Թրամփի Ջոնսի օրենքի ազատման ազդեցությունը գազի գների վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտածում է երկարացնել Ջոնսի օրենքի ազատումը, քանի որ գազի գները գերազանցում են $4 մեկ գալոն, ինչը քաղաքական ռիսկ է առաջացնում նախընտրական ժամանակահատվածում: Թրամփը նաև ճնշում է ExxonMobil և Chevron ընկերությունների վրա, որոնք բարձր շահույթներ են արձանագրել, և հետաքննություն է սկսել գների բարձրացման հնարավոր դեպքերի վերաբերյալ:
Ջոնսի օրենքը, որը պահանջում է, որ ԱՄՆ նավահանգիստների միջև բեռնափոխադրումները իրականացվեն միայն ամերիկյան նավերով, արդեն 40 անգամ ազատվել է իր 105-ամյա պատմության ընթացքում: Սակայն, ինչպես ցույց է տվել նախորդ ազատումը, այն քիչ ազդեցություն է ունեցել գազի գների վրա:
Թրամփի վարչակազմը, որը փորձում է նվազեցնել գազի գները, նաև դիմում է արդիականացման և փոփոխությունների առաջարկներին, սակայն դիմադրություն է հանդիպում նավթային արդյունաբերության և քաղաքականության մեջ:

Президент США Дональд Трамп рассматривает возможность продления отмены закона Джонса, так как цены на бензин превышают $4 за галлон, что создает политический риск перед выборами. Трамп также оказывает давление на ExxonMobil и Chevron, которые показывают высокие прибыли, и инициировал расследование по возможным случаям завышения цен.
Закон Джонса, требующий, чтобы грузоперевозки между портами США осуществлялись только американскими судами, уже 40 раз отменялся за свою 105-летнюю историю. Однако, как показал предыдущий случай, это мало повлияло на цены на бензин.
Администрация Трампа, стремящаяся снизить цены на бензин, также рассматривает предложения по модернизации и изменениям, но сталкивается с сопротивлением со стороны нефтяной промышленности и политиков.