Վաճառողների եկամուտների եթերաշրջանը կարող է հաջողակ լինել, սակայն հարց է, թե արդյոք մեծ ռիտեյլերները, որոնք այս շաբաթ հաշվետվություն են ներկայացնում, կարող են շարունակել այդ միտումը: S&P 500-ի ավելի քան 91%-ը հրապարակել է երկրորդ եռամսյակի եկամուտներ, որոնց 84%-ը գերազանցել է սպասումները, ըստ FactSet-ի: Home Depot-ը դրական նշաններով սկսեց եթերաշրջանը, հաղորդելով եկամուտների և շահույթի աճ:
Այս շաբաթ հաշվետվություն են ներկայացնելու նաև Walmart-ը, Lowe's-ը, TJX-ը և Target-ը: Սակայն, մտահոգություններ կան K-աձև տնտեսության վերաբերյալ, որտեղ բարձր եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունները շարունակում են հաջողել, մինչդեռ ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքները պայքարում են:
Ուրբաթ օրը, առևտրի նախարարությունը հայտարարեց, որ մանրածախ վաճառքը հուլիսին առաջին անգամ նվազել է ինը ամսվա ընթացքում:
LSEG-ը կարծում է, որ սպառողը բավական ուժեղ է եկամուտների աճը աջակցելու համար, սակայն այս դիմադրությունը increasingly կենտրոնացված է, ասաց Jharonne Martis-ը, ընկերության սպառողական հետազոտությունների տնօրենը:
«Ուժեղ շահույթի աճը պայմանավորված է մի handful մեծ, բարձր շահութաբեր ռիտեյլերներով, մինչդեռ լայն ոլորտի ուղեցույցները ցույց են տալիս ավելի զգուշավոր տեսլական երկրորդ կեսի համար», - ասաց նա:
Wall Street-ի վերլուծաբանները նշում են, որ ընտրողականությունը կարևոր է: «Դիմումների միտումները ցույց են տալիս շարունակական սպառողական ճնշում, հատկապես երթևեկության, վաճառքի դանդաղեցման և խթանման ինտենսիվության աճի հետ», - ասաց Wells Fargo-ի վերլուծաբան Ike Boruchow-ը:
Walmart-ը, որը սպասվում է հաշվետվություն ներկայացնել չորեքշաբթի, ունի բարձր սպասումներ: Վերլուծաբանները կանխատեսում են 74 սենտ շահույթ մեկ բաժնետոմսի համար, մինչդեռ ընկերության ուղեցույցը 72-74 սենտ է:
Target-ը նույնպես սպասվում է հաշվետվություն ներկայացնել, որտեղ վերլուծաբանները ակնկալում են 2.35 դոլար շահույթ և 26.15 միլիարդ դոլար եկամուտ:

Доходы ритейлеров могут быть успешными, но вопрос в том, смогут ли крупные ритейлеры, которые отчитываются на этой неделе, продолжить эту тенденцию. Более 91% компаний из S&P 500 опубликовали отчеты о доходах за второй квартал, и 84% из них превысили ожидания, согласно FactSet. Home Depot положительно начал сезон, сообщив о росте как доходов, так и прибыли:
На этой неделе также отчитываются Walmart, Lowe's, TJX и Target. Однако остаются опасения по поводу K-образной экономики, где высокодоходные домохозяйства продолжают преуспевать, в то время как семьи с низким доходом испытывают трудности:
В пятницу Министерство торговли сообщило, что розничные продажи в июле упали впервые за девять месяцев:
LSEG считает, что потребитель достаточно силен, чтобы поддержать рост доходов, хотя эта устойчивость становится все более концентрированной, сказала Jharonne Martis, директор по потребительским исследованиям компании:
«Сильный рост прибыли обеспечивается небольшим количеством крупных, высокомаржинальных ритейлеров, в то время как прогнозы по более широкому сектору указывают на более осторожный взгляд на дискреционные расходы во второй половине года», - сказала она:
Аналитики Wall Street подчеркивают, что выборочность является ключевым моментом. «Тенденции спроса сигнализируют о продолжающемся давлении на потребителей, особенно с замедлением трафика, продаж и увеличением интенсивности акций», - сказал аналитик Wells Fargo Ike Boruchow:
Walmart, который ожидает отчета в четверг, имеет высокие ожидания. Аналитики прогнозируют прибыль в 74 цента на акцию, в то время как руководство компании составляет 72-74 цента:
Target также ожидает отчет, где аналитики прогнозируют 2,35 доллара прибыли и 26,15 миллиарда долларов дохода: