2026 թվականի օգոստոսի 13-ի դրությամբ 7,743 ընտանիք, որոնք տեղահանվել են Արցախից, ստացել են տուն գնման վկայագրեր, տեղեկացրել է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության խոսնակ Նվեր Կոստանյանը իր Facebook էջում՝ հերքելով լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկությունները ծրագրի մասին:
Նա նշել է, որ 7,147 ընտանիք ստացել է վկայագրեր բնակարան գնելու համար, 297 ընտանիք՝ կառուցման համար, և ևս 299 ընտանիք՝ արդեն առկա վարկերի վերադարձի աջակցման բաղադրիչի շրջանակներում:
Միաժամանակ, 4,146 ընտանիք, որոնք կազմում են 19,098 մարդ, արդեն օգտագործել են իրենց տրամադրված վկայագրերը:
Հատկապես, 3,853 ընտանիք օգտագործել է վկայագրեր բնակարան գնելու համար, 62 ընտանիք՝ կառուցման համար, և 231 ընտանիք՝ վարկերի վերադարձի աջակցման համար:
Կոստանյանը նաև նշել է, որ Կոտայքի մարզը զբաղեցնում է առաջին տեղը օգտագործված վկայագրերի թվով՝ 1,081, այնուհետև՝ Արմավիրի մարզը՝ 667, Արարատի մարզը՝ 531, Երևանը՝ 450 և Լոռու մարզը՝ 368 վկայագիր:
Նա կոչ է արել լրատվամիջոցներին հենվել թվային տվյալների և փաստական ապացույցների վրա՝ պատրաստելով հաղորդումներ ծրագրի մասին:
Հրապարակակն հայտնել էր, որ բարձր բնակարանային գները դժվարություններ են ստեղծել վկայագրերի օգտագործման գործում:

На 13 августа 2026 года 7,743 семьи, переселившиеся из Арцаха, получили жилищные сертификаты, сообщил пресс-секретарь Министерства труда и социальных вопросов Армении Нвер Костанян на своей странице в Facebook, опровергнув сообщения в СМИ о программе.
Он сообщил, что 7,147 семей получили сертификаты на покупку жилья, 297 семей на строительство и еще 299 семей в рамках компонента, предоставляющего помощь в погашении существующих ипотек.
В то же время 4,146 семей, состоящих в общей сложности из 19,098 человек, уже использовали выданные им сертификаты.
В частности, 3,853 семьи использовали сертификаты для покупки жилья, 62 для строительства, а 231 семья использовала сертификаты, предназначенные для поддержки погашения существующих ипотек.
Костанян также сообщил, что провинция Котайк заняла первое место по количеству использованных сертификатов по компонентам покупки и строительства, с 1,081. За ней следуют провинция Армавир с 667, провинция Арарат с 531, Ереван с 450 и провинция Лори с 368 сертификатами.
Он призвал средства массовой информации опираться на числовые данные и фактические доказательства при подготовке отчетов о программе.
Храпарак сообщал, что высокие цены на жилье создали трудности в использовании сертификатов, предоставленных в рамках программы.