2026 թվականի օգոստոսի 13-ի դրությամբ 7,743 ընտանիք, որոնք տեղահանվել են Արցախից, ստացել են տուն գնման վկայագրեր, տեղեկացրել է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության խոսնակ Նվեր Կոստանյանը իր Facebook էջում՝ հերքելով լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկությունները ծրագրի մասին:
Նա նշել է, որ 7,147 ընտանիք ստացել է վկայագրեր բնակարան գնելու համար, 297 ընտանիք՝ կառուցման համար, և ևս 299 ընտանիք՝ արդեն առկա վարկերի վերադարձի աջակցման բաղադրիչի շրջանակներում:
Միաժամանակ, 4,146 ընտանիք, որոնք կազմում են 19,098 մարդ, արդեն օգտագործել են իրենց տրամադրված վկայագրերը:
Հատկապես, 3,853 ընտանիք օգտագործել է վկայագրեր բնակարան գնելու համար, 62 ընտանիք՝ կառուցման համար, և 231 ընտանիք՝ վարկերի վերադարձի աջակցման համար:
Կոստանյանը նաև նշել է, որ Կոտայքի մարզը զբաղեցնում է առաջին տեղը օգտագործված վկայագրերի թվով՝ 1,081, այնուհետև՝ Արմավիրի մարզը՝ 667, Արարատի մարզը՝ 531, Երևանը՝ 450 և Լոռու մարզը՝ 368 վկայագիր:
Նա կոչ է արել լրատվամիջոցներին հենվել թվային տվյալների և փաստական ապացույցների վրա՝ պատրաստելով հաղորդումներ ծրագրի մասին:
Հրապարակակն հայտնել էր, որ բարձր բնակարանային գները դժվարություններ են ստեղծել վկայագրերի օգտագործման գործում:

As of August 13, 2026, 7,743 families displaced from Artsakh have received housing purchase certificates, according to Armenian Labor and Social Affairs Ministry spokesperson Nver Kostanyan on his Facebook page, denying reports circulating in the media about the program.
He stated that 7,147 families received certificates to purchase housing, 297 families for construction, and another 299 families under a component providing assistance with repayment of existing mortgages.
At the same time, 4,146 families, comprising a total of 19,098 people, have already used the certificates issued to them.
In particular, 3,853 families used certificates for purchasing housing, 62 for construction, and 231 families used certificates intended to support repayment of existing mortgages.
Kostanyan also mentioned that Kotayk province ranked first in the number of certificates used under the purchase and construction components, with 1,081. It was followed by Armavir province with 667, Ararat province with 531, Yerevan with 450, and Lori province with 368 certificates.
He urged media outlets to rely on numerical data and factual evidence when preparing reports about the program.
Hraparak had reported that high housing prices had created difficulties in using certificates provided under the program.