Թրամփը հայտարարում է Վենեսուելայի հետ գործարքի մասին՝ ապահովելով 65 միլիարդ բարել նավթի պաշարներ
ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի հետ գործարք է կնքել՝ ստանալու 65 միլիարդ բարել նավթի պաշարների մեծ մասը, հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Թրամփը նշել է, որ գործարքը «առանց որևէ ծախսի» ԱՄՆ-ի հարկատուների համար է: Նա հայտարարել է, որ այս համաձայնությունը ավելի քան կրկնապատկում է ԱՄՆ-ի նավթային պաշարները:
Գործարքը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հունվարին հարձակվել է Վենեսուելայի վրա, որտեղ բռնվել են երկրի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը:
Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ի պաշտոնյաները համագործակցել են Վենեսուելայի կառավարության ղեկավարների հետ, ինչպես նաև օգտագործել են անհայտ մասնավոր ընկերությունների «համագործակցություն»՝ գործարքը ապահովելու համար:
Նա նշել է, որ այս գործարքը մեծապես կուժեղացնի Վենեսուելայի և ԱՄՆ-ի միջև արդեն իսկ աճող հարաբերությունները:
Թրամփի հայտարարությունը գալիս է այն ժամանակ, երբ սպառողները պայքարում են էներգիայի գների աճի դեմ, որը հասել է $4.09 մեկ գալոնին:

США заключили сделку с Венесуэлой, чтобы получить контроль над большей частью нефтяных резервов в 65 миллиардов баррелей, заявил президент Дональд Трамп.
Трамп отметил, что сделка «без каких-либо затрат» для налогоплательщиков США. Он заявил, что это соглашение более чем удваивает запасы нефти США.
Сделка произошла после того, как США в январе атаковали Венесуэлу, в результате чего были захвачены тогдашний президент Николас Мадуро и его жена.
Трамп отметил, что американские чиновники координировали действия с правительственными лидерами Венесуэлы, а также использовали «партнёрство» с неуказанными частными компаниями для обеспечения сделки.
Он добавил, что эта сделка значительно укрепит уже растущие отношения между Венесуэлой и США.
Объявление Трампа происходит в то время, когда потребители сталкиваются с ростом цен на энергию, которые достигли $4.09 за галлон.