Ucom-ի աջակցությամբ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Գնիշիկում տեղադրել է արևային էներգիայով աշխատող երկու ինքնավար (օֆֆգրիդ) կայաններ, որոնք կապահովեն վայրի բնության մշտադիտարկման տեսախցիկների անխափան և շուրջօրյա աշխատանքը։ Այս լուծումը հնարավորություն կտա FPWC-ի մասնագետներին շարունակաբար հետևել վայրի կենդանիների տեղաշարժին և վարքագծին, ուսումնասիրել վտանգված տեսակների միգրացիոն ուղիները, ինչպես նաև ուժեղացնել ապօրինի որսի և անտառային հրդեհների կանխարգելմանն ուղղված վերահսկողությունը։
Ինքնավար արևային կայանները հատկապես կարևոր են հեռավոր և էլեկտրական ցանցից դուրս գտնվող տարածքներում մշտադիտարկման համակարգերի կայուն աշխատանքն ապահովելու համար։ Դրանց շնորհիվ տեսախցիկները կկարողանան շուրջօրյա տվյալներ հավաքագրել՝ անկախ կենտրոնացված էլեկտրամատակարարումից։
«Ժամանակակից տեխնոլոգիաները կարող են իրական արժեք ստեղծել ոչ միայն մարդկանց առօրյայում, այլև բնության պահպանության գործում։ Գնիշիկում իրականացվող այս ծրագիրը ցույց է տալիս, թե ինչպես կարելի է համադրել կապի և վերականգնվող էներգիայի լուծումները՝ հեռավոր տարածքներում ստեղծելով շուրջօրյա և հուսալի մշտադիտարկման համակարգ։ Ucom-ի համար կարևոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք ունեն երկարաժամկետ բնապահպանական ազդեցություն և նպաստում են Հայաստանի կենսաբազմազանության պահպանությանը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Արևային էներգիայի կիրառումը միաժամանակ նվազեցնում է ավանդական էներգիայի աղբյուրներից կախվածությունը և թույլ է տալիս բնապահպանական խնդիրների լուծման համար կիրառել ավելի կայուն և բնությանը ներդաշնակ տեխնոլոգիական մոտեցումներ։
«Վայրի բնության պահպանությունը ժամանակակից աշխարհում անհնար է պատկերացնել առանց առաջադեմ տեխնոլոգիաների և վերականգնվող էներգիայի համադրման։ Գնիշիկում արևային ինքնավար կայանների տեղադրումը որակական նոր մակարդակի է հասցնում մեր մշտադիտարկման աշխատանքները․ մենք ստանում ենք անխափան, շուրջօրյա տվյալների հոսք նույնիսկ էլեկտրական ցանցից դուրս գտնվող ամենահեռավոր հատվածներից։ Սա թույլ է տալիս ոչ միայն արդյունավետ կանխարգելել ապօրինի որսն ու հրդեհները, այլև իրականացնել վտանգված տեսակների տեղաշարժի խորքային գիտական ուսումնասիրություններ», – նշել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր և տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Ucom-ի և FPWC-ի համագործակցությունը շարունակական բնույթ է կրում և ուղղված է պահպանվող տարածքների վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։

При поддержке Ucom Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) установил в Гнишике два автономных (оффгрид) солнечных энергоблока, которые обеспечат бесперебойную и круглосуточную работу камер для мониторинга дикой природы. Это решение позволит специалистам FPWC постоянно отслеживать перемещения и поведение диких животных, изучать миграционные пути находящихся под угрозой видов, а также усилить контроль за предотвращением незаконной охоты и лесных пожаров.
Автономные солнечные установки особенно важны для обеспечения стабильной работы систем мониторинга в удаленных и не подключенных к электрической сети районах. Благодаря им камеры смогут собирать данные круглосуточно, независимо от централизованного электроснабжения.
«Современные технологии могут создавать реальную ценность не только в повседневной жизни людей, но и в охране природы. Этот проект в Гнишике показывает, как можно сочетать решения связи и возобновляемой энергии, создавая круглосуточные и надежные системы мониторинга в удаленных районах. Для Ucom важно поддерживать такие инициативы, которые имеют долгосрочное экологическое воздействие и способствуют сохранению биоразнообразия Армении», - отметил генеральный директор Ucom Ралф Ирикен.
Использование солнечной энергии одновременно снижает зависимость от традиционных источников энергии и позволяет применять более устойчивые и экологически чистые технологические подходы для решения экологических проблем.
«Охрана дикой природы в современном мире невозможна без сочетания передовых технологий и возобновляемой энергии. Установка автономных солнечных установок в Гнишике выводит нашу работу по мониторингу на качественно новый уровень: мы получаем бесперебойный поток данных круглосуточно даже из самых удаленных уголков, не подключенных к электрической сети. Это позволяет не только эффективно предотвращать незаконную охоту и пожары, но и проводить глубокие научные исследования перемещений находящихся под угрозой видов», - отметил основатель и директор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) Рубен Хачатрян.
Сотрудничество Ucom и FPWC носит постоянный характер и направлено на повышение эффективности контроля за охраняемыми территориями.