UBS-ը խորհուրդ է տալիս ներդրողներին պատրաստվել հումքային ապրանքների վերելքի, որը պայմանավորված է էլեկտրականացման, արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների, աճող էներգիայի պահանջարկի, մատակարարման սահմանափակումների և տարիներ շարունակ ներդրումների պակասի համակցությամբ:
Ոսկին, էներգիան և արդյունաբերական մետաղները հատկապես գրավիչ են, իսկ աշխարհագրական ռիսկերը աջակցում են էներգիայի գներին, մինչդեռ պղինձը շահում է կառուցվածքային պահանջարկից և սպասվող մատակարարման դեֆիցիտներից:
Հումքային ապրանքների լայնածավալ աճը արդեն սկսվել է, Quantix Commodity Index-ը հասել է ռեկորդային բարձր մակարդակի, իսկ Jeff Currie-ն զգուշացնում է, որ ֆիզիկական ռեսուրսների առատության դարաշրջանը կարող է ավարտվել:
UBS-ի ռազմավարական Sagar Khandelwal-ը կոչ է անում ներդրողներին «պատրաստվել հումքային ապրանքների վերելքին»: Նա նշում է, որ էլեկտրականացումը, էներգիայի պահանջարկի աճը, արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների ներդրումները, մատակարարման սահմանափակումները և տարիներ շարունակ ներդրումների պակասը համադրվում են՝ ստեղծելով հումքային ապրանքների կայուն վերելքի համար կատարյալ պայմաններ:
«Հումքային ապրանքները կարող են ապահովել վերադարձներ և պաշտպանել պորտֆելները էներգիայի խափանումներից և նորից բարձրացող ինֆլյացիայից», - ասում է նա:

UBS говорит, что начинается крупный цикл роста сырьевых товаров
UBS призывает инвесторов готовиться к циклу роста сырьевых товаров, обусловленному электрификацией, инфраструктурными затратами на искусственный интеллект, растущим спросом на электроэнергию, ограничениями поставок и многолетними недоинвестициями.
Золото, энергия и промышленные металлы остаются особенно привлекательными, при этом геополитические риски поддерживают энергетику, в то время как медь выигрывает от структурного спроса и надвигающихся дефицитов поставок.
Широкий рост сырьевых товаров уже ускоряется, индекс Quantix Commodity достиг рекордного уровня, а Джефф Керри предупреждает, что эпоха изобилия физических ресурсов может закончиться.
На следующий день после того, как ветеран стратегий сырьевых товаров Джефф Керри сказал инвесторам «долгосрочно и пристегнуться» для следующего этапа роста сырьевых товаров, стратег UBS Сагар Канделвал выпустил аналогично оптимистичный призыв, призывая клиентов «подготовиться к циклу роста сырьевых товаров».