Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը կբարձրացնի Կանադայի ավտոմեքենաների տուրքերը մինչև 50%՝ առևտրային պատերազմի ֆոնին
Լուրեր | 2026/08/24 13:52
Կանադայի ավտոմեքենաների ներկրման տուրքերը կբարձրանան 50%-ի՝ առևտրային բանակցությունների ձախողումից հետո
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից Կանադայից ավտոմեքենաների, բեռնատարների և ավտոմեքենաների մասերի ներկրման տուրքերը կբարձրանան 50%-ի:
Թրամփի վերջին սպառնալիքը կրկնապատկում է ԱՄՆ-ի ներկայիս 25%-անոց տուրքերը Կանադայի ավտոմեքենաների ներկրման համար: Կանադան փորձել էր նվազեցնել ավտոմեքենաների տուրքերը ԱՄՆ-ի հետ նոր առևտրային համաձայնագրի շրջանակներում, սակայն բանակցությունները ձախողվել են անցյալ շաբաթ:
Թրամփը գրել է, որ «Կանադան տարիներ շարունակ խաբել է Միացյալ Նահանգներին» և մեղադրել է Կանադային ԱՄՆ գյուղացիների վնաս հասցնելու համար:
«Այսպես շարունակվել չի կարող, և այլևս ոչ մի կերպ!» գրել է նա:
Հունվարի 1-ից բոլոր ավտոմեքենաների, բեռնատարների, ինչպես նաև ավտոմեքենաների մասերի և պողպատի տուրքերը կբարձրանան մինչև 50%:
Why the U.S. is hitting Canada with 50% tariffs
Թրամփը նաև քննադատել է Օնտարիոյի նահանգապետ Դուգ Ֆորդին, ով սպառնացել է ավելացնել ԱՄՆ-Կանադա առևտրային պատերազմի լարվածությունը՝ արգելափակելով Ամերիկայի մուտքը էլեկտրաէներգիայի և կարևոր հանքանյութերի:
«Ովքե՞ր պետք է այս կատակերգուներին ստիպեն «համաձայնել», կամ Կանադայի համար հետևանքները շատ ավելի վատ կլինեն!» գրել է Թրամփը:
Կանադայի ավտոմեքենաների շուկան փոքր է ԱՄՆ-ի համեմատ՝ 2025 թվականին այնտեղ վաճառվել է 2 միլիոն նոր ավտոմեքենա, մինչդեռ ԱՄՆ-ում՝ ավելի քան 16 միլիոն:
Ավտոմեքենաների մասերը կարող են մի քանի անգամ անցնել սահմանից, ինչը կարող է հանգեցնել մի քանի տուրքերի:

Trump says U.S. will hike Canada auto tariffs to 50% as trade war escalates
President Donald Trump announced that the U.S. will raise tariffs on imports of cars, trucks, and auto parts from Canada to 50% starting January 1, 2027.
This latest tariff threat doubles the current 25% U.S. tariffs on Canadian auto imports. Canada had sought to lower these tariffs as part of a new trade deal with the U.S., which fell apart last week.
Trump stated that “Canada has been ripping off the United States of America for years,” accusing the longtime trading partner of harming U.S. farmers through its tariff policies.
“Not sustainable, and NOT ANYMORE!” he wrote.
On January 1, tariffs on all cars, trucks, both large and small, automotive parts, and steel will be increased to 50%.
Why the U.S. is hitting Canada with 50% tariffs
Trump also criticized Ontario Premier Doug Ford, who threatened to escalate the U.S.-Canada trade war by cutting off America's access to electricity and critical minerals.
“Someone should get these clowns to 'fall in line' or the consequences for Canada will be far WORSE!” Trump wrote.
The Canadian auto market is small compared to the U.S.: fewer than 2 million new vehicles were sold there in 2025, versus more than 16 million sold in the U.S.