Ucom-ը շարունակաբար զարգացնում է իր ծառայությունները և ցանցի հնարավորությունները՝ ապահովելով լավագույն թվային փորձը իր բաժանորդների համար թե Հայաստանում, թե արտերկրում:
Այսօր Ucom-ի ռոումինգի ծառայությունները հասանելի են 327 օպերատորների ցանցերի միջոցով 167 երկրներում: Ընկերությունը շարունակաբար ընդլայնում է իր միջազգային 5G ռոումինգի ծածկույթը: Ucom-ի բաժանորդները կարող են վայելել բարձր արագությամբ 5G կապը 62 երկրներում 96 օպերատորների ցանցերի միջոցով, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, Չինաստանում, Միացյալ Նահանգներում, Ավստրալիայում, Հնդկաստանում և շատ այլ ուղղություններով:
2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Ucom-ի ռոումինգի ծառայություններից օգտվող բաժանորդների թիվը արտերկրում աճել է 29%-ով առաջին եռամսյակի համեմատ, իսկ նրանց մոբիլ ինտերնետի օգտագործումը աճել է 26%-ով: Այս տարվա առաջին կեսում Ucom-ի բաժանորդները արտերկրում օգտագործել են մոտ 50,000 GB մոբիլ ինտերնետ:
Ռոումինգի ծառայությունների աճող օգտագործման հետ մեկտեղ Ucom-ը առաջարկում է իր բաժանորդներին uTravel ինտերնետ փաթեթներ տարբեր ծավալներով: Սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ, բաժանորդները, ովքեր ակտիվացնում են ցանկացած փաթեթ, սկսած uTravel 4 GB փաթեթից, կստանան լրացուցիչ տվյալներ՝ առանց լրացուցիչ վճարի: 4 GB փաթեթի դեպքում բաժանորդները կստանան 4.5 GB, 6 GB-ի դեպքում՝ 7.5 GB, և 9 GB-ի դեպքում՝ 10 GB, համապատասխանաբար 4,500, 6,500 և 9,500 AMD գներով:
uTravel փաթեթները հասանելի են Վրաստանում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, Եգիպտոսում, Հունաստանում, Կիպրոսում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Մոնտենեգրոյում, Ալբանիայում, Տունիսում և բազմաթիվ այլ ուղղություններով:
«Այսօր արագ և վստահելի կապի պահպանումը կարևոր է բաժանորդների համար, թե Հայաստանում, թե արտերկրում ճանապարհորդելիս: Ռոումինգի ծառայությունների աճող օգտագործումը ցույց է տալիս, որ մոբիլ ինտերնետը դարձել է ճանապարհորդության փորձի անբաժանելի մասը: Մենք շարունակաբար ընդլայնում ենք մեր միջազգային գործընկերների ցանցը, ընդլայնում մեր 5G աշխարհագրական ծածկույթը և առաջարկում լուծումներ, որոնք դարձնում են կապը արտերկրում պարզ, հարմար և կանխատեսելի», - ասաց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
uTravel փաթեթները ակտիվացնելու համար բաժանորդները պետք է զանգահարեն *121# և ընտրեն իրենց նախընտրած փաթեթը:
Ucom-ի լայնածավալ և բարձր որակի ցանցը շարունակաբար վաստակում է միջազգային գործընկեր օպերատորների և նրանց բաժանորդների վստահությունը, ովքեր այցելում են Հայաստան: Արդյունքում, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Ucom-ի ցանցը օգտագործող արտասահմանցի այցելուների թիվը աճել է 54%-ով առաջին եռամսյակի համեմատ, իսկ նրանց մոբիլ ինտերնետի օգտագործման ծավալը աճել է 93%-ով:
Ucom-ի 5G ցանցը այժմ հասանելի է երկրի բնակչության 94.6%-ին, ծածկելով Հայաստանի բոլոր շրջանները և գրեթե բոլոր քաղաքները, բացառությամբ Դաստակերտի:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ ռոումինգը պետք է ակտիվացվի մինչև Հայաստանից դուրս գալը, կամ Ucom հավելվածի միջոցով, կամ զանգահարելով *121#:

Ucom продолжает развивать свои услуги и сетевые возможности, чтобы обеспечить лучший цифровой опыт для своих абонентов как в Армении, так и за границей.
В настоящее время услуги роуминга Ucom доступны через сети 327 операторов в 167 странах мира. Компания также постоянно расширяет охват своих международных услуг 5G роуминга. Абоненты Ucom уже могут наслаждаться высокоскоростным 5G-соединением через сети 96 операторов в 62 странах, включая Россию, Китай, США, Австралию, Индию и многие другие направления.
Во втором квартале 2026 года количество абонентов Ucom, использующих услуги роуминга за границей, увеличилось на 29% по сравнению с первым кварталом, а их использование мобильного интернета выросло на 26%. За первую половину этого года абоненты Ucom использовали около 50,000 GB мобильного интернета за пределами Армении.
В дополнение к растущему использованию услуг роуминга Ucom предлагает своим абонентам пакеты интернета uTravel различных объемов во время роуминга. До 30 сентября абоненты, активирующие любой пакет, начиная с пакета uTravel 4 GB, получат дополнительные данные без дополнительной платы: в случае пакета 4 GB абоненты получат 4.5 GB, для 6 GB – 7.5 GB, и для 9 GB – 10 GB, по ценам 4,500, 6,500 и 9,500 AMD соответственно.
Пакеты uTravel доступны в Грузии, Объединенных Арабских Эмиратах, Египте, Греции, Кипре, Италии, Испании, Черногории, Албании, Тунисе и многих других направлениях.
«Сегодня поддержание быстрого и надежного соединения имеет решающее значение для абонентов, будь то в Армении или во время поездок за границу. Растущее использование услуг роуминга показывает, что мобильный интернет стал неотъемлемой частью путешествий. Мы постоянно расширяем нашу сеть международных партнеров, увеличиваем географический охват 5G и предоставляем решения, которые делают связь за границей простой, удобной и предсказуемой», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Ирикия.
Чтобы активировать пакеты uTravel, абоненты должны набрать *121# и выбрать предпочитаемый пакет.
Широкая и качественная сеть Ucom продолжает завоевывать доверие международных партнерских операторов и их абонентов, посещающих Армению. В результате, во втором квартале 2026 года количество иностранных посетителей, использующих сеть Ucom, увеличилось на 54% по сравнению с первым кварталом, в то время как объем их использования мобильного интернета вырос на 93%. Сеть 5G Ucom теперь доступна для 94.6% населения страны, охватывая все регионы Армении и почти все города, за исключением Дастакерта.
Обратите внимание, что роуминг должен быть активирован до выезда из Армении, либо через приложение Ucom, либо набрав *121#.