Թրամփը երկարացնում է նավարկության օրենքի սահմանափակումների ազատումը Իրանի պատերազմի ֆոնին
Թրամփի վարչակազմը երկուշաբթի օրը նեղացրել է Ջոնսոնի օրենքի ազատումը, երկարացնելով այն ևս 90 օրով, որպեսզի նավթը շարունակվի հոսել Իրանի պատերազմի պայմաններում:
Թրամփի երկրորդ երկարացումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ պատերազմը շարունակվում է տնտեսական խառնաշփոթ ստեղծել՝ խաթարելով գլոբալ նավթի շուկաները, ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, երբ ԱՄՆ-ի ընտրությունները մոտենում են:
Հորմուզի նեղուցով երթևեկությունը շարունակում է մնալ նվազագույն, մինչդեռ նավթի գները նորից աճել են, իսկ ԱՄՆ-ի նավթային պահուստները հասել են վերջին տարիների ամենացածր մակարդակին:
Թրամփը առաջին 60-օրյա ազատումը տվել է մարտի 17-ին, երբ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսեցին պատերազմը Իրանի դեմ:
Նորագույն 90-օրյա ազատումը, սակայն, սահմանափակվելու է միայն որոշ էներգետիկ ռեսուրսներ տեղափոխող նավերի համար:
«Մենք ողջունում ենք վարչակազմի առաջնորդությունը Ջոնսոնի օրենքի ազատումների երկարացման հարցում, ինչը կարևոր քայլ է, որը կպահպանի ամերիկյան էներգիան, կուժեղացնի մատակարարման անվտանգությունը և կպաշտպանի սպառողներին անպետք գների տատանումներից», - ասել է Ամերիկայի նավթային ինստիտուտի կառավարության հարաբերությունների ավագ փոխնախագահ Քրիստին Վիտմանը:

The Trump administration on Monday narrowed its waiver of the Jones Act while extending it for another 90 days, leaving in place fewer U.S. shipping restrictions in an effort to keep fuel flowing amid the Iran war:
President Donald Trump's second extension of the waiver comes as the war continues to create economic turmoil through the disruption of global oil markets, just a few months before inflation-weary Americans head to vote in the midterm elections:
Traffic through the Strait of Hormuz remains at a trickle, while oil prices have resumed their climb and U.S. petroleum reserves have fallen to their lowest level in decades:
Trump issued his first 60-day waiver of the Jones Act on March 17, less than three weeks after the U.S. and Israel started the war by launching heavy strikes on Iran:
The newest 90-day extension should last until mid-November, past the date of the midterms:
The latest extension, however, will be narrowed to apply only to vessels hauling certain energy resources, a White House official told CNBC:
"We commend the administration's leadership in extending the Jones Act waivers, a critical action that will keep American energy moving, strengthen supply security and help protect consumers from unnecessary price volatility," said Kristin Whitman, senior vice president of government relations at the American Petroleum Institute: