Վաճառողների եկամուտների եթերաշրջանը կարող է հաջողակ լինել, սակայն հարց է, թե արդյոք մեծ ռիտեյլերները, որոնք այս շաբաթ հաշվետվություն են ներկայացնում, կարող են շարունակել այդ միտումը: S&P 500-ի ավելի քան 91%-ը հրապարակել է երկրորդ եռամսյակի եկամուտներ, որոնց 84%-ը գերազանցել է սպասումները, ըստ FactSet-ի: Home Depot-ը դրական նշաններով սկսեց եթերաշրջանը, հաղորդելով եկամուտների և շահույթի աճ:
Այս շաբաթ հաշվետվություն են ներկայացնելու նաև Walmart-ը, Lowe's-ը, TJX-ը և Target-ը: Սակայն, մտահոգություններ կան K-աձև տնտեսության վերաբերյալ, որտեղ բարձր եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունները շարունակում են հաջողել, մինչդեռ ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքները պայքարում են:
Ուրբաթ օրը, առևտրի նախարարությունը հայտարարեց, որ մանրածախ վաճառքը հուլիսին առաջին անգամ նվազել է ինը ամսվա ընթացքում:
LSEG-ը կարծում է, որ սպառողը բավական ուժեղ է եկամուտների աճը աջակցելու համար, սակայն այս դիմադրությունը increasingly կենտրոնացված է, ասաց Jharonne Martis-ը, ընկերության սպառողական հետազոտությունների տնօրենը:
«Ուժեղ շահույթի աճը պայմանավորված է մի handful մեծ, բարձր շահութաբեր ռիտեյլերներով, մինչդեռ լայն ոլորտի ուղեցույցները ցույց են տալիս ավելի զգուշավոր տեսլական երկրորդ կեսի համար», - ասաց նա:
Wall Street-ի վերլուծաբանները նշում են, որ ընտրողականությունը կարևոր է: «Դիմումների միտումները ցույց են տալիս շարունակական սպառողական ճնշում, հատկապես երթևեկության, վաճառքի դանդաղեցման և խթանման ինտենսիվության աճի հետ», - ասաց Wells Fargo-ի վերլուծաբան Ike Boruchow-ը:
Walmart-ը, որը սպասվում է հաշվետվություն ներկայացնել չորեքշաբթի, ունի բարձր սպասումներ: Վերլուծաբանները կանխատեսում են 74 սենտ շահույթ մեկ բաժնետոմսի համար, մինչդեռ ընկերության ուղեցույցը 72-74 սենտ է:
Target-ը նույնպես սպասվում է հաշվետվություն ներկայացնել, որտեղ վերլուծաբանները ակնկալում են 2.35 դոլար շահույթ և 26.15 միլիարդ դոլար եկամուտ:

Retailer earnings could put this season to the test
The earnings season for retailers may be strong so far, but the question remains whether the major retailers reporting this week can continue that trend. Over 91% of the S&P 500 has posted second-quarter earnings, with 84% exceeding expectations, according to FactSet. Home Depot kicked off the season on a positive note, reporting a beat on both revenue and profit:
Other retailers set to report this week include Walmart, Lowe's, TJX, and Target. However, concerns remain about the K-shaped economy, where high-income households continue to do well while low-income families struggle:
On Friday, the Commerce Department reported that retail sales fell in July for the first time in nine months:
LSEG believes that the consumer is strong enough to support earnings growth, although this resilience is increasingly concentrated, said Jharonne Martis, the firm's director of consumer research:
“Strong profit growth is being driven by a handful of large, high-margin retailers, while guidance across the broader sector points to a more cautious outlook for discretionary spending in the second half of the year,” she said:
Wall Street analysts emphasize that selectivity is key. “Demand trends are signaling continued consumer pressure, most notably with a deceleration of traffic, sales, and an uptick in promotional intensity,” said Wells Fargo analyst Ike Boruchow:
Walmart, which is expected to report on Thursday, has high expectations. Analysts expect earnings of 74 cents per share, while the company’s guidance is 72-74 cents: