Ucom-ի աջակցությամբ ArmDrone համայնքը մեկնարկել է պատանիների համար նախատեսված առաջին դեմքից դիտում ապահովող (FPV) դրոնների անվճար կրթական ծրագրի երկրորդ փուլը, որի շրջանակում անցկացվեց գործնական դաս՝ դաշտային թռիչքներով։ Դասընթացին ներկա էր նաև Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի շրջանակում ստացվել է մասնակցության ավելի քան 500 հայտ։ Ընտրված մասնակիցներն արդեն ծանոթացել են անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) տեխնոլոգիաներին, FPV համակարգերի կառուցվածքին, սարքերի կառավարմանը, թռիչքների պլանավորմանն ու անվտանգ իրականացմանը։
«Տեխնոլոգիական կրթությունը միայն տեսական գիտելիքների փոխանցումը չէ․ կարևոր է, որ երիտասարդները հնարավորություն ունենան ստացած գիտելիքները փորձարկել և կիրառել նաև գործնականում։ Ucom-ում մեզ համար կարևոր է, որ երիտասարդները շարունակեն հետաքրքրվել տեխնոլոգիաներով և զարգացնեն իրենց մասնագիտական հմտությունները։ Վստահ ենք, որ նման ծրագրերն ամրապնդում են Հայաստանի դիրքերը որպես նորարարական և տեխնոլոգիական կենտրոն»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Գործնական դասի ընթացքում մասնակիցները ամրապնդեցին իրենց հմտությունները դաշտային պայմաններում՝ իրականացնելով FPV դրոնների թռիչքներ և կատարելագործելով սարքերի կառավարման, ծրագրային և թռիչքային պարամետրերի կարգավորման տեխնիկան։ Ձեռք բերված փորձը կարևոր հիմք է հետագա բարդ թռիչքային վարժությունների և միջազգային FPV մրցարշավերին մասնակցելու համար։
«Ucom-ի աջակցության շնորհիվ մենք կարողացանք փուլ առ փուլ իրականացնել այս կրթական ծրագիրը՝ սկսած մասնակիցների ընտրությունից մինչև տեսական և գործնական փուլեր։ Այսօր արդեն մասնակիցները կարողանում են իրենց ձեռք բերած գիտելիքները կիրառել դաշտային պայմաններում՝ կատարելով իրական թռիչքներ և զարգացնելով իրենց օպերատորական հմտությունները։ Մեր նպատակն է ոչ միայն սովորեցնել կառավարել դրոն, այլ նաև ձևավորել տեխնիկական մտածողություն, ինժեներական մոտեցում և ստեղծել նոր հնարավորություններ երիտասարդների համար ԱԹՍ ոլորտում»,- ասել է ArmDrone համայնքի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Ucom-ը շարունակաբար իրականացնում է տեխնոլոգիական կրթությանն ու երիտասարդների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններ՝ նպատակ ունենալով խթանել ժամանակակից տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրությունը, զարգացնել թվային, տեխնիկական և ինժեներական հմտությունները։ ArmDrone-ի հետ իրականացվող FPV (First-person view) դրոնների կրթական ծրագիրը այս նախաձեռնությունների շարքի կարևոր մասն է, որը երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել ԱԹՍ տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տեսական գիտելիքներ և զարգացնել դրանց կիրառման համար անհրաժեշտ գործնական հմտություններ, որոնք կարող են հիմք դառնալ նրանց հետագա կրթական և մասնագիտական ուղու համար։

При поддержке Ucom сообщество ArmDrone запустило второй этап бесплатной образовательной программы по FPV-дронам для подростков, в рамках которой прошел практический урок с полетами на открытом воздухе. На занятии также присутствовал генеральный директор Ucom Ралф Ирикия.
В рамках старта второго этапа программы было получено более 500 заявок на участие. Отобранные участники уже ознакомились с технологиями беспилотных летательных аппаратов (БПЛА), структурой FPV-систем, управлением устройствами, планированием полетов и безопасной реализацией.
«Технологическое образование — это не только передача теоретических знаний. Важно, чтобы молодежь имела возможность протестировать и применить полученные знания на практике. Для нас в Ucom важно, чтобы молодежь продолжала интересоваться технологиями и развивала свои профессиональные навыки. Мы уверены, что такие программы укрепляют позиции Армении как инновационного и технологического центра», — отметил генеральный директор Ucom Ралф Ирикия.
Во время практического занятия участники укрепили свои навыки в полевых условиях, выполняя полеты на FPV-дронах и совершенствуя технику управления устройствами, программного и полетного параметров. Приобретенный опыт является важной основой для дальнейших сложных полетных упражнений и участия в международных FPV-соревнованиях.
«Благодаря поддержке Ucom мы смогли поэтапно реализовать эту образовательную программу, начиная с отбора участников и заканчивая теоретическими и практическими этапами. Сегодня участники уже могут применять полученные знания в полевых условиях, выполняя реальные полеты и развивая свои операторские навыки. Наша цель — не только научить управлять дроном, но и сформировать техническое мышление, инженерный подход и создать новые возможности для молодежи в области БПЛА», — сказал основатель сообщества ArmDrone Гайк Карапетян.
Ucom постоянно реализует инициативы, направленные на технологическое образование и развитие молодежи, с целью стимулирования интереса к современным технологиям, развития цифровых, технических и инженерных навыков. Образовательная программа по FPV-дронам (First-person view) является важной частью этих инициатив, дающей молодежи возможность получить теоретические знания о технологиях БПЛА и развить необходимые практические навыки для их применения, которые могут стать основой для их дальнейшего образовательного и профессионального пути.