Թրամփի աջակցությամբ World Liberty-ը ստացավ պայմանական բանկային արտոնագիր
ԱՄՆ-ի ֆինանսների վերահսկման գրասենյակը (OCC) հայտարարել է, որ World Liberty Trust Company-ին տրամադրվել է պայմանական բանկային արտոնագիր, որը թույլ է տալիս ընկերությանը իրականացնել fiduciar և այլ վստահական գործունեություններ ազգային վստահության բանկի կարգավիճակով:
«Այս նախնական պայմանական հաստատումը տրվել է OCC-ին հասանելի բոլոր տեղեկությունների մանրակրկիտ գնահատման հիման վրա, այդ թվում՝ դիմումի և բանկի ներկայացուցիչների կողմից ներկայացված հայտարարությունների և պարտավորությունների»,- նշված է OCC-ի հայտարարության մեջ:
World Liberty Trust Company-ն կենտրոնանալու է World Liberty Financial-ի USD1 կայուն արժույթի ծառայությունների վրա:
«Բանկը նախատեսում է թողարկել USD1, որը հիմնված է ֆիատ արժույթի վրա, և տրամադրել թվային ակտիվների պահեստային ծառայություններ հիմնականում USD1 հաճախորդներին և այլ հաստատություններին»,- նշված է OCC-ի հայտարարության մեջ:
World Liberty-ն դիմել է արտոնագրի համար այս տարվա հունվարին, ինչը առաջացրել է դեմոկրատ օրենսդիրների մտահոգությունները, քանի որ ընկերության ավելի լայն World Liberty կազմակերպությունները մասնակիորեն պատկանում են նախագահ Դոնալդ Թրամփին:
Սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը մարտին հարցրել է OCC-ի ղեկավար Ջոնաթան Գուլդին, մեղադրելով նրան՝ անորակ կրիպտո բանկերի համար վստահության արտոնագրեր տրամադրելու մեջ:
World Liberty Trust Company-ն չի մտադիր դառնալ ֆեդերալ ապահովված ավանդային հաստատություն կամ «բանկ», ինչպես սահմանված է Բանկային Հանդեսի օրենքով:

News | 2026/08/15 07:01
The U.S. Office of the Comptroller of the Currency (OCC) has announced that it has granted World Liberty Trust Company a conditional bank charter, allowing the company to operate fiduciary and other trust-related activities as a national trust bank.
“This preliminary conditional approval is granted based on a thorough evaluation of all information available to the OCC, including the representations and commitments made in the application and by the Bank’s representatives,” the OCC stated.
World Liberty Trust Company will focus on services related to World Liberty Financial’s USD1 stablecoin.
“The bank plans to issue USD1, a fiat currency-backed stablecoin, and provide its digital asset custody services as a fiduciary, primarily to USD1 customers and other institutional clients,” the OCC noted.
World Liberty applied for the charter in January of this year, raising concerns among Democratic lawmakers due to the fact that the broader World Liberty entities are partially owned by President Donald Trump.
Senator Elizabeth Warren challenged Comptroller of the Currency Jonathan Gould in May, accusing him of approving unqualified crypto banks for trust charters.
World Liberty Trust Company does not intend to become a federally insured depository institution or a “bank” as defined by the Bank Holding Company Act.