Թրամփի աջակցությամբ World Liberty-ը ստացավ պայմանական բանկային արտոնագիր
ԱՄՆ-ի ֆինանսների վերահսկման գրասենյակը (OCC) հայտարարել է, որ World Liberty Trust Company-ին տրամադրվել է պայմանական բանկային արտոնագիր, որը թույլ է տալիս ընկերությանը իրականացնել fiduciar և այլ վստահական գործունեություններ ազգային վստահության բանկի կարգավիճակով:
«Այս նախնական պայմանական հաստատումը տրվել է OCC-ին հասանելի բոլոր տեղեկությունների մանրակրկիտ գնահատման հիման վրա, այդ թվում՝ դիմումի և բանկի ներկայացուցիչների կողմից ներկայացված հայտարարությունների և պարտավորությունների»,- նշված է OCC-ի հայտարարության մեջ:
World Liberty Trust Company-ն կենտրոնանալու է World Liberty Financial-ի USD1 կայուն արժույթի ծառայությունների վրա:
«Բանկը նախատեսում է թողարկել USD1, որը հիմնված է ֆիատ արժույթի վրա, և տրամադրել թվային ակտիվների պահեստային ծառայություններ հիմնականում USD1 հաճախորդներին և այլ հաստատություններին»,- նշված է OCC-ի հայտարարության մեջ:
World Liberty-ն դիմել է արտոնագրի համար այս տարվա հունվարին, ինչը առաջացրել է դեմոկրատ օրենսդիրների մտահոգությունները, քանի որ ընկերության ավելի լայն World Liberty կազմակերպությունները մասնակիորեն պատկանում են նախագահ Դոնալդ Թրամփին:
Սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը մարտին հարցրել է OCC-ի ղեկավար Ջոնաթան Գուլդին, մեղադրելով նրան՝ անորակ կրիպտո բանկերի համար վստահության արտոնագրեր տրամադրելու մեջ:
World Liberty Trust Company-ն չի մտադիր դառնալ ֆեդերալ ապահովված ավանդային հաստատություն կամ «բանկ», ինչպես սահմանված է Բանկային Հանդեսի օրենքով:

Поддерживаемая Трампом World Liberty получила условную банковскую лицензию
Офис контролера валюты США (OCC) объявил, что World Liberty Trust Company получила условную банковскую лицензию, позволяющую компании осуществлять фидуциарные и другие доверительные операции в качестве национального доверительного банка.
«Это предварительное условное одобрение было выдано на основе тщательной оценки всей информации, доступной OCC, включая представления и обязательства, сделанные в заявлении и представителями банка», - говорится в заявлении OCC.
World Liberty Trust Company сосредоточится на услугах, связанных с USD1 стабильной монетой World Liberty Financial.
«Банк планирует выпустить USD1, стабильную монету, обеспеченную фиатной валютой, и предоставить услуги по хранению цифровых активов в качестве фидуциара, в основном для клиентов USD1 и других институциональных клиентов», - говорится в заявлении OCC.
World Liberty подала заявку на получение лицензии в январе этого года, что вызвало обеспокоенность среди демократических законодателей из-за того, что более широкие организации World Liberty частично принадлежат президенту Дональду Трампу.
Сенатор Элизабет Уоррен в мае оспорила контролера валюты Джонатана Гулда, обвинив его в одобрении неквалифицированных криптобанков для доверительных лицензий.
World Liberty Trust Company не намерена становиться федеральным застрахованным депозитным учреждением или «банком», как это определено Законом о холдинговых компаниях банков.