Ucom-ը շարունակաբար զարգացնում է իր ծառայությունները և ցանցի հնարավորությունները՝ ապահովելով լավագույն թվային փորձը իր բաժանորդների համար թե Հայաստանում, թե արտերկրում:
Այսօր Ucom-ի ռոումինգի ծառայությունները հասանելի են 327 օպերատորների ցանցերի միջոցով 167 երկրներում: Ընկերությունը շարունակաբար ընդլայնում է իր միջազգային 5G ռոումինգի ծածկույթը: Ucom-ի բաժանորդները կարող են վայելել բարձր արագությամբ 5G կապը 62 երկրներում 96 օպերատորների ցանցերի միջոցով, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, Չինաստանում, Միացյալ Նահանգներում, Ավստրալիայում, Հնդկաստանում և շատ այլ ուղղություններով:
2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Ucom-ի ռոումինգի ծառայություններից օգտվող բաժանորդների թիվը արտերկրում աճել է 29%-ով առաջին եռամսյակի համեմատ, իսկ նրանց մոբիլ ինտերնետի օգտագործումը աճել է 26%-ով: Այս տարվա առաջին կեսում Ucom-ի բաժանորդները արտերկրում օգտագործել են մոտ 50,000 GB մոբիլ ինտերնետ:
Ռոումինգի ծառայությունների աճող օգտագործման հետ մեկտեղ Ucom-ը առաջարկում է իր բաժանորդներին uTravel ինտերնետ փաթեթներ տարբեր ծավալներով: Սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ, բաժանորդները, ովքեր ակտիվացնում են ցանկացած փաթեթ, սկսած uTravel 4 GB փաթեթից, կստանան լրացուցիչ տվյալներ՝ առանց լրացուցիչ վճարի: 4 GB փաթեթի դեպքում բաժանորդները կստանան 4.5 GB, 6 GB-ի դեպքում՝ 7.5 GB, և 9 GB-ի դեպքում՝ 10 GB, համապատասխանաբար 4,500, 6,500 և 9,500 AMD գներով:
uTravel փաթեթները հասանելի են Վրաստանում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, Եգիպտոսում, Հունաստանում, Կիպրոսում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Մոնտենեգրոյում, Ալբանիայում, Տունիսում և բազմաթիվ այլ ուղղություններով:
«Այսօր արագ և վստահելի կապի պահպանումը կարևոր է բաժանորդների համար, թե Հայաստանում, թե արտերկրում ճանապարհորդելիս: Ռոումինգի ծառայությունների աճող օգտագործումը ցույց է տալիս, որ մոբիլ ինտերնետը դարձել է ճանապարհորդության փորձի անբաժանելի մասը: Մենք շարունակաբար ընդլայնում ենք մեր միջազգային գործընկերների ցանցը, ընդլայնում մեր 5G աշխարհագրական ծածկույթը և առաջարկում լուծումներ, որոնք դարձնում են կապը արտերկրում պարզ, հարմար և կանխատեսելի», - ասաց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
uTravel փաթեթները ակտիվացնելու համար բաժանորդները պետք է զանգահարեն *121# և ընտրեն իրենց նախընտրած փաթեթը:
Ucom-ի լայնածավալ և բարձր որակի ցանցը շարունակաբար վաստակում է միջազգային գործընկեր օպերատորների և նրանց բաժանորդների վստահությունը, ովքեր այցելում են Հայաստան: Արդյունքում, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Ucom-ի ցանցը օգտագործող արտասահմանցի այցելուների թիվը աճել է 54%-ով առաջին եռամսյակի համեմատ, իսկ նրանց մոբիլ ինտերնետի օգտագործման ծավալը աճել է 93%-ով:
Ucom-ի 5G ցանցը այժմ հասանելի է երկրի բնակչության 94.6%-ին, ծածկելով Հայաստանի բոլոր շրջանները և գրեթե բոլոր քաղաքները, բացառությամբ Դաստակերտի:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ ռոումինգը պետք է ակտիվացվի մինչև Հայաստանից դուրս գալը, կամ Ucom հավելվածի միջոցով, կամ զանգահարելով *121#:

Ucom Expands International Roaming Capabilities
Ucom continues to develop its services and network capabilities to ensure the best digital experience for its subscribers both in Armenia and abroad.
Currently, Ucom’s roaming services are available through the networks of 327 operators in 167 countries worldwide. The company is also continuously expanding the coverage of its international 5G roaming service. Ucom subscribers can already enjoy high-speed 5G connectivity through the networks of 96 operators in 62 countries, including Russia, China, the United States, Australia, India, and many other destinations.
In the second quarter of 2026, the number of Ucom subscribers using roaming services while abroad increased by 29% compared to the first quarter, while their mobile internet usage grew by 26%. During the first half of this year alone, Ucom subscribers used around 50,000 GB of mobile internet while outside Armenia.
Alongside the growing use of roaming services, Ucom offers its subscribers uTravel internet packages in various volumes while roaming. Until September 30, subscribers who activate any package starting from the uTravel 4 GB package will receive additional data at no additional cost: in the case of the 4 GB package, subscribers will receive 4.5 GB, for 6 GB – 7.5 GB, and for 9 GB – 10 GB, priced at 4,500, 6,500, and 9,500 AMD, respectively.
uTravel packages are available in Georgia, the United Arab Emirates, Egypt, Greece, Cyprus, Italy, Spain, Montenegro, Albania, Tunisia, and many other destinations.
“Today, maintaining fast and reliable connectivity is essential for subscribers, whether they are in Armenia or travelling abroad. The growing use of roaming services shows that mobile internet has become an integral part of the travel experience. We continuously expand our international partner network, extend our 5G geographic reach, and provide solutions that make connectivity abroad simple, convenient, and predictable,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
To activate uTravel packages, subscribers need to dial *121# and select their preferred package.
Ucom’s extensive and high-quality network continues to earn the trust of international partner operators and their subscribers visiting Armenia. As a result, in the second quarter of 2026, the number of foreign visitors using Ucom’s network increased by 54% compared to the first quarter, while the volume of their mobile internet usage grew by 93%. Ucom’s 5G network is now available to 94.6% of the country’s population, covering all regions of Armenia and almost all cities, with the exception of Dastakert.
Please note that roaming must be activated before leaving Armenia, either through the Ucom app or by dialing *121#.