Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Թվայնացման խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են թվայնացման գործընթացի ընթացիկ աշխատանքները, առաջիկա ծրագրերն ու բարեփոխումների շրջանակում նախատեսվող նոր նախաձեռնությունները։
Էդուարդ Հակոբյանը նշել է, որ ՊԵԿ-ի առաքելությունն ու տեսլականը տեխնոլոգիական նորարարության ճանապարհին են, և Թվայնացման խորհրդի գործունեությունը նպատակ ունի համակարգել այդ գործընթացները։ Նա ընդգծել է, որ թվայնացումը բոլոր բարեփոխումների իրականացման կարևոր բաղադրիչ է:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մաքսային ոլորտում թվայնացման աշխատանքներին, ինչպես նաև քննարկվել են նոր էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման նախագծերը:
Հարկային ոլորտում քննարկվել են հարկային օրենսգրքի դրույթների թվայնացման ընթացիկ աշխատանքները, այդ թվում՝ առցանց էլեկտրոնային ՀԴՄ-ի բարելավման գործընթացը:
Նիստի ավարտին ամփոփվել են քննարկումների արդյունքները, հստակեցվել են ծրագրերի իրականացման ժամկետներն ու պատասխանատու ուղղությունները:

Под председательством главы Государственной налоговой службы Эдварда Акопяна состоялось очередное заседание Совета по цифровизации, на котором обсуждались текущие работы по цифровизации, предстоящие программы и новые инициативы в рамках реформ.
Эдвард Акопян отметил, что миссия и видение ГНД направлены на технологические инновации, а деятельность Совета по цифровизации направлена на координацию этих процессов.
На заседании также обсуждались работы по цифровизации в таможенной сфере, а также проекты внедрения новых электронных систем.
В налоговой сфере обсуждались текущие работы по цифровизации положений Налогового кодекса, включая улучшение онлайн-электронных кассовых аппаратов.
В конце заседания были подведены итоги обсуждений, уточнены сроки реализации программ и ответственные направления.