ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կսկսի այն, ինչ նա անվանել է 'ամենաաղետալի տնտեսական գործողություն, որը երբևէ իրականացվել է որևէ երկրի դեմ' Իրանի նկատմամբ, սպառնալով խիստ ֆինանսական պատիժներ ցանկացած երկրի համար, որը օգնում է Թեհրանին խուսափել պատժամիջոցներից:
Թրամփը նշել է, որ 'այս կլինի տնտեսական պատերազմ և մեկուսացում unprecedented մակարդակով': 'Ոչ ոք Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար ավելի մեծ հնարավորություն չի տվել, քան ես', - ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ ցանկացած երկիր, որի ֆինանսական հաստատությունները, բիզնեսները, օդանավակայանները կամ պետական մարմինները Իրանի 'կյանքի գիծ' կտրամադրեն, կհանդիպի 'հսկայական տնտեսական հետևանքների':
Իրանը մեղադրում է ԱՄՆ-ին 'տնտեսական ահաբեկչության' մեջ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արախչին մերժել է Թրամփի 'տնտեսական Դ-օր' սպառնալիքը, նշելով, որ դա diversion է ԱՄՆ-ի սեփական պարտքի և բարձր տոկոսադրույքների ճգնաժամից:
Նա նաև մեղադրել է ԱՄՆ-ին 'տնտեսական ահաբեկչության' մեջ, զգուշացնելով, որ այս արշավը սպառնում է ավելի լայն գլոբալ տնտեսությանը:
Առևտրի դադարեցում
Այս escalations-ը տեղի է ունեցել մեկ օր անց, երբ Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, Իրանի ամենակարևոր առևտրային գործընկերներից մեկը, դադարեցրել է բոլոր առևտրային և ֆինանսական գործարքները Թեհրանի հետ:
Թրամփը նաև նշել է, որ Իրանի տնտեսությունը 'հիմնականում փլուզման եզրին է', սակայն նախկին տնտեսական խորհրդատուները նշում են, որ Իրանի տնտեսությունը դիմացկուն է եղել:

Президент США Дональд Трамп заявил, что США начнут то, что он назвал 'самой разрушительной экономической операцией, когда-либо проведенной против какой-либо страны' против Ирана, угрожая серьезными финансовыми санкциями любой стране, которая поможет Тегерану избежать санкций:
Трамп отметил, что 'это будет экономическая война и изоляция беспрецедентного масштаба': 'Никто не предоставил Исламской Республике Иран большей возможности для заключения сделки, чем я', - сказал он:
Он также указал, что любая страна, чьи финансовые учреждения, бизнесы, аэропорты или государственные органы предоставят Ирану 'спасательный круг', столкнется с 'огромными экономическими последствиями':
Иран обвиняет США в 'экономическом терроризме'
Иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи отверг угрозу Трампа 'экономическим Днем-Х', заявив, что это отвлечение от собственных кризисов Америки:
Он также обвинил США в 'экономическом терроризме', предупреждая, что эта кампания угрожает более широкой глобальной экономике:
Приостановка торговли
Эскалация произошла на следующий день после того, как Объединенные Арабские Эмираты, один из самых важных торговых партнеров Ирана, приостановили все торговые и финансовые сделки с Тегераном: