Թուրքիան ակնկալում է, որ Եգիպտոսը կմիանա պաշտպանական համաձայնագրին
Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Թուրքիայի, Պակիստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ստորագրված պաշտպանական համաձայնագիրը ուղղված չէ Իրանի դեմ։ Սակայն նա նշել է, որ տեխնիկապես այն նույնն է, ինչ ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածով նախատեսված փոխադարձ պաշտպանության պայմանագիրը, որի համաձայն՝ մեկ անդամի վրա հարձակումը համարվում է հարձակում բոլոր անդամների վրա։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Հաքան Ֆիդանը հավելել է, որ համաձայնագրին, որը երեք երկրների՝ Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի ղեկավարները ստորագրել են ուրբաթ օրը, հետագայում կարող են միանալ նաև Եգիպտոսը և այլ երկրներ, երբ մի շարք տեխնիկական հարցեր լուծվեն։
«ՆԱՏՕ-ն հսկայական ռազմական դաշինք է, որի կազմում 32 երկիր կա։ Մենք այստեղ սկսել ենք որպես երեք երկիր, և պետք է շատ համեստ, բայց կոնկրետ քայլեր կատարենք», - ասել է Ֆիդանը:
Թուրք պաշտոնյան պետական «Անադոլու» լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ կստեղծվի ՆԱՏՕ-ի դաշինքում գործող նմանատիպ նախարարների կոմիտե, ինչպես նաև ընդհանուր քարտուղարություն, որը տեղակայված կլինի Սաուդյան Արաբիայում։
Ֆիդանը չի մանրամասնել, թե ինչ հարցեր պետք է լուծվեն, որպեսզի ճանապարհ բացվի Եգիպտոսի՝ այդ համաձայնագրին միանալու համար։
Համաձայնագրի նախնական հայտարարության մեջ Թուրքիայի կառավարությունը նշել է, որ «համաձայնագիրը չի հակասում Թուրքիայի՝ արդեն իսկ գոյություն ունեցող միջազգային դաշինքների շրջանակում ստանձնած պարտավորություններին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի առանցքային պարտավորություններին»։ Թուրքիան արևմտյան ռազմական դաշինքի՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ է։
«Համաձայնագիրը առանձնահատուկ կարևորություն ունի՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի առջև ծառացած աճող մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, որոնցից գլխավորներն են ահաբեկչական հարձակումները, զենքի մաքսանենգությունը, ինչպես նաև հարևան երկրների և միջազգային ծովային ուղիների դեմ ուղղված սպառնալիքները», - հավելել է նախարարությունը։
Սա տեղի է ունենում Մերձավոր Արևելքում աճող անորոշության պայմաններում, երբ Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև առճակատման ավարտը դեռևս հստակ չէ:

Министр иностранных дел Турции заявил, что подписанное между Турцией, Пакистаном и Саудовской Аравией оборонительное соглашение не направлено против Ирана. Однако он отметил, что по сути оно аналогично соглашению о взаимной обороне, предусмотренному 5-й статьей НАТО, согласно которому нападение на одного члена считается нападением на всех членов.
Глава внешнеполитического ведомства Турции Хакан Фидан добавил, что к соглашению, подписанному руководителями трех стран — Турции, Саудовской Аравии и Пакистана в пятницу, в будущем могут присоединиться также Египет и другие страны, когда будут решены ряд технических вопросов.
«НАТО — это огромный военный альянс, в который входят 32 страны. Мы начали здесь как три страны, и нам нужно делать очень скромные, но конкретные шаги», — сказал Фидан.
Турецкий чиновник сообщил государственному информационному агентству «Анадолу», что будет создан аналогичный комитет министров, действующий в рамках НАТО, а также генеральный секретариат, который будет размещен в Саудовской Аравии.
Фидан не уточнил, какие вопросы необходимо решить, чтобы открыть путь для присоединения Египта к этому соглашению.
В предварительном заявлении правительства Турции говорится, что «соглашение не противоречит обязательствам Турции, уже взятым в рамках существующих международных альянсов, включая ключевые обязательства НАТО». Турция является членом западного военного альянса — НАТО.
«Соглашение имеет особое значение с учетом растущих вызовов и угроз, стоящих перед регионом, среди которых главными являются террористические атаки, контрабанда оружия, а также угрозы, направленные против соседних стран и международных морских путей», — добавило министерство.
Это происходит на фоне растущей неопределенности на Ближнем Востоке, когда окончание конфронтации между Тегераном и Вашингтоном все еще неясно.