Թրամփի արտասահմանյան լիցենզավորման բիզնեսը աճում է մինչև 59.5 միլիոն դոլար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2025 թվականին արտասահմանյան անշարժ գույքի լիցենզավորման եկամուտը հաշվարկել է 59.5 միլիոն դոլար, ինչը 71%-ով ավելին է 2024 թվականից և գրեթե 10 անգամ ավելի շատ, քան 2023 թվականին:
• Եկամուտի գրեթե երկու երրորդը գալիս է Պարսից ծոցի նախագծերից, այդ թվում՝ 25.8 միլիոն դոլար Սաուդյան Արաբիայի Դար Ալ Արկան ընկերությունից և 11.3 միլիոն դոլար Դուբայից Դամակ ընկերությունից:
• Որոշ զարգացնողներ, ովքեր լիցենզավորում են Թրամփի անունը, նաև փորձում էին ԱՄՆ ներդրումներ, պետական հաստատ approvals կամ բարենպաստ հարաբերություններ ձեռք բերել:
• Էթիկայի դիտորդները նշում են, որ այս գործարքները ստեղծում են հակասություններ Թրամփի քաղաքական ղեկավարության և մասնավոր շահերի միջև:
Թրամփի արտասահմանյան անշարժ գույքի լիցենզավորման բիզնեսը մեծ աճ է գրանցել նրա պաշտոնավարման առաջին տարում, երբ միջազգային զարգացնողները վճարում էին բարձր գներ, որպեսզի իրենց շենքերը, գոլֆի խաղահրապարակները և ծովափնյա հանգստավայրերը անվանակոչեն Թրամփի անունով:
Արտասահմանյան լիցենզավորման եկամուտը, որը ներառում է Թրամփի անունը օգտագործելու համար վճարները, 71%-ով աճել է 2024 թվականից:
Թրամփի կազմակերպությունը հայտարարել է, որ գործում է "նախ presidency-ից լիովին առանձին" և遵循ում է էթիկայի և հակասության օրենքները:

Президент Дональд Трамп сообщил о доходах от зарубежного лицензирования недвижимости в размере 59,5 миллиона долларов в 2025 году, что на 71% больше, чем в 2024 году, и почти в десять раз больше, чем в 2023 году:
- Почти две трети доходов поступили от проектов в Персидском заливе, включая 25,8 миллиона долларов от саудовской компании Dar Al Arkan и 11,3 миллиона долларов от дубайского застройщика Damac:
- Некоторые застройщики, лицензирующие имя Трампа, также искали инвестиции в США, государственные разрешения или благоприятные отношения:
- Наблюдатели за этикой заявили, что сделки создают конфликты между политической ролью Трампа и частными интересами:
Зарубежный бизнес Трампа по лицензированию недвижимости значительно увеличился в его первый год на посту, когда международные застройщики платили высокие цены за использование имени Трампа для своих зданий, гольф-полей и курортов:
Доходы от зарубежного лицензирования, включая плату за использование имени Трампа, выросли на 71% по сравнению с 2024 годом:
Организация Трампа заявила, что работает "полностью отдельно от президентства" и соблюдает законы о этике и конфликтах интересов: