Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» դասընթացն ամփոփվեց Mini CTF (Capture The Flag) մրցույթով, որին մասնակցեց 61 շրջանավարտ՝ կազմելով 19 թիմ։ Նրանք մրցեցին Jeopardy ձևաչափով CTF հարթակում և լուծեցին տարբեր բարդության առաջադրանքներ, որոնք ընդգրկում էին կիբեռանվտանգության հիմնարար թեմաներ։ Մրցույթի առաջադրանքները մշակված էին իրականությանը մոտ սցենարների հիման վրա։ Մասնակիցները թիմերով լուծում էին կիբեռանվտանգության տարբեր խնդիրներ՝ կիրառելով տեխնիկական գիտելիքներ, տրամաբանական մտածողություն և թիմային աշխատանքի հմտություններ։ Այն ծրագրի մասնակիցներին հնարավորություն տվեց գործնականում կիրառելու դասընթացի ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները։
«Հայաստանի թվային զարգացումը կախված է ոչ միայն ժամանակակից ենթակառուցվածքներից, այլև այն մարդկանցից, որոնք կարող են անվտանգ, պատասխանատու և վստահորեն գործել տեխնոլոգիական միջավայրում։ Այդ պատճառով Ucom-ի համար կարևոր է դեռ դպրոցական տարիքից նպաստել կիբեռանվտանգության գիտելիքների և գործնական հմտությունների ձևավորմանը։ Այս նախաձեռնությամբ մենք նպատակ ունենք զարգացնելու երիտասարդների կարողությունները, հետաքրքրություն առաջացնելու տեխնոլոգիական մասնագիտությունների նկատմամբ, ինչն էլ կնպաստի ապագա տեխնոլոգիական համայնքի ձևավորմանը»,-նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ծրագրի բոլոր մասնակիցներին հանձնվեցին մասնակցության հավաստագրեր և խրախուսական մրցանակներ։ «Mini CTF-ը ծրագրի տրամաբանական և կարևոր եզրափակիչ փուլն էր։ Մեզ համար էական էր, որ մասնակիցները ոչ միայն ստանային տեսական գիտելիքներ, այլև հնարավորություն ունենային դրանք կիրառելու իրականությանը մոտ միջավայրում։ Նման փորձառությունը զարգացնում է ոչ միայն տեխնիկական հմտությունները, այլև վերլուծական մտածողությունը, համագործակցելու կարողությունն ու ինքնավստահությունը», – նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Ucom-ի աջակցությամբ իրականացված ծրագրին մասնակցել են 14-17 տարեկան դպրոցականներ։ Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են ժամանակակից թվային սպառնալիքներին, սովորել են դրանցից պաշտպանվելու հիմնական գործիքներն ու սկզբունքները, ինչպես նաև պատկերացում կազմել կիբեռանվտանգության ոլորտի մասնագիտական հնարավորությունների մասին։ Mini CTF մրցույթը դարձավ ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում կիրառելու եզրափակիչ փորձությունը։ Այս նախաձեռնությունը դարձավ Ucom-ի և Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի համագործակցության հերթական քայլը՝ նպաստելով Հայաստանում երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանն ու տեխնոլոգիական կարողությունների զարգացմանը։

Образовательная программа по кибербезопасности для школьников, реализуемая при поддержке Ucom и Инновационного центра Microsoft, завершилась конкурсом Mini CTF (Capture The Flag), в котором приняли участие 61 выпускник, сформировав 19 команд. Они соревновались на платформе CTF в формате Jeopardy и решали задачи различной сложности, охватывающие основные темы кибербезопасности. Задания конкурса были разработаны на основе близких к реальности сценариев. Участники командно решали различные проблемы кибербезопасности, применяя технические знания, логическое мышление и навыки командной работы. Это дало участникам возможность практически применить знания и навыки, полученные в ходе курса.
«Цифровое развитие Армении зависит не только от современных инфраструктур, но и от людей, которые могут безопасно, ответственно и уверенно действовать в технологической среде. Поэтому для Ucom важно содействовать формированию знаний и практических навыков в области кибербезопасности с раннего школьного возраста. С помощью этой инициативы мы стремимся развивать способности молодежи, пробуждать интерес к технологическим профессиям, что будет способствовать формированию будущего технологического сообщества», - отметил генеральный директор Ucom Ралф Ирикия.
Все участники программы получили сертификаты участия и поощрительные призы. «Mini CTF стал логическим и важным завершающим этапом программы. Для нас было важно, чтобы участники не только получили теоретические знания, но и имели возможность применять их в близкой к реальности среде. Такой опыт развивает не только технические навыки, но и аналитическое мышление, способность к сотрудничеству и уверенность в себе», - отметила директор Инновационного центра Microsoft Мария Барсегян.
В программе, реализованной при поддержке Ucom, участвовали школьники в возрасте 14-17 лет. В ходе курса участники ознакомились с современными цифровыми угрозами, изучили основные инструменты и принципы защиты от них, а также получили представление о профессиональных возможностях в области кибербезопасности. Конкурс Mini CTF стал завершающим испытанием для практического применения полученных знаний и навыков. Эта инициатива стала очередным шагом в сотрудничестве Ucom и Инновационного центра Microsoft, способствуя повышению цифровой грамотности молодежи и развитию технологических навыков в Армении.