ԱՄՆ նավթային ընկերությունը, որը կապված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի շրջապատի հետ, սկսել է հորատման համար նախատեսված սարքավորումներ մատակարարել Գրենլանդիա՝ չստանալով դրա համար տեղական իշխանությունների թույլտվությունը, գրել է The Guardian-ը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել այն ֆոնին, երբ ԱՄՆ նախագահը նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել արկտիկական տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու մասին։
Գրենլանդիայի կառավարությունը «կոշտ նախազգուշացում» է արել Greenland Energy ընկերությանը՝ հայտարարելով, որ կղզու արևելյան ափ սարքավորումներ տեղափոխելու թույլտվություն չի տրվել։ Իշխանությունները պահանջել են հետագա բոլոր լոգիստիկ գործողությունները համաձայնեցնել հանքային ռեսուրսների գերատեսչության հետ։
The Guardian-ի տվյալներով՝ վերջին օրերին քարշակը Ջեյմսոն Լենդ շրջանի ափ է հասցրել մի բեռնանավակ և բեռնաթափել մոտ մեկ տասնյակ սարքավորումներով բեռնարկղեր։ Նավագնացային ընկերության ներկայացուցիչը հաստատել է, որ բեռը պատկանել է Greenland Energy-ին։
Անցյալ տարի Տեխասում ստեղծված ընկերությունը մտադիր է մոտ 60 մլն դոլար ծախսել Ջեյմսոն Լենդում երկու հորի հորատման վրա։ Նրա ղեկավարները պնդում են, որ այդտեղ կարող են գտնվել մինչև 1 տրլն դոլար արժողությամբ նավթի պաշարներ։
Միևնույն ժամանակ, Գրենլանդիան 2021 թվականից բնապահպանական նկատառումներով այլևս նոր լիցենզիաներ չի տրամադրում նավթի հետախուզման համար։ Բրիտանական 80 Mile ընկերությունը նախկինում ստացել էր Ջեյմսոն Լենդում հետախուզման իրավունքներ, իսկ Greenland Energy-ն ծրագրում է ձեռք բերել նախագծի վերահսկիչ փաթեթը՝ աշխատանքների ֆինանսավորման դիմաց։ Հորատումն սկսելու համար ընկերությանը նախկինի պես անհրաժեշտ է գրենլանդական իշխանությունների թույլտվությունը։
Հունիսին Greenland Energy-ի ներկայացուցիչը Ջեյմսոն Լենդի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ արդեն հայտարարել էր, թե ընկերությունն իբր ստացել է սարքավորումների տեղափոխման թույլտվությունը։ Ավելի ուշ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Լարի Սվեթսը խոստովանել էր, որ նախագծի ներկայացուցիչների «ոգևորության» պատճառով նրանց հայտարարությունները կարող էին շփոթություն առաջացնել։
Այժմ Գրենլանդիայի իշխանությունները հայտնել են, որ աշխատանքների իրականացման հայտը դեռ մնում է քննարկման փուլում։ Միևնույն ժամանակ, նրանք արդեն տեղափոխված սարքավորումները դուրս բերելու պահանջը համարում են «անհամաչափ միջոց»։
Իրավիճակը լրացուցիչ քաղաքական սրություն է ստանում նաև Թրամփի՝ Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու անհրաժեշտության մասին շարունակվող հայտարարությունների ֆոնին։ Սարքավորումների բեռնաթափումից երկու օր անց ԱՄՆ նախագահը Truth Social-ում հրապարակել է նկար, որտեղ ինքը «վեր է խոյանում» Գրենլանդիայի մի բնակավայրի վրա։
Greenland Energy-ն պնդում է, որ նավթային նախագիծը կապված չէ տարածքի բռնակցման վերաբերյալ ամերիկյան ծրագրերի հետ։ Ընկերությունը հույս ունի առաջին հորի հորատումը սկսել հոկտեմբերին։ Թրամփի՝ Գրենլանդիայի հարցերով ներկայացուցիչը, Լուիզիանայի նահանգապետ Ջեֆ Լենդրին, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կղզին կարող է սկսել նավթ արդյունահանել արդեն հաջորդ տարի։

An American oil company linked to President Donald Trump's circle has begun supplying drilling equipment to Greenland without obtaining permission from local authorities, The Guardian reports.
The incident comes amid new threats from the U.S. president to establish control over the Arctic territory.
The Greenland government issued a 'stern warning' to Greenland Energy, stating that no permission had been granted for moving equipment to the island's eastern shore. Authorities have demanded that all further logistics be coordinated with the mineral resources department.
According to The Guardian, in recent days, a barge has delivered a cargo ship to the shore of the Jameson Land area and unloaded about a dozen containers of equipment. A representative of the shipping company confirmed that the cargo belonged to Greenland Energy.
The company, established in Texas last year, plans to spend about $60 million on drilling two wells in Jameson Land. Its executives claim that there may be up to $1 trillion worth of oil reserves there.
At the same time, Greenland has not issued new licenses for oil exploration since 2021 for environmental reasons. The British company 80 Mile previously obtained exploration rights in Jameson Land, and Greenland Energy plans to acquire a controlling stake in the project in exchange for financing the work.
To start drilling, the company still needs permission from the Greenlandic authorities.
In June, a representative of Greenland Energy had already stated at a meeting with residents of Jameson Land that the company had supposedly received permission to move the equipment. Later, the chairman of the board of directors, Larry Sweats, admitted that the statements made by project representatives could have caused confusion due to their 'enthusiasm.'
Now, the Greenland authorities have stated that the application for conducting the work is still under discussion. At the same time, they consider the demand to remove the already moved equipment to be 'an excessive measure.'
The situation is further exacerbated by Trump's ongoing statements about the need to establish control over Greenland. Two days after the unloading of the equipment, the U.S. president posted a photo on Truth Social where he 'looms' over a settlement in Greenland.
Greenland Energy insists that the oil project is not connected to American plans for annexing the territory. The company hopes to begin drilling the first well in October. Trump's representative for Greenland, Louisiana Governor Jeff Landry, had previously stated that the island could start producing oil as early as next year.