ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 7-ին հանդիպել է Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից՝ նշելով, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը, ինչպես նաև դրա իրականացման մեխանիզմների կատարելագործման, գործընթացների ճկունացման և արագացմանն առնչվող հարցեր։
Կարևորելով ծրագրի դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը՝ բարձրացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մարզերի մրցունակությունը։

Министр экономики Армении Георгий Папоян 7 августа встретился с представителями Всемирного банка и Фонда территориального развития Армении. На встрече также присутствовала председатель Комитета по туризму Министерства экономики Армении Лусине Георгян.
По информации «Арменпресс», в ходе встречи обсуждался ход программы улучшения туризма и региональной инфраструктуры (TRIP), а также вопросы совершенствования механизмов ее реализации, гибкости и ускорения процессов.
Подчеркивая роль программы в развитии туризма и модернизации региональной инфраструктуры, стороны подтвердили готовность продолжать тесное сотрудничество для обеспечения эффективной реализации запланированных мероприятий.
В рамках программы TRIP предусмотрено инвестирование 120 миллионов евро в развитие туристических кластеров в Гории, Арене, Джермуке, Ехегисе, Двине, Гюмри и Дилижане. Программа направлена на стимулирование развития винного, курортного, приключенческого, культурного, образовательного и экотуризма, повышая привлекательность Армении как туристического направления и конкурентоспособность регионов.