи стороны обменялись мнениями о уже зафиксированных положительных событиях, инфраструктурных проектах в регионе и мерах по укреплению доверия: