Թրամփի վարչակազմը ներկայացնում է Իրանի դեմ գլոբալ պատժամիջոցների ծրագիրը, նշելով, որ Չինաստանը չի բացառվում
Լուրեր | 2026/08/24 17:27
Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է պատժամիջոցներ Իրանի «աջակիցների» դեմ
Թրամփի վարչակազմը երկուշաբթի օրը հայտարարեց Իրանի տնտեսությունը մեկուսացնելու ծրագրի մասին, սպառնալով երկրորդական պատժամիջոցներ կիրառել Իսլամական Հանրապետության «աջակիցների» դեմ:
«Մենք սկսում ենք տնտեսական հարձակման ծրագիր Իրանի ֆինանսական կապերի դեմ ամբողջ աշխարհում», - ասաց ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը, երբ ներկայացրեց նոր պատժամիջոցների սխեման՝ անվանելով այն «Տնտեսական արտաքսում»:
Նախագահ Թրամփը զանգահարում է աշխարհի առաջնորդներին և անում «հատուկ պահանջներ» Իրանի հետ իրենց հարաբերությունները դադարեցնելու համար, ասաց Բեսենտը:
«Մենք ուզում ենք այստեղ պարզ դարձնել, որ ոչ ոք չի կարող խուսափել ԱՄՆ պատժամիջոցներից», - ասաց Բեսենտը:
Նա նաև նշեց, որ ԱՄՆ-ն ընդլայնում է պատժամիջոցների շրջանակը՝ նպատակ ունենալով թիրախավորել Իրանի թվային ակտիվները, տեխնոլոգիան, ոսկին, ավիացիան և ծովային փոխադրումները:

Администрация Трампа представила глобальный план санкций против Ирана, сигнализируя, что Китай не исключен
Новости | 2026/08/24 17:27
Администрация Трампа планирует санкции против «помощников» Ирана
Администрация Трампа в понедельник объявила о плане изоляции экономики Ирана, угрожая наложить вторичные санкции на «помощников», поддерживающих Исламскую Республику:
«Мы запускаем экономическую атаку на финансовые связи Ирана по всему миру», - сказал министр финансов Скотт Бессент, представляя новую схему санкций, названную «Операция Экономическое Изгнание»:
Президент Трамп звонит мировым лидерам и делает «конкретные запросы» на прекращение их взаимодействия с Ираном, сказал Бессент:
«Мы хотим ясно дать понять, что никто не выше досягаемости американских санкций», - сказал Бессент:
Он также отметил, что США расширяют сферу санкций, чтобы нацелиться на цифровые активы Ирана, технологии, золото, авиацию и морские перевозки: