ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն վերահսկողություն է ստանձնում Վենեսուելայի նավթային պաշարների մոտ մեկ հինգերորդի նկատմամբ, հայտնում է Reuters-ը:
Թրամփը համաձայնագրի վերաբերյալ մանրամասներ չի ներկայացրել, սակայն նշել է, որ ԱՄՆ-ն մասնավոր բիզնեսի հետ համագործակցության միջոցով ստացել է Վենեսուելայի՝ ավելի քան 65 միլիարդ բարել կազմող ապացուցված նավթային պաշարների մեծամասնության վերահսկողությունը:
Վենեսուելայի առաջնորդը ողջունել է համաձայնագիրը, նշելով, որ այն կնպաստի երկրի տնտեսության և պետական եկամուտների աճին:
Վենեսուելան ունի աշխարհում նավթի ամենամեծ ապացուցված պաշարները, սակայն ներկայումս արդյունահանում է օրական ընդամենը մոտ 1,25 միլիոն բարել:

Трамп берет под контроль часть нефтяных запасов Венесуэлы
Президент США Дональд Трамп объявил, что США берут под контроль часть нефтяных запасов Венесуэлы, сообщает Reuters:
Трамп не представил подробностей соглашения, но отметил, что США получили контроль над большей частью доказанных нефтяных запасов Венесуэлы, составляющих более 65 миллиардов баррелей, через сотрудничество с частным бизнесом.
Лидер южноамериканской страны приветствовал соглашение, отметив, что оно будет способствовать росту экономики и государственных доходов.
Венесуэла обладает крупнейшими доказанными запасами нефти в мире, однако в настоящее время добывает всего около 1,25 миллиона баррелей в день: