Թրամփը երկարացնում է նավարկության օրենքի սահմանափակումների ազատումը Իրանի պատերազմի ֆոնին
Թրամփի վարչակազմը երկուշաբթի օրը նեղացրել է Ջոնսոնի օրենքի ազատումը, երկարացնելով այն ևս 90 օրով, որպեսզի նավթը շարունակվի հոսել Իրանի պատերազմի պայմաններում:
Թրամփի երկրորդ երկարացումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ պատերազմը շարունակվում է տնտեսական խառնաշփոթ ստեղծել՝ խաթարելով գլոբալ նավթի շուկաները, ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, երբ ԱՄՆ-ի ընտրությունները մոտենում են:
Հորմուզի նեղուցով երթևեկությունը շարունակում է մնալ նվազագույն, մինչդեռ նավթի գները նորից աճել են, իսկ ԱՄՆ-ի նավթային պահուստները հասել են վերջին տարիների ամենացածր մակարդակին:
Թրամփը առաջին 60-օրյա ազատումը տվել է մարտի 17-ին, երբ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսեցին պատերազմը Իրանի դեմ:
Նորագույն 90-օրյա ազատումը, սակայն, սահմանափակվելու է միայն որոշ էներգետիկ ռեսուրսներ տեղափոխող նավերի համար:
«Մենք ողջունում ենք վարչակազմի առաջնորդությունը Ջոնսոնի օրենքի ազատումների երկարացման հարցում, ինչը կարևոր քայլ է, որը կպահպանի ամերիկյան էներգիան, կուժեղացնի մատակարարման անվտանգությունը և կպաշտպանի սպառողներին անպետք գների տատանումներից», - ասել է Ամերիկայի նավթային ինստիտուտի կառավարության հարաբերությունների ավագ փոխնախագահ Քրիստին Վիտմանը:

Трамп продлевает освобождение от закона о судоходстве на фоне войны с Ираном
Администрация Трампа в понедельник сузила освобождение от Закона Джонса, продлив его еще на 90 дней, оставив в силе меньше ограничений на судоходство в США, чтобы поддерживать поток топлива на фоне войны с Ираном:
Второе продление Трампа происходит в то время, когда война продолжает создавать экономический хаос, нарушая глобальные нефтяные рынки, всего за несколько месяцев до выборов в США:
Трафик через Ормузский пролив остается на минимальном уровне, в то время как цены на нефть снова начали расти, а запасы нефти в США упали до самых низких уровней за последние десятилетия:
Трамп выдал первое 60-дневное освобождение от Закона Джонса 17 марта, менее чем через три недели после того, как США и Израиль начали войну, нанося тяжелые удары по Ирану:
Новое 90-дневное продление, однако, будет ограничено только для судов, перевозящих определенные энергетические ресурсы:
«Мы приветствуем руководство администрации в продлении освобождений от Закона Джонса, что является критически важным шагом, который позволит поддерживать американскую энергетику, укрепит безопасность поставок и поможет защитить потребителей от ненужной ценовой волатильности», - заявила старший вице-президент по правительственным отношениям Американского нефтяного института Кристин Уитман: