Թրամփը հայտարարում է Վենեսուելայի հետ գործարքի մասին՝ ապահովելով 65 միլիարդ բարել նավթի պաշարներ
ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի հետ գործարք է կնքել՝ ստանալու 65 միլիարդ բարել նավթի պաշարների մեծ մասը, հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Թրամփը նշել է, որ գործարքը «առանց որևէ ծախսի» ԱՄՆ-ի հարկատուների համար է: Նա հայտարարել է, որ այս համաձայնությունը ավելի քան կրկնապատկում է ԱՄՆ-ի նավթային պաշարները:
Գործարքը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հունվարին հարձակվել է Վենեսուելայի վրա, որտեղ բռնվել են երկրի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը:
Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ի պաշտոնյաները համագործակցել են Վենեսուելայի կառավարության ղեկավարների հետ, ինչպես նաև օգտագործել են անհայտ մասնավոր ընկերությունների «համագործակցություն»՝ գործարքը ապահովելու համար:
Նա նշել է, որ այս գործարքը մեծապես կուժեղացնի Վենեսուելայի և ԱՄՆ-ի միջև արդեն իսկ աճող հարաբերությունները:
Թրամփի հայտարարությունը գալիս է այն ժամանակ, երբ սպառողները պայքարում են էներգիայի գների աճի դեմ, որը հասել է $4.09 մեկ գալոնին:

The U.S. struck a deal with Venezuela to gain majority control of over 65 billion barrels of oil reserves, according to President Donald Trump.
Trump stated that the deal comes "at no cost to" U.S. taxpayers, claiming it more than doubles the U.S. oil reserves.
This agreement follows the U.S. attack on Venezuela in January, which resulted in the capture of then-president Nicolás Maduro and his wife.
Trump mentioned that U.S. officials coordinated with Venezuelan government leaders and utilized a partnership with unnamed private businesses to secure the deal.
He asserted that this transaction will greatly strengthen the already growing relationship between Venezuela and the United States.
Trump's announcement comes as consumers face rising energy prices, which have reached around $4.09 per gallon.