«Ոչինչ չի կարող կանխել նոր հակամարտությունը, բայց իրարից կախվածություն ունեցող ու իրար հետ առևտուր անող երկրները քիչ հավանական է, որ հակամարտության մեջ մտնեն», - «Սիվիլնեթ»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի խաղաղության առաքելությունների հարցերով հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի ավագ խորհրդականը:
Արյե Լայթսթոունն ասել է, որ ամերիկյան կողմի համոզմամբ՝ Սյունիքով Նախիջևանը Ադրբեջանին կապող «Թրամփի ուղին» կարող է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը:
«Այն, ինչ մենք ստեղծում ենք այստեղ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, հնարավորություն է՝ կապելու ոչ միայն Ադրբեջանն ու Հայաստանը, այլև կապելու ամբողջ տարածաշրջանը։ Այժմ մենք ապրում ենք շատ բարդ ժամանակներում այս տարածաշրջանում և այլուր, որտեղ ապրանքներն ու ռեսուրսները անվտանգ, ապահով և հետևողականորեն տեղափոխելու կարողությունը, թերևս, յուրաքանչյուր երկրի հիմնական պահանջներից է», - ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Պատասխանելով լրատվամիջոցի հարցին, թե արդյո՞ք ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական հակամարտությունը անվտանգային մարտահրավերներ չի ստեղծում «Թրամփի ուղու» և Հայաստանի համար, ամերիկացի պաշտոնյան ասել է, թե ԱՄՆ-ը չի անի որևէ բան, որը վտանգի տակ կդնի Հայաստանի անվտանգությունը:
«Սա ենթակառուցվածքային նախագիծ է։ Գնացք է լինելու, լինելու է ճանապարհ, խողովակաշարեր, էլեկտրական գծեր: Եվ երբ դա տեղի ունենա, մարդիկ կբացահայտեն, որ դա կհանգեցնի ավելի մեծ բարգավաճման, ավելի շատ էներգիայի ու ավելի մեծ անվտանգության», - ասել է Լայթսթոունը:
Հայաստանի կառավարությունն անցած ամիս հավանություն է տվել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև TRIPP-ի վերաբերյալ կնքված ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագծին:
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը TRIPP համաձայնագրի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը կքննարկի սեպտեմբերին:

«Ничто не может предотвратить новый конфликт, но страны, которые зависят друг от друга и ведут торговлю, маловероятно, что вступят в конфликт», - заявил старший советник специального посланника президента США по вопросам миротворческих миссий Стив Уиткофф в интервью «Сивилнет».
Арье Лайтстоун отметил, что американская сторона уверена, что «Путь Трампа», соединяющий Нахичевань с Азербайджаном через Сюник, может укрепить мир между Арменией и Азербайджаном.
«То, что мы создаем здесь с Арменией и Азербайджаном, это возможность связать не только Азербайджан и Армению, но и весь регион. Мы живем в очень сложные времена в этом регионе и за его пределами, где способность безопасно и надежно перемещать товары и ресурсы, вероятно, является одним из основных требований каждой страны», - сказал американский чиновник.
Отвечая на вопрос СМИ о том, создает ли военный конфликт между США и Ираном угрозы безопасности для «Пути Трампа» и Армении, американский чиновник сказал, что США не сделают ничего, что поставит под угрозу безопасность Армении.
«Это инфраструктурный проект. Будет железная дорога, будет дорога, трубопроводы, линии электропередач. И когда это произойдет, люди поймут, что это приведет к большему процветанию, большему количеству энергии и большей безопасности», - сказал Лайтстоун.
Правительство Армении в прошлом месяце одобрило проект закона о ратификации рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве между Арменией и Соединенными Штатами по TRIPP.
Конституционный суд Армении рассмотрит вопрос о соответствии соглашения TRIPP Конституции в сентябре.