Այս եռամսյակում մանրածախ առևտրի ընկերությունները տարբեր կերպ են հաշվետվություն ներկայացնում Թրամփի տուրքերից վերադարձների մասին, որոնք ստացվել են այս տարվա սկզբին, երբ նախագահ Թրամփի պարտադրած տուրքերը չեղարկվեցին:
Որոշ ընկերություններ բացահայտորեն նշել են, որ լրացուցիչ գումարը օգտագործել են սպառողների գները նվազեցնելու համար, մինչդեռ մյուսները հայտարարել են, որ այն օգտագործել են իրենց շահույթները բարձրացնելու համար:
Այս տարբերությունը կարող է պայմանավորված լինել մանրածախ ընկերությունների տարբեր ռազմավարություններով՝ իրենց հիմնական սպառողներին կամ ներդրողներին գրավելու համար:
Գների նվազեցում
Որոշ մանրածախ ընկերություններ ընտրել են բացահայտորեն ասել, որ իրենց լրացուցիչ գումարը օգտագործում են սպառողների համար ապրանքների գները նվազեցնելու համար:
Home Depot-ը տեսել է իր ընդհանուր շահույթը 0.3%-ով բարձրանալը, որի հիմքում ընկած է տուրքերից վերադարձը: Ընկերությունը հայտնել է, որ ստացել է $730 միլիոն տուրքերից վերադարձ, որի շուրջ $685 միլիոնը օգտագործել է ապրանքների վաճառքի արժեքը նվազեցնելու համար:
Walmart-ը նույնպես նման ճանապարհով է գնացել: Ընկերության ֆինանսական տնօրեն John David Rainey-ն հայտնել է, որ նրանք նախատեսում են օգտագործել $2.9 միլիարդ տուրքերից վերադարձները սպառողների գները նվազեցնելու համար:
Մարգինների բարձրացում
Ի տարբերություն նրանց, Lowe's-ը հայտնել է, որ իր տուրքերից վերադարձը 11 ցենտով բարձրացրել է իր բաժնետոմսերի եկամուտը: Ընկերության ղեկավար Marvin Ellison-ը նշել է, որ $80 միլիոն վերադարձ չի նախատեսում օգտագործել գները նվազեցնելու համար:
Target-ը նույնպես չի նշել, թե արդյոք օգտագործում է տուրքերից վերադարձները գները նվազեցնելու համար, սակայն հայտնել է, որ տուրքերից վերադարձը $752 միլիոնով բարձրացրել է իր զուտ եկամուտը:
Wall Street և Main Street
Այս եռամսյակում եկամուտների ավելացումը նշանակում է, որ անցյալ տարվա արդյունքների համեմատությունները շատ դեպքերում բարենպաստ են եղել մանրածախ առևտրի ընկերությունների համար:
Սակայն, մյուս կողմից, այդ եկամուտները նաև բարձրացնում են համեմատական չափանիշները հաջորդ տարվա համար:

В этом квартале розничные компании по-разному отчитываются о возвратах тарифов Трампа, которые были получены в начале года, когда тарифы, наложенные президентом Трампом, были отменены:
Некоторые компании открыто заявили, что использовали дополнительные средства для снижения цен для потребителей, в то время как другие сообщили, что направили их на увеличение своей прибыли:
Это различие может быть связано с тем, что розничные компании выбирают разные стратегии для привлечения своих основных потребителей или инвесторов:
Снижение цен
Некоторые розничные компании выбрали открыто заявить, что они выделяют свои дополнительные средства на снижение цен на товары для потребителей:
Home Depot увидела, что ее валовая прибыль увеличилась на 0,3%, что связано с возвратом тарифов. Компания сообщила, что получила $730 миллионов возвратов тарифов, из которых около $685 миллионов было использовано для снижения стоимости проданных товаров:
Walmart также пошел по аналогичному пути. Финансовый директор John David Rainey сообщил, что компания планирует использовать $2,9 миллиарда возвратов тарифов для снижения цен для потребителей:
Увеличение маржи
В отличие от них, Lowe's сообщил, что возврат тарифов увеличил его прибыль на акцию на 11 центов. Генеральный директор Marvin Ellison отметил, что компания получила около $80 миллионов возвратов и не планирует использовать эти средства для снижения цен:
Target также не уточнил, использует ли он возвраты тарифов для снижения цен, хотя сообщил, что возврат тарифов увеличил его чистую прибыль на $752 миллиона:
Wall Street и Main Street
Дополнительные увеличения прибыли в этом квартале означают, что сравнения с результатами прошлого года во многих случаях были благоприятными для розничных компаний:
Однако, с другой стороны, эти доходы также устанавливают более высокую планку для сравнений в следующем году: