ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն վերահսկողություն է ստանձնում Վենեսուելայի նավթային պաշարների մոտ մեկ հինգերորդի նկատմամբ, հայտնում է Reuters-ը:
Թրամփը համաձայնագրի վերաբերյալ մանրամասներ չի ներկայացրել, սակայն նշել է, որ ԱՄՆ-ն մասնավոր բիզնեսի հետ համագործակցության միջոցով ստացել է Վենեսուելայի՝ ավելի քան 65 միլիարդ բարել կազմող ապացուցված նավթային պաշարների մեծամասնության վերահսկողությունը:
Վենեսուելայի առաջնորդը ողջունել է համաձայնագիրը, նշելով, որ այն կնպաստի երկրի տնտեսության և պետական եկամուտների աճին:
Վենեսուելան ունի աշխարհում նավթի ամենամեծ ապացուցված պաշարները, սակայն ներկայումս արդյունահանում է օրական ընդամենը մոտ 1,25 միլիոն բարել:

Trump Takes Control of Part of Venezuela's Oil Reserves
U.S. President Donald Trump has announced that the U.S. is taking control of about one-fifth of Venezuela's oil reserves, according to Reuters:
Trump provided few details about the agreement, only stating that the U.S. has gained control over the majority of Venezuela's proven oil reserves, which amount to more than 65 billion barrels, through cooperation with private businesses.
The leader of the South American country welcomed the agreement, stating that it would contribute to the growth of the economy and state revenues.
Venezuela has the largest proven oil reserves in the world, but currently produces only about 1.25 million barrels per day: