Թրամփի ընտանիքի աջակցությամբ World Liberty ընկերությունը ստացավ բանկային վարկանիշի պայմանական հաստատում
Լուրեր | 2026/08/14 21:10
World Liberty Trust Co.-ի բանկային վարկանիշը թույլ կտա թողարկել ստաբլքոյններ
ԱՄՆ-ի ֆինանսական կարգավորող մարմինը պայմանական հաստատել է World Liberty Trust Co.-ի բանկային վարկանիշի դիմումը, որը կապված է World Liberty Financial ընկերության հետ, որը մասնակիորեն պատկանում է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընտանիքին:
World Liberty Financial-ը հայտարարում է, որ ընկերության 38%-ը պատկանում է Թրամփի և նրա ընտանիքի անդամներին:
Այս վարկանիշը թույլ կտա World Liberty-ին թողարկել ստաբլքոյններ, որոնք հիմնված են անվտանգ պահուստային ակտիվների վրա, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ի պետական պարտատոմսերը:
Այս պահին World Liberty-ը որոշ ստաբլքոյն ծառայություններ ստանում է երրորդ կողմերից, ինչպիսիք են BitGo:
Ամերիկայի ֆինանսների վերահսկողության գրասենյակը (OCC) նշել է, որ վարկանիշի գործընթացը դեռևս չի ավարտվել, քանի որ ընկերությունը պետք է լրացուցիչ քայլեր կատարի, այդ թվում՝ կապիտալ հավաքի:
World Liberty Financial-ի CEO Զաք Վիտկոֆը նշել է, որ իրենք ողջունում են շարունակական վերահսկողությունը:
Որոշ դեմոկրատ կոնգրեսականներ, այդ թվում՝ սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը, քննադատել են այս դիմումը, նշելով, որ Թրամփը չի կարող ունենալ ֆինանսական շահեր կրիպտո ոլորտում:

Криптофирма World Liberty, поддерживаемая семьей Трампа, получила условное одобрение банковской лицензии
Новости | 2026/08/14 21:10
Банковская лицензия World Liberty Trust Co. позволит выпускать стейблкоины
Федеральный финансовый регулятор условно одобрил заявку на получение банковской лицензии от компании, связанной с World Liberty Financial, криптофирмой, частично принадлежащей семье бывшего президента Дональда Трампа.
Офис контролера валюты в пятницу дал условное одобрение заявке World Liberty Trust Co. на получение национальной банковской лицензии, согласно письму, размещенному на сайте OCC.
Компания World Liberty Financial заявляет, что 38% компании принадлежит "сущности, связанной с Дональдом Трампом и некоторыми членами его семьи".
Эта банковская лицензия позволит World Liberty выпускать стейблкоины, вид криптовалюты, который обеспечен безопасными резервными активами, такими как казначейские облигации США.
В настоящее время World Liberty полагается на третью сторону, BitGo, для некоторых услуг стейблкоинов.
Процесс подачи заявки на лицензию еще не завершен, так как компании необходимо выполнить дополнительные шаги, включая привлечение капитала.
Генеральный директор World Liberty Financial Зак Уиткофф заявил, что они приветствуют постоянный контроль со стороны федеральных регуляторов.
Некоторые конгрессмены-демократы, включая сенатора Элизабету Уоррен, критиковали эту заявку, указывая на финансовые интересы Трампа в криптоиндустрии.