Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը կբարձրացնի Կանադայի ավտոմեքենաների տուրքերը մինչև 50%՝ առևտրային պատերազմի ֆոնին
Լուրեր | 2026/08/24 13:52
Կանադայի ավտոմեքենաների ներկրման տուրքերը կբարձրանան 50%-ի՝ առևտրային բանակցությունների ձախողումից հետո
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից Կանադայից ավտոմեքենաների, բեռնատարների և ավտոմեքենաների մասերի ներկրման տուրքերը կբարձրանան 50%-ի:
Թրամփի վերջին սպառնալիքը կրկնապատկում է ԱՄՆ-ի ներկայիս 25%-անոց տուրքերը Կանադայի ավտոմեքենաների ներկրման համար: Կանադան փորձել էր նվազեցնել ավտոմեքենաների տուրքերը ԱՄՆ-ի հետ նոր առևտրային համաձայնագրի շրջանակներում, սակայն բանակցությունները ձախողվել են անցյալ շաբաթ:
Թրամփը գրել է, որ «Կանադան տարիներ շարունակ խաբել է Միացյալ Նահանգներին» և մեղադրել է Կանադային ԱՄՆ գյուղացիների վնաս հասցնելու համար:
«Այսպես շարունակվել չի կարող, և այլևս ոչ մի կերպ!» գրել է նա:
Հունվարի 1-ից բոլոր ավտոմեքենաների, բեռնատարների, ինչպես նաև ավտոմեքենաների մասերի և պողպատի տուրքերը կբարձրանան մինչև 50%:
Why the U.S. is hitting Canada with 50% tariffs
Թրամփը նաև քննադատել է Օնտարիոյի նահանգապետ Դուգ Ֆորդին, ով սպառնացել է ավելացնել ԱՄՆ-Կանադա առևտրային պատերազմի լարվածությունը՝ արգելափակելով Ամերիկայի մուտքը էլեկտրաէներգիայի և կարևոր հանքանյութերի:
«Ովքե՞ր պետք է այս կատակերգուներին ստիպեն «համաձայնել», կամ Կանադայի համար հետևանքները շատ ավելի վատ կլինեն!» գրել է Թրամփը:
Կանադայի ավտոմեքենաների շուկան փոքր է ԱՄՆ-ի համեմատ՝ 2025 թվականին այնտեղ վաճառվել է 2 միլիոն նոր ավտոմեքենա, մինչդեռ ԱՄՆ-ում՝ ավելի քան 16 միլիոն:
Ավտոմեքենաների մասերը կարող են մի քանի անգամ անցնել սահմանից, ինչը կարող է հանգեցնել մի քանի տուրքերի:

Президент США Дональд Трамп заявил, что с 1 января 2027 года тарифы на импорт автомобилей, грузовиков и автозапчастей из Канады вырастут до 50%.
Последняя угроза Трампа удваивает действующие тарифы США на канадские автомобили, которые в настоящее время составляют 25%. Канада пыталась снизить тарифы на автомобили в рамках нового торгового соглашения с США, которое провалилось на прошлой неделе.
Трамп написал, что «Канада на протяжении многих лет обманывала Соединенные Штаты Америки», обвиняя давнего торгового партнера в нанесении ущерба американским фермерам своими тарифными политиками.
«Это неустойчиво, и БОЛЬШЕ НИКАК!» - написал он.
С 1 января тарифы на все автомобили, грузовики, как большие, так и маленькие, автозапчасти и сталь будут увеличены до 50%.
Трамп также вернулся к критике премьер-министра Онтарио Дуга Форда, который угрожал эскалацией торговой войны между США и Канадой, отключив доступ Америки к электроэнергии и критическим минералам.
«Кто-то должен заставить этих клоунов «встать в строй», или последствия для Канады будут гораздо ХУЖЕ!» - написал Трамп.
Канадский рынок автомобилей мал по сравнению с США: в 2025 году там было продано менее 2 миллионов новых автомобилей, в то время как в США - более 16 миллионов.