ԱՄՆ նավթային ընկերությունը, որը կապված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի շրջապատի հետ, սկսել է հորատման համար նախատեսված սարքավորումներ մատակարարել Գրենլանդիա՝ չստանալով դրա համար տեղական իշխանությունների թույլտվությունը, գրել է The Guardian-ը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել այն ֆոնին, երբ ԱՄՆ նախագահը նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել արկտիկական տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու մասին։
Գրենլանդիայի կառավարությունը «կոշտ նախազգուշացում» է արել Greenland Energy ընկերությանը՝ հայտարարելով, որ կղզու արևելյան ափ սարքավորումներ տեղափոխելու թույլտվություն չի տրվել։ Իշխանությունները պահանջել են հետագա բոլոր լոգիստիկ գործողությունները համաձայնեցնել հանքային ռեսուրսների գերատեսչության հետ։
The Guardian-ի տվյալներով՝ վերջին օրերին քարշակը Ջեյմսոն Լենդ շրջանի ափ է հասցրել մի բեռնանավակ և բեռնաթափել մոտ մեկ տասնյակ սարքավորումներով բեռնարկղեր։ Նավագնացային ընկերության ներկայացուցիչը հաստատել է, որ բեռը պատկանել է Greenland Energy-ին։
Անցյալ տարի Տեխասում ստեղծված ընկերությունը մտադիր է մոտ 60 մլն դոլար ծախսել Ջեյմսոն Լենդում երկու հորի հորատման վրա։ Նրա ղեկավարները պնդում են, որ այդտեղ կարող են գտնվել մինչև 1 տրլն դոլար արժողությամբ նավթի պաշարներ։
Միևնույն ժամանակ, Գրենլանդիան 2021 թվականից բնապահպանական նկատառումներով այլևս նոր լիցենզիաներ չի տրամադրում նավթի հետախուզման համար։ Բրիտանական 80 Mile ընկերությունը նախկինում ստացել էր Ջեյմսոն Լենդում հետախուզման իրավունքներ, իսկ Greenland Energy-ն ծրագրում է ձեռք բերել նախագծի վերահսկիչ փաթեթը՝ աշխատանքների ֆինանսավորման դիմաց։ Հորատումն սկսելու համար ընկերությանը նախկինի պես անհրաժեշտ է գրենլանդական իշխանությունների թույլտվությունը։
Հունիսին Greenland Energy-ի ներկայացուցիչը Ջեյմսոն Լենդի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ արդեն հայտարարել էր, թե ընկերությունն իբր ստացել է սարքավորումների տեղափոխման թույլտվությունը։ Ավելի ուշ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Լարի Սվեթսը խոստովանել էր, որ նախագծի ներկայացուցիչների «ոգևորության» պատճառով նրանց հայտարարությունները կարող էին շփոթություն առաջացնել։
Այժմ Գրենլանդիայի իշխանությունները հայտնել են, որ աշխատանքների իրականացման հայտը դեռ մնում է քննարկման փուլում։ Միևնույն ժամանակ, նրանք արդեն տեղափոխված սարքավորումները դուրս բերելու պահանջը համարում են «անհամաչափ միջոց»։
Իրավիճակը լրացուցիչ քաղաքական սրություն է ստանում նաև Թրամփի՝ Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու անհրաժեշտության մասին շարունակվող հայտարարությունների ֆոնին։ Սարքավորումների բեռնաթափումից երկու օր անց ԱՄՆ նախագահը Truth Social-ում հրապարակել է նկար, որտեղ ինքը «վեր է խոյանում» Գրենլանդիայի մի բնակավայրի վրա։
Greenland Energy-ն պնդում է, որ նավթային նախագիծը կապված չէ տարածքի բռնակցման վերաբերյալ ամերիկյան ծրագրերի հետ։ Ընկերությունը հույս ունի առաջին հորի հորատումը սկսել հոկտեմբերին։ Թրամփի՝ Գրենլանդիայի հարցերով ներկայացուցիչը, Լուիզիանայի նահանգապետ Ջեֆ Լենդրին, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կղզին կարող է սկսել նավթ արդյունահանել արդեն հաջորդ տարի։

Американская нефтяная компания, связанная с окружением президента США Дональда Трампа, начала поставлять оборудование для бурения в Гренландию, не получив на это разрешение местных властей, сообщает The Guardian.
Инцидент произошел на фоне новых угроз президента США о необходимости установить контроль над арктической территорией.
Правительство Гренландии сделало «жесткое предупреждение» компании Greenland Energy, заявив, что разрешение на перемещение оборудования на восточное побережье острова не было выдано. Власти потребовали согласовать все дальнейшие логистические действия с департаментом минеральных ресурсов.
Согласно данным The Guardian, в последние дни баржа доставила на берег района Джеймсон Ленд один грузовой корабль и разгрузила около десятка контейнеров с оборудованием. Представитель судоходной компании подтвердил, что груз принадлежал Greenland Energy.
Компания, основанная в Техасе в прошлом году, намерена потратить около 60 миллионов долларов на бурение двух скважин в Джеймсон Ленд. Ее руководители утверждают, что там могут находиться запасы нефти стоимостью до 1 триллиона долларов.
В то же время Гренландия с 2021 года не выдает новых лицензий на разведку нефти по экологическим соображениям. Британская компания 80 Mile ранее получила права на разведку в Джеймсон Ленд, а Greenland Energy планирует приобрести контрольный пакет проекта в обмен на финансирование работ.
Для начала бурения компании по-прежнему необходимо разрешение властей Гренландии.
В июне представитель Greenland Energy на встрече с жителями Джеймсон Ленд уже заявил, что компания якобы получила разрешение на перемещение оборудования. Позже председатель совета директоров компании Лари Свитс признал, что заявления представителей проекта могли вызвать путаницу из-за «вдохновения».
Теперь власти Гренландии сообщили, что заявка на осуществление работ все еще находится на стадии обсуждения. В то же время они считают требование о возврате уже перемещенного оборудования «непропорциональной мерой».
Ситуация дополнительно обостряется на фоне продолжающихся заявлений Трампа о необходимости установить контроль над Гренландией. За два дня до разгрузки оборудования президент США опубликовал в Truth Social фотографию, на которой он «высится» над одним из населенных пунктов Гренландии.
Greenland Energy утверждает, что нефтяной проект не связан с американскими планами по аннексии территории. Компания надеется начать бурение первой скважины в октябре. Представитель Трампа по Гренландии, губернатор Луизианы Джефф Лендри, ранее заявлял, что остров может начать добычу нефти уже в следующем году.