ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեք օրով դադարեցրել է որոշ կանադական ապրանքների նկատմամբ 50% մաքսատուրքերի կիրառումը, մինչդեռ այդ պարտավորությունները պետք է ուժի մեջ մտնեին գիշերը:
Թրամփը հայտարարել է, որ դա արվում է այն հիմքով, որ Կանադայի և ԱՄՆ-ի միջև, փաստաթղթերի վերջնականացման ենթակա, 'պայմանավորվածություն' է ձեռք բերվել:
Այս հայտարարությունը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Թրամփը և Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին բանակցություններ են վարել:
Թրամփը նաև նշել է, որ Keystone XL խողովակաշարը կարող է 'վերակենդանացվել':
50% մաքսատուրքերը կարող էին ազդել հոկեյի գնդակների, գինու և այլ կանադական ապրանքների վրա, և դրանք ներկայացվել էին որպես պատասխան Կանադայի առևտրային խտրականությանը:
Այս նոր մաքսատուրքերը կկազմեին մոտ 20 միլիարդ դոլար՝ ըստ ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչների գրասենյակի:
Կանադայի անկախ բիզնեսի ֆեդերացիայի նախագահ Դան Քելլին նշել է, որ 50% մաքսատուրքերը 'իրականում դարձնում են ապրանքը ոչ տնտեսական' վաճառելու համար:

President Donald Trump has paused the imposition of 50% tariffs on certain Canadian imports for three days, just before the duties were set to take effect at midnight.
Trump stated that this was based on the fact that Canada and the U.S.A., subject to the finalization of documents, have a 'DEAL!'
This announcement follows trade talks between Trump and Canadian Prime Minister Mark Carney.
Trump also suggested that the Keystone XL pipeline could be 'awoken from the grave!'
The 50% tariffs would have impacted imports of hockey sticks, wine, and an array of other Canadian imports, unveiled last month in response to what the Trump administration called Canadian trade discrimination.
The new tariffs would have covered roughly $20 billion worth of Canadian imports, according to the Office of the U.S. Trade Representative.
Dan Kelly, president of the Canadian Federation of Independent Business, noted that a 50% tariff essentially makes a product uneconomic to sell into a particular market.