«Ոչինչ չի կարող կանխել նոր հակամարտությունը, բայց իրարից կախվածություն ունեցող ու իրար հետ առևտուր անող երկրները քիչ հավանական է, որ հակամարտության մեջ մտնեն», - «Սիվիլնեթ»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի խաղաղության առաքելությունների հարցերով հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի ավագ խորհրդականը:
Արյե Լայթսթոունն ասել է, որ ամերիկյան կողմի համոզմամբ՝ Սյունիքով Նախիջևանը Ադրբեջանին կապող «Թրամփի ուղին» կարող է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը:
«Այն, ինչ մենք ստեղծում ենք այստեղ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, հնարավորություն է՝ կապելու ոչ միայն Ադրբեջանն ու Հայաստանը, այլև կապելու ամբողջ տարածաշրջանը։ Այժմ մենք ապրում ենք շատ բարդ ժամանակներում այս տարածաշրջանում և այլուր, որտեղ ապրանքներն ու ռեսուրսները անվտանգ, ապահով և հետևողականորեն տեղափոխելու կարողությունը, թերևս, յուրաքանչյուր երկրի հիմնական պահանջներից է», - ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Պատասխանելով լրատվամիջոցի հարցին, թե արդյո՞ք ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական հակամարտությունը անվտանգային մարտահրավերներ չի ստեղծում «Թրամփի ուղու» և Հայաստանի համար, ամերիկացի պաշտոնյան ասել է, թե ԱՄՆ-ը չի անի որևէ բան, որը վտանգի տակ կդնի Հայաստանի անվտանգությունը:
«Սա ենթակառուցվածքային նախագիծ է։ Գնացք է լինելու, լինելու է ճանապարհ, խողովակաշարեր, էլեկտրական գծեր: Եվ երբ դա տեղի ունենա, մարդիկ կբացահայտեն, որ դա կհանգեցնի ավելի մեծ բարգավաճման, ավելի շատ էներգիայի ու ավելի մեծ անվտանգության», - ասել է Լայթսթոունը:
Հայաստանի կառավարությունն անցած ամիս հավանություն է տվել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև TRIPP-ի վերաբերյալ կնքված ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագծին:
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը TRIPP համաձայնագրի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը կքննարկի սեպտեմբերին:

“Nothing can prevent a new conflict, but countries that are interdependent and trade with each other are less likely to enter into conflict,” said Arye Lightstone, a senior advisor to U.S. Special Envoy for Peace Missions Steve Witkoff, in an interview with Civilnet.
Lightstone stated that the U.S. believes that the “Trump's Path,” which connects Nakhchivan to Azerbaijan through Syunik, could strengthen peace between Armenia and Azerbaijan.
“What we are creating here with Armenia and Azerbaijan is an opportunity to connect not only Azerbaijan and Armenia but the entire region. We are living in very complex times in this region and elsewhere, where the ability to move goods and resources safely, securely, and consistently is perhaps one of the primary requirements of every country,” the U.S. official said.
In response to a media question about whether the military conflict between the U.S. and Iran poses security challenges for the “Trump's Path” and Armenia, the U.S. official stated that the U.S. will not do anything that jeopardizes Armenia's security.
“This is an infrastructure project. There will be a railway, there will be a road, pipelines, power lines. And when that happens, people will discover that it will lead to greater prosperity, more energy, and greater security,” Lightstone said.
The Armenian government last month approved a draft law on the ratification of the framework agreement on strategic cooperation between Armenia and the United States regarding TRIPP.
The Constitutional Court of Armenia will discuss the compliance of the TRIPP agreement with the Constitution in September.