Թուրքիայում առցանց կրթության օգտագործման մակարդակը հասել է 22.9%-ի
Թուրքիայում 16-74 տարեկան անձանց շրջանում ինտերնետի օգտագործման մակարդակն 2026-ին հասել է 92.3%-ի, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 1.4 տոկոսային կետով։ Այս մասին տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը։
Աճել է հատկապես կրթական նպատակներով համացանցի կիրառումը. եթե 2017-ին առցանց հարթակներում կրթական կամ վերապատրաստման գործընթացներին մասնակցողների թիվը կազմում էր 6.5%, ապա այս տարի այդ ցուցանիշը հասել է 22.9%-ի։
Այսպիսով ստացվում է, որ Թուրքիայում յուրաքանչյուր 4-րդը օգտվում է առցանց կրթությունից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ թվային հարթակներում կրթություն ստացող կանանց մասնաբաժինը (23.5%) փոքր-ինչ գերազանցում է տղամարդկանց (22.4%)։ Սակայն կոնկրետ առցանց դասընթացների դեպքում տղամարդիկ ավելի ակտիվ են (8.1%), քան կանայք (7.8%)։
Ուսումնական գործընթացի տեղափոխումը թվային տիրույթ մեծապես պայմանավորված է սմարթֆոնների ու պլանշետների լայն տարածմամբ, ինչպես նաև «Covid-19» համավարակի ժամանակաշրջանում ձևավորված անհրաժեշտությամբ։

In Turkey, the level of online education usage has reached 22.9%
In Turkey, the level of internet usage among individuals aged 16 to 74 reached 92.3% in 2026, which is an increase of 1.4 percentage points compared to the previous year. This is reported by ermenihaber.am.
There has been a significant increase in the use of the internet for educational purposes: in 2017, the share of participants in educational or retraining processes on online platforms was 6.5%, while this year that figure has reached 22.9%.
This means that one in four people in Turkey uses online education.
According to the data presented, the share of women receiving education on digital platforms (23.5%) slightly exceeds that of men (22.4%). However, in the case of specific online courses, men are more active (8.1%) than women (7.8%).
The shift of the educational process to the digital realm is largely driven by the widespread availability of smartphones and tablets, as well as the necessity created during the Covid-19 pandemic.