Ucom և Microsoft Innovation Center-ի կողմից իրականացված «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիրը դպրոցականների համար» ավարտվեց Mini CTF (Capture The Flag) մրցույթով, որին մասնակցեցին 61 շրջանավարտ 19 թիմերից: Մրցակիցները մրցեցին Jeopardy-Style CTF հարթակում, որտեղ լուծեցին տարբեր բարդության մարտահրավերներ, որոնք վերաբերում էին կիբեռանվտանգության հիմնական թեմաներին:
Մրցույթի մարտահրավերները հիմնված էին իրական իրավիճակների վրա: Թիմերով աշխատելով, մասնակիցները լուծեցին կիբեռանվտանգության տարբեր խնդիրներ, կիրառելով իրենց տեխնիկական գիտելիքները, տրամաբանական մտածողությունը և թիմային աշխատանքը: Մրցույթը նրանց հնարավորություն տվեց գործնականում կիրառել ծրագրի ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքները և հմտությունները:
«Հայաստանի թվային զարգացումը կախված է ոչ միայն ժամանակակից ենթակառուցվածքից, այլ նաև մարդկանցից, ովքեր կարող են անվտանգ, պատասխանատու և վստահորեն նավարկել թվային միջավայրում: Այդ պատճառով Ucom-ի համար կարևոր է աջակցել կիբեռանվտանգության գիտելիքների և գործնական հմտությունների զարգացմանը երիտասարդների շրջանում: Այս նախաձեռնության միջոցով մենք նպատակ ունենք զարգացնել երիտասարդների կարողությունները և հետաքրքրություն առաջացնել տեխնոլոգիական մասնագիտությունների նկատմամբ, ինչը կնպաստի Հայաստանի ապագա տեխնոլոգիական համայնքի զարգացմանը», ասաց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բոլոր ծրագրի մասնակիցները ստացան մասնակցության վկայականներ և խրախուսիչ մրցանակներ:
«Mini CTF-ը ծրագրի տրամաբանական և կարևոր ավարտական փուլն էր: Մեզ համար կարևոր էր, որ մասնակիցները ոչ միայն ձեռք բերեն տեսական գիտելիքներ, այլ նաև ունենան հնարավորություն կիրառել դրանք իրական միջավայրում: Այսպիսի փորձը զարգացնում է ոչ միայն տեխնիկական հմտությունները, այլ նաև վերլուծական մտածողությունը, համագործակցության ունակությունը և ինքնավստահությունը», ասաց Microsoft Innovation Center-ի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը:
Ծրագիրը, որը իրականացվել է Ucom-ի աջակցությամբ, բաց էր 14-17 տարեկան դպրոցականների համար:
Throughout the course, participants learned about modern digital threats, the key tools and principles for protecting against them, and gained an understanding of career opportunities in the field of cybersecurity. The Mini CTF competition served as the final practical challenge, allowing participants to apply the knowledge and skills they had acquired throughout the program.
Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ քայլ էր Ucom-ի և Microsoft Innovation Center-ի համագործակցության մեջ, նպաստելով երիտասարդների թվային գրագիտության և տեխնոլոգիական հմտությունների զարգացմանը Հայաստանում:

Завершение программы обучения кибербезопасности Ucom и Центра инноваций Microsoft с мини-соревнованием CTF
Новости | 2026/08/12 13:27
Ucom и Центр инноваций Microsoft провели образовательную программу для школьников
Программа обучения кибербезопасности для школьников, реализованная Центром инноваций Microsoft при поддержке Ucom, завершилась мини-соревнованием CTF (Capture The Flag), в котором приняли участие 61 выпускник из 19 команд. Участники соревновались на платформе CTF в стиле Jeopardy, решая задачи различной сложности, охватывающие основные темы кибербезопасности.
Задачи соревнования были основаны на реалистичных сценариях. Работая в командах, участники решали различные задачи кибербезопасности, применяя свои технические знания, логическое мышление и навыки командной работы. Соревнование предоставило им возможность применить на практике знания и навыки, которые они приобрели в ходе программы.
«Цифровое развитие Армении зависит не только от современной инфраструктуры, но и от людей, которые могут безопасно, ответственно и уверенно ориентироваться в цифровой среде. Поэтому для Ucom важно способствовать развитию знаний и практических навыков в области кибербезопасности среди студентов с раннего возраста. Через эту инициативу мы стремимся развивать способности молодежи и пробуждать их интерес к карьерам в области технологий, что будет способствовать развитию технологического сообщества Армении», сказал генеральный директор Ucom Ральф Ирикия.
Все участники программы получили сертификаты участия и призы.
«Мини CTF был логичным и важным завершающим этапом программы. Для нас было важно, чтобы участники не только приобрели теоретические знания, но и имели возможность применить их в реалистичной среде. Такой опыт развивает не только технические навыки, но и аналитическое мышление, способность к сотрудничеству и уверенность в себе», сказала директор Центра инноваций Microsoft Мария Барсегян.
Программа, реализованная при поддержке Ucom, была открыта для школьников в возрасте 14-17 лет.
На протяжении курса участники изучали современные цифровые угрозы, ключевые инструменты и принципы защиты от них, а также получили представление о карьерных возможностях в области кибербезопасности. Мини CTF соревнование стало финальным практическим испытанием, позволяющим участникам применить знания и навыки, которые они приобрели в ходе программы.
Эта инициатива стала еще одним шагом в сотрудничестве между Ucom и Центром инноваций Microsoft, способствуя развитию цифровой грамотности и технологических навыков молодежи в Армении.